Detail na mosadznú kľučku na čiernych dverách.
Zdroj: Freepik

Štýl, ktorý si zamilujete!

10. 10. 2023 Zdieľať

Ježia sa vám chĺpky na rukách, keď si predstavíte doma bielu lesklú kuchynskú linku, sivý gauč a jednoduchý nábytok z drevotriesky v dekore dub sonoma? Chcete vo svojom interiéri zažiť dotyk surového dreva, železa, kameňa, prírody? Milujete tradície a razíte názor, že netreba nič vymýšľať, pretože tie najlepšie veci už boli vymyslené? Presne vám sadne rustikálny štýl ako uliaty! 

Aký je to rustikálny štýl?

Štýl ako taký vznikol v 19. storočí v Amerike a ak by sme to chceli vysvetliť úplne jednoducho – ide o opak moderného alebo industriálneho štýlu. Zariadenie celého domu vychádza z materiálov, ktoré boli v dávnejších časoch voľne dostupné v prírode – neopracované drevo, koža, železo, či kameň. Aj preto sa o tomto štýle zvykne hovoriť, že je úzko spätý s prírodou.

Drevo ako charakteristický znak

Vchodové dvere sú v rustikálnych domoch veľakrát z minimálne opracovaného dreva a často sa na nich vyníma nápadná kovaná kľučka. V interiéri nájdete určite drevené podlahy, ručne vyrobený drevený nábytok a väčšinou aj najvýraznejší charakteristický znak rustikálneho štýlu – priznané masívne drevené rámy na strope. Nevyhnutnou súčasťou domu v rustikálnom štýle je krb ako symbol istoty a tepla domova.

Ide o detaily

Rustikálny štýl nehľadajte len vo veľkých častiach nábytku. Skrýva sa aj v drobných detailoch – koža namiesto klasických textílií, kovaná kľučka na okno, zaujímavé úchytky na nábytok, alebo parožie zavesené na stene. To všetko sú maličkosti, ktoré dotvárajú tento zaujímavý a stále obľúbenejší štýl. Spektrum farieb býva obmedzené na odtiene, ktoré možno nájsť v prírode – zelená, hnedá, šedá, či rôzne zemité odtiene.

Nielen vidieť, ale aj počuť

Zaujímavosťou je, že praví vyznávači rustikálneho interiéru dbajú na to, aby prírodu okolo seba nielen videli, ale aj počuli. Vŕzganie podlahy je preto vítané, takisto ako aj  zvuk otvárajúceho sa mohutného šuflíka z masívneho dreva. To všetko k tomu patrí a pre rustikálnych nadšencov je to doslova balzam na uši! 

Zdroj: PR článok mp-kovania

Kategória: Dizajn
Tagy: dizajnový nábytok kľučky rustikálny štýl
Zdieľať článok
Originálny nápad zo starých vešiakov na šaty: Zakrátko máte perfektný doplnok do domácnosti a dielne!Urob si sám

Originálny nápad zo starých vešiakov na šaty: Zakrátko máte perfektný doplnok do domácnosti a dielne!

Februárový rez na jabloniach a hruškách: Aká je jeho úloha a ako ho vykonať?Urob si sám

Februárový rez na jabloniach a hruškách: Aká je jeho úloha a ako ho vykonať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Drevený, plastový alebo plechový záhradný domček? Pozrite si prehľadné porovnanie vlastnostíUrob si sám

Drevený, plastový alebo plechový záhradný domček? Pozrite si prehľadné porovnanie vlastností