Výstrelky súčasnej drevenej módy

02. 11. 2005
Zdieľať

Nie je výnimkou, že na svetových módnych mólach sa z času na čas objaví ako vychytená novinka nejaký retroštýl. Architektúra svojím spôsobom tiež podlieha módnym trendom a tiež pozná termín retro. Dnes som si zobral na mušku drevené módne doplnky i celé ošatenie našich domov. Istý čas sa totiž na drevo u nás tak trochu zabúdalo. Takže retro, ako má byť!Výstrelky súčasnej drevenej módy

33745
Peter Kaštíl


Výstrelky súčasnej drevenej módy

33744
Peter Kaštíl


J Moderný imidž dreva na modernej architektúre takisto nie je na zahodenie. Darmo, špecifické vlastnosti tohto materiálu vyniknú aj na moderných konceptoch. Samozrejme, za predpokladu, že sa použili citlivo a primerane. Keby aj podkroviu dominovala omietka z nižšieho poschodia, už by to asi nebolo to pravé orechové.


J Keď hovoríme o retroštýle, nemôžeme nespomenúť ani jeho pôvod. Vydarených rekonštrukcií pôvodných dreveníc je u nás stále menej a menej. V ich prípade platí, že v jednoduchosti je krása. Citlivá ruka skúsených majstrov zasiahla aj v tomto prípade. A pôvodnej stavbe neuškodili ani nové okenice. “Kto umí, ten umí!”


Výstrelky súčasnej drevenej módy

33747
Peter Kaštíl


Výstrelky súčasnej drevenej módy

33746
Peter Kaštíl


K Opäť riešenie, ktoré už má nejaký ten piatok a aj svoje muchy. Moridlo bolo pred niekoľkými rokmi veľmi obľúbené, preto nemôžeme majiteľom zazlievať, že sa preň rozhodli. Väčším problémom je nie príliš šťastné ukončenie drevenej fasády zasahujúcej z podkrovia až po vrchný okraj okien nižšieho poschodia. Taká ostrá línia mohla byť vyriešená šťastnejšie.


L Pravdepodobne staršia realizácia, ale napriek tomu drevo na štíte vyzerá ešte celkom vitálne. Možno by bolo zaujímavé porozmýšľať o využití jemných svetlejších liniek v horizontálnych spojoch jednotlivých latiek. Najväčším problémom však je kombinácia dreveného štítu a drevených dverí s plastovými roletami na oknách.Výstrelky súčasnej drevenej módy

33750
Peter Kaštíl


Výstrelky súčasnej drevenej módy

33751
Peter Kaštíl


J Za podobný módny doplnok fasády sa autor architektonického návrhu vonkoncom nemusí hanbiť. Strohejšiu architektúru drevo ideálne zjemňuje a dodáva jej príjemný vzhľad. Ladí aj farebná kombinácia, remeselné zhotovenie nezaostáva, jednoducho vynikajúce.


Výstrelky súčasnej drevenej módy

33742
Peter Kaštíl


Výstrelky súčasnej drevenej módy

33743
Peter Kaštíl


K  Moridlo – jedna z najčastejších úprav v minulosti. Odhliadnuc od toho, že treba dokončiť ešte spodnú fasádu tohto domu, možno by výrazné priečelie podkrovia pôsobilo prívetivejším dojmom, keby majiteľ zvolil svetlejší odtieň. No napriek tomu je zrejmé, že povrchovú úpravu robil skúsený majster. Ale tá farba je predsa len veľmi smutná.


J Prírodný odtieň dreva je najprirodzenejší a ľudskému oku asi najbližší. Tu máme krásny dôkaz toho, ako sa dá drevo kombinovať s klasickou omietkou v kontexte jednoduchej architektúry. A keď sa k celkovému vzhľadu pridá ešte efektne harmonizujúci plot, mimoriadne estetické dielko je na svete.


Výstrelky súčasnej drevenej módy

33749
Peter Kaštíl


Výstrelky súčasnej drevenej módy

33748
Peter Kaštíl


L Ak sa niekto rozhodne použiť pri stavbe domu aj drevo, ktoré bude vystavené poveternostným vplyvom, musí jednoznačne počítať s jeho údržbou. Ak ho nároky tohto materiálu prekvapia, môže to dopadnúť aj takto. Nuž, nie každý má chuť stráviť niekoľko hodín brúsením a natieraním, aby drevo vyzeralo tak, ako má.


L Pri pohľade na využitie dreva a jeho úpravu, pre ktorú sa majiteľ rozhodol, mi napadá názov jednej populárnej slovenskej hudobnej skupiny – Bez ladu a skladu. Kombinácia horizontálneho a vertikálneho latovania ešte nemusí byť až takým veľkým problémom, ale ak k tomu pridáme ešte rôzne odtiene a stupeň údržby, tak potom…

Kategória: Steny a fasády
Tagy: drevený obklad drevprvok rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia