Nech vám neprerastú cez hlavu (2.)

28. 04. 2010
Zdieľať

Sortiment okrasných krov je skutočne rozmanitý, čo je zárukou toho, že si vyberie naozaj každý. O starosť menej budete mať, ak si do svojej záhrady vysadíte kry, ktoré nevyžadujú žiaden rez. Ak by ste ich predsa len, možno omylom, ostrihali, zrejme by ste zničili ich charakteristickú rastovú formu. Okrem toho sa rany po reze pri týchto druhoch hoja veľmi dlho a málokedy obrastú novými výhonkami.

Už pri výsadbe týchto drevín dobre zvážte, kam ich umiestnite. Vyberte také miesto, kde budú mať dostatok priestoru a nebudú časom prekážať. Veľkou výhodou drevín, ktoré nevyžadujú rez, je, že kvitnú na jednoročných aj viacročných konároch.

Patrí medzi ne väčšina vzácnejších krov – napr. japonské javory, lykovec, magnólie, muchovník, hamamel, kalina, štedrec a ďalšie. Bez pravidelnejšieho rezu sa obíde aj väčšina vždyzelených drevín. V prípade, že sa na niektorej z uvedených drevín vyskytnú mrazom poškodené, suché alebo choré konáre, tie, samozrejme, treba odstrániť. To platí napr. aj pri rododendronoch.


Nech vám neprerastú cez hlavu (2.)

258046

Profesionálne záhradnícke nožnice 8702 od firmy Gardena s presným ostrím. Vhodné najmä na rezanie kvetov, výhonkov a konárov. Horný nôž z ušľachtilej ocele, spodný nôž kovaný, obidva vymeniteľné. Sklonená hlava a nastaviteľné kĺby nožníc. Veľmi pevná konštrukcia. Maximálny priemer strihaného konára 22 mm. Cena 53,90 €.

 


Nech vám neprerastú cez hlavu (2.)

258060
Daniel Košťál


Nech vám neprerastú cez hlavu (2.)

258059
Daniel Košťál


Nech vám neprerastú cez hlavu (2.)

258057
Daniel Košťál

Orgován striháme neskôr na jar. Odstránime pritom aj všetky odkvitnuté kvety. Suché a poškodené konáre možno odstrániť aj v priebehu roka.

Skoro na jar sa netreba báť ostrihať vresovce. Budú kompaktnejšie a na jeseň viac zakvitnú.

 

Kry kvitnúce v lete je potrebné ostrihať už po odkvitnutí, ešte pred príchodom leta. Netreba to však robiť každoročne.

 


Nech vám neprerastú cez hlavu (2.)

258093
Fiskars

 

Profesionálne záhradné nožnice Fiskars 111960 s vynikajúcimi ergonomickými rukoväťami s príjemným mäkkým povrchom, ktorý tlmí nárazy pri dostrihnutí  a znižuje únavu svalov. Špeciálne zakalená, výmeniteľná horná čepeľ. Zárez na strihanie drôtov, regulovateľný prítlak čepeľou so zámkou. Priemer strihu do 26 mm, dĺžka nožníc 23 cm, hmotnosť 260 g. Cena 38,51 €.

 


Nech vám neprerastú cez hlavu (2.)

258052
Gardena

Nožnice na konáre 8710 Premium od firmy Gardena majú kvalitný rez vďaka presne zabrúsenému ostriu. Vymeniteľné nože zo špeciálnej ocele, sponový nôž kovaný. Ergonomicky tvarované držadlá na optimálny prenos sily s dvakrát zahnutými, mimoriadne pevnými hliníkovými profilovými rukoväťami. Sklonená hlava, nastaviteľné kĺby. 18-násobné zosilnenie použitej sily vďaka jednoduchému pákovému pomeru. Dĺžka 70 cm, maximálny priemer konára 4 cm. Cena od 69,71 €.

 


Nech vám neprerastú cez hlavu (2.)

258053
Gardena

 Záhradná pílka Fiskars 123850 so sponou na opasok je vhodná na jednoduché rezanie dreva až do priemeru 120 mm. Dĺžka pílového listu 255 mm je porovnateľná s dĺžkou väčšiny iných píl, ktoré sú však neskladné a ťažko sa prenášajú. Dĺžka píly 555/305 mm, hmotnosť 200 g. Cena 34,63 €.

 

 

  

 

Úplné omladenie a znovuzrodenie

Ak sa vám zdá, že niektorý z krov vo vašej záhrade stratil formu, radikálne ho omlaďte. Všetky konáre zrežte na výšku asi 30 cm od pôdy. Môžete tak urobiť na jeseň alebo skoro na jar a ideálne je na to použiť pákové nožnice. Nevýhodou je, že kým dorastie ker na požadovaný tvar, prejde niekoľko rokov. No výsledok stojí za to. Ker nielenže dostane pekný tvar, ale bude pôsobiť aj vitálnejšie a bohatšie zakvitne. Na takéto omladenie najlepšie reagujú kry kvitnúce na jar a na začiatku leta. Po zmladení je potrebné dodávať kru dostatok živín. Zmladiť možno týmto spôsobom aj vždyzelené dreviny, len celý proces pri nich treba rozložiť do dvoch etáp.

ZDROJ: časopis Môj dom február 2010 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika
Tagy: záhrada záhradná technika
Zdieľať článok

Diskusia