Tieniaca technika zabezpečí tepelnú pohodu

22. 04. 2009
Zdieľať

Tieniaca technika – oficiálny názov všetkých možných aj nemožných zábran, je určená nielen proti prenikaniu slnečných lúčov, ale vo veľkej miere nám počas vykurovacej sezóny zachytí aj nejaké teplo, ktoré sa snaží uniknúť cez okno. Preto môže mať rôzne funkcie aj formy – okrem tienenia dokáže chrániť pred pohľadmi a nevítanými návštevami zvonka, viac či menej môže byť ochranou pred tepelnými stratami i hlukom, nehovoriac o tom, že svojím vzhľadom ovplyvňuje aj vzhľad celého domu. Ako sa v nej zorientovať a ktorý druh si vybrať? Pri výbere tej správne tieniacej techniky treba brať do úvahy rôzne hľadiská a pamätať pritom na funkčnosť aj estetiku.

Exteriérové možnosti


Tieniaca technika zabezpečí tepelnú pohodu

192090

Predložená alebo predsadená konštrukcia zatieni nielen okennú konštrukciu, ale aj fasádu domu, a tak zabráni prehrievaniu obvodového muriva (a tým aj interiéru). Je to najúčinnejší, zároveň však aj technicky a finančne najnáročnejší spôsob tienenia, ktorý musí byť súčasťou architektonického riešenia domu už vo fáze jeho projektovania. Nie je to však žiadny novodobý výmysel modernej architektúry, práve naopak – už tradičné slovenské gánky či priedomia, tienené presahom sedlovej strechy, sa vytvárali aj na ochranu pred slnkom.
 

Pri výbere vhodnej tieniacej techniky si treba položiť dve hlavné otázky:
• Čo všetko očakávam, aby tieniaca technika splnila?
• Akú dizajnovú funkciu by mala mať?
Niekedy sa rozhodneme pre konkrétny druh tieniacej techniky najmä z estetických dôvodov, inokedy preváži funkčné hľadisko, najlepšie však je, ak sa oboje vzájomne dopĺňa.


Tieniaca technika zabezpečí tepelnú pohodu

192093

Pevné slnečné clony alebo tzv. slnolamy zabezpečujú trvalý tieň a neprekážajú vo výhľade z okna. Sú vyhľadávané najmä na zatienenie okien moderne poňatých rodinných domov. Nevýhodou lamelových konštrukcií však je, že na rozdiel od plného prestrešenia nechránia pred dažďom a inými vrtochmi počasia. Môžu byť z rozličných materiálov, no najčastejšie sa objavuje hliník a drevo. Jednotlivé lamely sú uchytené na nosnej konštrukcii napevno alebo systém umožňuje pootočenie jednotlivých lamiel v závislosti od uhla dopadu slnečných lúčov do interiéru. Markízy a pergoly zo špeciálnych tkanín a impregnovaných, stálofarebných textílií majú životnosť asi desať rokov. Výsuvné markízy sú praktické na zatienenie balkónov, terás a lodžií a chránia nielen pred slnečnými lúčmi, ale aj pred kvapkami dažďa. Využívajú sa aj ako výrazový prostriedok, na dosiahnutie zaujímavého vzhľadu domu, preto sa s nimi počíta už pri jeho návrhu a projekte.


Tieniaca technika zabezpečí tepelnú pohodu

192092

Okenice sú tradičným spôsobom zatienenia interiéru a zároveň ochrany pred nežiaducimi návštevníkmi, umožňujú tiež úplné zatemnenie priestoru. Ak sú plné, majú i akustickú a tepelnoizolačnú ochrannú funkciu. Lamelové okenice (lamely možno pootočiť podobne ako na žalúziách) sú typické najmä pre južné krajiny, kde sú zároveň charakteristickým estetickým prvkom miestnej architektúry. Tradičné okenice sa otvárajú klasickým spôsobom, v modernej architektúre sa však objavujú aj posuvné a výklopné varianty (pri vyklopení fungujú ako slnolamy). Vonkajšie roletové systémy sú moderným a veľmi populárnym typom ochrany proti slnku a poskytujú aj ochranu pred hlukom, pohľadmi a nevítanými návštevami. Výraz roleta je odvodený od slova rolovať, čiže navíjať, čo je hlavný princíp ich fungovania. U nás sa najčastejšie používajú lamelové rolety vyrábané z rôznych materiálov – napríklad z hliníka, dreva či PVC, v iných krajinách sú však obľúbené aj textilné rolety, ktoré tvoria súčasť premenlivej architektúry domu.
 

Navíjací box rolety sa montuje:
• na rám – v takomto prípade nezasahuje mimo existujúci stavebný otvor, takže sa dá dodatočne namontovať na už zabudované okno. Skrinku možno zakryť zatepľovacím fasádnym systémom;
• nad rám okna, kde vytvára s oknom jeden celok, preto sa dodáva spolu s oknom;
• alebo sa pri stavbe zabuduje do steny, kde tvorí súčasť prekladu. Jeho čelná stena je nielen tepelne izolovaná, ale je aj vybavená zaomietacou doskou a pri dokončovacích prácach sa len jednoducho prekrýva omietkou. Vtedy treba s roletami počítať už pri projektovaní domu. Systém prekladových roliet sa dá uplatniť aj pri strešných oknách.

Ovládanie roliet:
mechanické – popruhom, šnúrou, kľukou. Popruh sa omnoho lepšie drží v ruke, ale musí sa zo skrinky vyviesť priamo. Šnúru možno bez akýchkoľvek problémov viesť napríklad cez stenu, držanie je však menej pohodlné. Kľuka prináša oproti popruhu a šnúre určité pohodlie. To platí najmä pri roletách väčších rozmerov;
elektrické – s využitím elektromotora. Je vhodné pre všetky typy a veľkosti roliet. Stretnúť sa môžeme s rôznymi variantmi ovládania motora – diaľkovým, centrálnym, skupinovým a pod., s možnosťou navoliť programy, ktoré sa môžu opakovať v 24-hodinovom cykle (vďaka pohybu roliet pôsobí objekt ako obývaný i za našej neprítomnosti). Pri výpadku elektrickej energie sa využije núdzové ovládanie kľukou alebo záložný zdroj energie, ktorý môže byť spoločný pre viac roliet.


Tieniaca technika zabezpečí tepelnú pohodu

192094

Vonkajšie žalúzie, najmä hliníkové s naklápateľnými lamelami, odrážajú slnečné lúče a zabraňujú nežiaducemu preslneniu interiéru, popritom však umožňujú dostatočne osvetliť priestor. Dosahujú vysoký stupeň zatienenia, dokážu výborne ovplyvňovať teplotu v miestnosti, znižujú intenzitu hluku a predovšetkým ich možno využiť na veľkých plochách. Praktické sú vonkajšie hliníkové žalúzie s lamelami v tvare písmena Z, ktoré vďaka svojmu tvaru najúčinnejšie odolávajú vetru (testujú sa až do rýchlosti vetra 80 km/h). Pre inštaláciu žalúzií platí v podstate to isté ako pre roletové systémy – ich box možno nad okno umiestniť už pri stavbe domu ako súčasť konštrukcie okna (keď sú vytiahnuté, sú celkom skryté), alebo ich nainštalovať na fasádu (v kazetách alebo s ochranným krycím plechom). Bočné vedenie zaisťujú hliníkové vodiace lišty. Výrobcovia ponúkajú ich skupinové i diaľkové ovládanie, navyše môžu byť vybavené senzormi reagujúcimi na svetlo a vietor. 
 

Rozdelenie exteriérových žalúzií:
• základná a cenovo najnižšia úroveň – lamely týchto žalúzií sú ľahko tvarovateľné, zvyčajne tenšie, vedené bočnými lankami a nebývajú odhlučnené. Úroveň zatienenia síce nie je 100 %, ale je dostačujúca na to, aby sa zabránilo prehrievaniu interiéru;
• stredná úroveň – lamely sú odhlučnené, vedené bočnými vodiacimi lištami s odhlučneným tesnením. Lamely týchto žalúzií sú pekne tvarované a pri preklopení sa vzájomne prekrývajú, ich úroveň zatienenia je 100 %;
• vysoká úroveň – lamely sú odhlučnené, vedené bočnými vodiacimi lištami s odhlučneným tesnením. Lamely týchto žalúzií sú tvarované tak, aby pri preklopení do seba zapadli a vytvorili pevný štít. Vďaka masívnym vodiacim lištám a vodiacemu mechanizmu ich nemožno zospodu mechanicky nadvihnúť.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: okenice rolety tienenie žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia