Zdroj: iStock

Tieto farby ničia spánok! Viete, ktorým odtieňom posteľnej bielizne je lepšie sa vyhýbať?

24. 04. 2023
Zdieľať

Výber farby posteľnej bielizne nie je len vecou dizajnu. Aj od materiálu a farebnosti závisí to, ako sa vám bude vo vašej spálni spať. Okrem toho, posteľ je často v strede miestnosti, preto je dôležité, aby posteľná bielizeň zvýraznila farebnú schému, ktorou chceme vytvoriť upokojujúcu a relaxačnú náladu. Veď o to v spálni ide, nie?

Viete, ktorým farbám je dobré vyhýbať sa, pokiaľ ide o posteľnú bielizeň (aj keď môžu byť super štýlové či moderné v iných priestoroch)?

Ako na nás vplývajú farby posteľnej bielizne?

Farby majú rôzne vlastnosti. Niektoré stimulujú, iné upokojujú, vyvolávajú rôzne asociácie a emócie. Farba je totiž svetelná energia, ktorú absorbujeme nielen očami, ale aj pokožkou. I preto má sfarbenie posteľnej bielizne vplyv na kvalitu spánku.

spálňa so sivou stenou a červenými vankúšmi

Červená je do spálne príliš energická, málokedy navodí pokoj. Zdroj: iStock

Červená

Červená farba je výrazná, energizujúca, provokatívna – má všetky vlastnosti, ktoré práve v spálni nepotrebujeme. Okrem toho, jasné teplé farby stimulujú prietok krvi, ktorý vyživuje svaly. Preto sýta červená a oranžová povzbudzujú fyzický pohyb, čo asi nie vhodné, ak nechcete stráviť noc prehadzovaním sa v posteli. Jednoducho, červená má silný pigment, ktorý evokuje vášeň aj agresiu a v spálni pôsobí rušivo.

Ak trváte na červenej v spálni, použite ju len ako doplnok v menších dávkach, napríklad v podobe jemného vzoru. Prípadne zvoľte jemnejšie odtiene – napríklad svetloružovú a akcent vytvorte bordovými vankúšmi.

ružová spálňa s bordovým vankúšom

Červenú radšej nahraďte bordovými doplnkami. Zdroj: iStock

Čierna

Čierna je ďalšou farbou, ktorej sa treba v spálni vyhnúť. Aj keď nám evokuje noc, podľa psychológie farieb s ňou súvisia negatívne emócie, najmä smútok a strach. Teda emócie, ktoré určite chceme držať mimo spálne.

Tmavé farby posteľnej bielizne majú tiež tendenciu absorbovať svetlo a vyzerajú ťažko. Ak nie je svetlá posteľná bielizeň vašou šálkou kávy, používajte tlmené farby, napríklad hnedastú či zemitú zelenkastú.

Prečítajte si tiež
Približne každý štvrtý človek trpí problémom so zaspávaním. Čo je ružový šum a prečo podľa odborníkov pomáha?

Čiernej a iným sýtym farbám na posteľnej bielizni je vhodné vyhýbať sa aj z iných dôvodov – množstvo farbiva často vyvolá alergické reakcie na pokožke a pôsobí dráždivo. I preto je večnou voľbou číslo jeden biela alebo svetlá posteľná bielizeň z prírodných materiálov.

detail na posteľ so sivými a vzorovanými vankúšmi

Podľa psychológie farieb ani sivá nie je najšťastnejšou voľbou na obliečky. Zdroj: iStock

Sivá

Sivá farba často pôsobí chladne, hoci so správnym červeným podtónom vyvolať hrejivú a sofistikovanú atmosféru. V každom prípade do spálne ju radšej nedávajte, pretože môže vyzerať pochmúrne. Ak máte sivé obliečky, osviežte ich bielou alebo inými svetlými farbami, ktoré sa k odtieňu hodia. Stačí pridať malý vankúš alebo deku v inej príjemnej farbe a spálňa bude hneď vyzerať príjemnejšie. K sivej ladí napríklad jemná ružová, horčicová žltá, svetlá mentolová, hlboká šalviová alebo tyrkysová.

drevená posteľ v sivej spálni

Sivá môže v spálni pôsobiť pochmúrne a chladne, trochu ju osvieži biela. Zdroj: iStock

Tmavohnedá

Sýta, tmavohnedá farba je na posteľnej bielizni ťažkopádnou farbou. Je síce pravdou, že pri použití na stene monochromatickým spôsobom, keď je šikovne spárovaná s farebným dekorom, zvyšuje pocit útulnosti, avšak potrebuje sviežejšiu farbu na odľahčenie.

spálňa s hnedými a žltými obliečkami

Sýta tmavohnedá je na posteľnej bielizni ťažkopádna. Keď je šikovne spárovaná s farebným dekorom, zvyšuje pocit útulnosti. Zdroj: iStock

Ak na hnedú nedáte dopustiť, na posteľnú bielizeň si vyberte svetlejšie béžové, karamelové alebo pieskové odtiene.

Prečítajte si tiež
Deky, prikrývky, závesy a pohodlná posteľná bielizeň. Aké textílie zvoliť do spálne, aby sa vám v nej dobre oddychovalo

Svetlá žltá

Výrazná žltá farba má pomerne veľa energie a často sa používa v domácnosti, na zvýšenie pocitu pohody, šťastia a energie. Aj keď má pozitívny vplyv na psychiku je intenzívna, a teda neprispieva k dobrému spánku. Žltá a zlatá povzbudzujú duševnú bdelosť, takže posteľná bielizeň v týchto farbách vám s väčšou pravdepodobnosťou spôsobí rušivé sny.

posteľ so žltým vankúšom a slnečnica vo váze

Aj keď má žltá pozitívny vplyv na psychiku, je intenzívna, a teda neprispieva k dobrému spánku. Vyberte si tmavší, upokojujúcejší odtieň, napríklad okrovú či pieskovú terakotu. Zdroj: iStock

Ak si neviete predstaviť spálňu bez žltej farby, vyberte si tmavší, upokojujúcejší odtieň, napríklad okrovú či piesočnú terakotu.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

 

 

Kategória: Spálňa
Tagy: Kvalitný spánok narušený spánok Praktické rady spálňa zdravé bývanie
Zdieľať článok
Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Kúpili sme chalupu, na veľkú rekonštrukciu ale čas neostávaDom z tehly

Kúpili sme chalupu, na veľkú rekonštrukciu ale čas neostáva

Diskusia