Zdroj: Bent René Synnevåg

Ako využiť interiér domu, aby ste pri sťahovaní z väčšieho do menšieho nepocítili žiadne obmedzenie? Majitelia tohto domu v tom majú jasno!

25. 02. 2023
Zdieľať

Majitelia pozemku v krásnom prírodnom prostredí pri vode uvažovali o stavbe domu, ktorý by sa vedel ich potrebám prispôsobovať. Bolo pre nich dôležité, aby sa v priebehu času dal zmeniť, upravovať a stále by poskytoval pohodlné a príjemné bývanie. Dom snov, ktorý mal splniť všetky súčasné ambície domácich a zároveň ich preniesť do budúcnosti, realizovali nórski architekti z ateliéru Saunders Architecture.

Veľkosť domu bola od začiatku dôležitým faktorom. I keď sa mnohým z nás zdá nadštandardnou, pre majiteľov znamenala sťahovanie sa z väčšieho do menšieho domu. Žiadne obmedzenie však nepocítili, pretože interiér je plne využitý, bez akýchkoľvek zbytočných priestorov či chodieb a šitý na mieru.

Vidiecka atmosféra s krásnym výhľadom kúsok od mesta

Najdôležitejšiu úlohu pri celom projekte zohráva prostredie. Z príjemného miesta medzi lesmi a zálivom na juh od Bergenu je ľahký prístup do mesta s polovidieckym prostredím. Dom stojí na miernom kopci s výhľadom na fjord a hrdí sa samostatným domčekom pre lode a vlastným pontónom na okraji zálivu. Základom projektu bolo toto nádherné prostredie vniesť do celého interiéru – prízemia i horného podlažia, čo sa podarilo zasklením celej fasády orientovanej smerom k vode.

drevostavba pri fjorde, škandinávska príroda, tradičná nórska architektúra, moderná architektúra, zasklená fasáda, Nórsko

Dom stojí na miernom kopci s výhľadom na fjord a neprispôsobuje sa klasickým tvarom. Zdroj: Bent René Synnevåg

Krásny aj bez klasických tvarov

Na rozdiel od mnohých chatiek, víl či domčekov v okolí, táto stavba sa neprispôsobuje klasickým tvarom. Naopak, má priam sochársku kvalitu a expresívny výraz. Šikmá pultová strecha splýva so sivým dreveným obkladom. Keďže strecha je šikmá, v časti nad garážou je aj horné podlažie s dvoma spálňami a televíznou miestnosťou.

Prečítajte si tiež
Úchvatné bývanie pri jazere: Útulný dom obložili borovicovým drevom, nechýba ani vonkajšia terasa s posedením

Nad hlavným obytným priestorom je vysoký strop, ktorý sa postupne znižuje a najnižší (ale stále dosť vysoký) je v rodičovskej spálni na prízemí.

Ako šál: Ochrana domu pred nepriazňou počasia

Vzhľadom na počasie s pravidelnými zrážkami sa architekti rozhodli vytvoriť veľký presah strechy (a bočnej fasády) nad hlavným vstupným priestorom v zadnej časti domu. Dokáže ukryť rodinu a priateľov bez ohľadu na podmienky vonku. Garáž pre dve autá a sklad sú plne integrované do hmoty domu.

drevostavba v zime, sliepky

Lokalita je blízko mesta, ale má polovidiecky charakter a je v kontakte s prírodou. Zdroj: Bent René Synnevåg

Na opačnej strane, smerom k fjordu, je veľká terasa, ktorá sa odvíja od presahu omotaného ako šál okolo zasklenej fasády. Nechráni len pred vetrom alebo dažďom, ale aj pred prudkým letným slnkom. V zime zároveň nebráni vstupu potrebného svetla do interiéru.

spálňa, drevený obklad v interiéri, posteľ

Drevo zútulňuje aj spálňu. Zdroj: Bent René Synnevåg

Praktické prízemie ukončuje spálňa rodičov

Dispozícia prízemia vznikla dôkladným zvážením praktickosti a funkčnosti. Vo vnútri sú popri uzavretejšej zadnej časti domu umiestnené servisné priestory. V tejto osi sa nachádza aj schodisko na horné podlažie a práčovňa.

Zvyšok prízemia patrí otvorenému obytnému priestoru a uzavretej hlavnej spálni na opačnom konci domu. Veľká izba s kuchyňou, jedálenským kútom a posedením má čiastočne dvojnásobnú výšku, pričom ponúka výhľad cez sklenenú fasádu na fjord.

Otvorený priestor s kuchynským ostrovom, jedálňou a obývacou izbou s veľkými preskleniami

Použitie dreva zlepšuje akustiku a tlmí prípadné zvukové ruchy zvonku. Zdroj: Bent René Synnevåg

Čaro stolárskeho remesla

Drevo a stavba v tomto prípade patria rozhodne dokopy. „Naši klienti boli obzvlášť spokojní so stolárskymi prácami, úrovňou detailov a remeselného spracovania dielne Nilsen & Andersen vo vnútri aj vonku. Použitie rôznych drevín a drevených povrchov vrátane bieleho smreku na podlahy, bielych smrekových dosiek na stropy a borovice na obklad, vytvára pocit súdržnosti, ale ponúka aj jemné kontrasty. Použitie dreva tiež zlepšuje akustiku domu a tlmí prípadné zvukové ruchy zvonku,“ dopĺňajú architekti.

Prečítajte si tiež
Moderný zrub 21. storočia vonia drevom a živicou. Technológia sa tu snúbi s kvalitným materiálom fínskej borovice

Najväčším potešením pre rodinu je však spôsob, akým sa dom živo spája s okolím.

Villa Grimseiddalen

architektonický ateliér: Saunders Architecture

autori: Todd Saunders, Pedro Léger Pereira, Matt McClurg, Maxime Rousse, Attila Béres

lokalita: Bergen, Nórsko

plocha: 304 m2

realizácia: 2018

Text: Sabína Zavarská
Foto: Bent René Synnevåg 

Kategória: Návšteva
Tagy: drevený obklad drevo v interiéri rodinný dom škandinávsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia