Deň matiek – povedzme to kvetinou

Deň matiek – povedzme to kvetinou

05. 05. 2006
Zdieľať

Všetci vieme, na koho sa môžeme spoľahnúť od najútlejšieho detstva. Je to mama. Príroda nás obdarila inštinktom, ktorý nás k nej vedie, keď máme problémy, a jej dala „radar“, pomocou ktorého okamžite zistí, že sa necítime dobre. Mama spolu s nami prežíva našu radosť z úspechu, ale aj smútok zo sklamania. Ale ako sa cíti ona sama, čo vieme o jej smútku, nádeji... o jej citoch? Kedy naposledy sme ju rozosmiali či prišli za ňou bez toho, že by sme niečo chceli? Ruku na srdce, často sa to nestáva. Teraz máme príležitosť povedať mame, čo k nej cítime. Ak to nedokážeme slovami, môžeme využiť reč kvetín.

Ruža – kráľovná medzi kvetinami


Deň matiek – povedzme to kvetinou

47668

Rastliny, najmä kvety, majú čarovnú moc prezrádzať city. Dokážu spríjemniť stretnutie, povedať to dôležité, dokonca sú schopné zmierovať ľudí. Kvety sú vhodný dar na akúkoľvek príležitosť. Niektoré z nich vnímame takmer ako vtelenie emócií. Napríklad ruže už tradične víťazia v ankete kvetiny roku pre mamu – najmä tie červené. Ruže môžeme aranžovať do moderných či romantických kytíc. V modernej úprave vyniknú svetlozelené lupene ruží alebo nové netradičné odrody, ako napríklad Hocus Pocus s červenohnedými kvetmi so žltými pásikmi či Black Beauty so sýtym tmavočerveným odtieňom. Do romantických kytíc sa hodia ruže v pastelových farbách – svetložltej, ružovej – alebo červené.


Deň matiek – povedzme to kvetinou

47664

Ľalia prezrádza nezištný cit

Podaktorí si možno ružu spájajú s citom milostným, ktorý deti neprechovávajú k svojim matkám. Preto hľadajú iný vhodný kvet, ktorý by vyjadril lásku dieťaťa k matke rovnako dobre a jasne ako ruža. Vhodnou kandidátkou je ľalia. Znamená nielen nevinnosť, ale aj nezištnú lásku. Akoby hovorila: Ďakujeme, máme ťa radi…

Čaro črepníkových kvetín

Myslíte si, že darovať kvet v črepníku nie je práve najvhodnejšie riešenie? Práve naopak. Keď odídeme, zostane po nás kvetináč s voňavým darčekom a pripomína našu existenciu aj city, ktoré prechovávame k mame. Netreba sa nechať odradiť pomýlenou mienkou. Mama bude mať radosť nielen z kytice ruží či ľalií, ale aj z rastlinky v kvetináči, takže smelo do toho…

Antúrium (Anthurium) – voskový dáždnik

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta


Deň matiek – povedzme to kvetinou

47667

V tropických oblastiach rastú stovky druhov rodu Anthurium. Táto exotická kráska je vynikajúcou izbovou rastlinou, ktorá sa za minimálnu starostlivosť odvďačí celoročným kvitnutím. Je to jedna z najpredávanejších črepníkových rastlín. Jej názov je odvodený od farebných tulcov, ktoré nás nadchnú nielen svojou farbou a zaujímavým tvarom, ale aj lesklým voskovým povrchom. Väčšinou majú červenú farbu, ale môžu byť aj biele, ružové či dvojfarebné, napríklad červeno-zelené či ružovo-zelené. Rastlinke vyhovuje svetlé miesto, nie však priame slnečné svetlo. Stačí ju zalievať dažďovou alebo odvápnenou vodou a každé dva týždne prihnojovať. Vyžaduje si vysokú vlhkosť vzduchu. Cez zimu jej vyhovuje skôr chladné a suché miesto.


Deň matiek – povedzme to kvetinou

47674

Tilandsia (Tillandsia)

Tento druh patrí tiež medzi obľúbené izbové rastliny. Je ako chameleón. Vynikne v modernom, stroho zariadenom interiéri, kde prevažuje biela farba, a svojou farebnosťou mu dodá sviežosť. Ak vyberieme správny kvetináč, hodí sa aj do klasického interiéru. Rod Tillandsia je bohatý na odrody, botanici ho priam milujú. Predstavte si farebnú darčekovú tašku, z ktorej šibalsky vykúka ružovofialová tilandsia. Môžete ju umiestniť napríklad na stolík, kde je dostatok svetla, ale nemá rada priame slnečné lúče.

Siningia (Sinningia) – vôňa pod závojom


Deň matiek – povedzme to kvetinou

47666

Siningia priťahuje pozornosť svojimi veľkými voňavými zamatovými kvetmi. Tie bývajú najčastejšie červené, tmavofialové alebo ružové. Pretože je to relatívne malá rastlina, aj pre ňu platí pravidlo, že bude oveľa efektnejšie vyzerať, keď sa niekoľko rastliniek posadí spolu. Pôsobí krehko, romanticky, pekne vynikne napríklad v prútenom košíku. Ak pre mamu vyberiete túto kvitnúcu krásku, nechajte si ju zabaliť do priesvitnej netkanej textílie, ktorá bude farebne ladiť s jej kvetmi, málinko vykúkajúcimi spoza obalu. Svojimi farebnými kvetmi dokáže rozdávať radosť od marca do augusta. Nemá rada priame slnko, ale nepohrdne teplým a svetlým miestom. Vyhovuje jej odstáta voda a prihnojovanie každý týždeň. Základom jej úspešného pestovania je, že jej listy sa nikdy nesmú kropiť vodou.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: inšpirácie izbové rastliny kvety
Zdieľať článok

Diskusia