Okrasné dreviny zmenia záhradu

Okrasné dreviny zmenia záhradu

18. 09. 2008
Zdieľať

„Neznáme“ okrasné dreviny väčšinou nádherne kvitnú, niektoré prekvapia farebnými plodmi či jesenným sfarbením listov a atypickou kôrou. Iné zostávajú pekné aj v zime. Napriek tomu, že pochádzajú z rôznych oblastí sveta, v porovnaní s ostatnými okrasnými drevinami nie sú o nič viac náročné na pestovanie. Pravda je, že niektoré sú chúlostivejšie (neznášajú prudký pokles teploty), preto ich na zimu treba prvé roky po výsadbe zakrývať.Čínsky trpaslík
K pekným a málo známym kvitnúcim okrasným drevinám patrí klerodendron (Clerodendrum bungei). Pochádza z Číny. Purpurovoružové voňajúce kvety sa objavujú v lete. Na to je však potrebný každoročný hlboký jarný rez (asi 10 cm nad zemou).


Okrasné dreviny zmenia záhradu

161556
Daniel Košťál

Ker je vysoký len jeden meter, obľubuje slnečné a pred vetrom chránené miesto. Vyhovuje mu bežná záhradná pôda. Po krátkom čase môže vytvoriť hustý porast. Na zimu treba klerodendron zakryť suchým lístím a ihličnatými chvojkami. Ak aj tak namrzne, rýchlo znovu obrastie.Okrasné dreviny zmenia záhradu

161559
Daniel Košťál

Nenáročný drieň
Veľmi málo sa pestuje drieň kvetnatý (Cornus florida), pritom ide o nenáročnú drevinu. Kvitne začiatkom leta – má nápadné a exoticky pôsobiace ružové alebo bielozelené kvety. Aby bohato kvitla, je nevyhnutná mierne kyslá a humusovitá pôda, slnko alebo polotieň a chránené stanovište. Rastlina je atraktívna nielen v čase kvitnutia, ale aj na jeseň – vtedy sa jej listy pekne sfarbujú. Drieň vynikne aj ako solitér, aj v skupinovej výsadbe. Je vhodný do japonských záhrad alebo do blízkosti rododendronov.
Pretože dospelá rastlina dorastá až do výšky 5 m, nie je vhodná do malých záhrad.
Strážca domu
Na jar môže v záhradách vo vinohradníckych oblastiach zažiariť ceanot (Ceanothus x thyrsiflorus). Jeho kvety sú drobné (usporiadané v hustých súkvetiach), bledomodré, rastliny sú nimi doslova obsypané. Táto vždyzelená drevina dorastá do výšky 2 m. Potrebuje chránené a slnečné miesto.


Okrasné dreviny zmenia záhradu

161558
Daniel Košťál

Najlepšie je vysadiť ju niekde k domu, v Anglicku ju s obľubou sadia k plotom. Na zimu ceanot zakryte hrubšou vrstvou lístia.


Okrasné dreviny zmenia záhradu

161557
Daniel Košťál

Ihličnan s orientálnym šmrncom
Aj v sortimente ihličnanov je zopár „nepoznaných“ druhov. Patrí medzi ne aj kryptoméria (Cryptomeria japonica). Latinský názov naznačuje jej pôvod. Dospelé kryptomérie (v našich podmienkach dorastú do výšky 6 až 8 m) majú úhľadný tvar, vo väčších záhradách sú zaujímavými solitérmi. Nižšie kultivary (‚Vilmoriniana‘) sa zmestia zasa do skaliek a vegetačných nádob. Tieto kry sú ako stvorené pre záhrady v japonskom štýle. Aj keď je kryptoméria mrazuvzdorná, v tuhých zimách niekedy namŕza.
Na svoj rast potrebuje polotieň, výživnú a mierne vlhkú pôdu bez obsahu vápnika (sucho jej nerobí dobre). Tento vždyzelený ihličnan sa na jeseň sfarbuje do bronzova.
Do zimy aj do tepla
V na jar a v lete upúta svojimi kvetmi aj cist (Cistus x hybridus). Bohaté kvitnutie tohto len 1,5 m vysokého kra (pôvodom z Kanárskych ostrovov) je podmienené slnečným stanovišťom a priepustnou, skôr suchšou pôdou. Kvety cistu sú miskovité, biele, ružové alebo fialové. Drevina vynikne na okraji záhonov, v predzáhradke a kvetinových výsadbách. Znesie aj slabší mráz, ale viac jej vyhovuje suché a horúce leto. Výsledkom pravidelného zastrihávania je pekný hustý tvar kríka.


Okrasné dreviny zmenia záhradu

161555
Daniel Košťál


Okrasné dreviny zmenia záhradu

161560
Daniel Košťál

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

Atraktívny južan
V záhradách vo vinohradníckych oblastiach môže byť pekné aj sparcium (Spartium junceum). Podobne ako viaceré druhy u nás málo známych drevín aj tento ker je pôvodom zo Stredomoria. Podobá sa známemu prútnatcu (Cytisus). Sparcium dorastá do výšky 2 m a v lete je doslova obsypané zlatožltými kvetmi. Upúta však aj netradičnými metlovitými konármi. Niekedy zvykne opakovane kvitnúť na jeseň. Potrebuje chránené slnečné miesto, piesočnato-vápenatú pôdu a sucho. Na zimu treba okolie koreňov prikryť hrubšou vrstvou lístia.
Prispôsobivá kráska
Ak sa vám zdá vaša záhrada monotónna, vysaďte do nej škumpu (Cotinus coggygria ‚Royal Purple‘) – vnesie do nej farebnosť a premenlivosť. Typická pre jej listy je bordová farba. Patrí medzi opadavé dreviny. Rastlina dorastá do výšky 3 m, ale strihaním možno udržať jej nižší vzrast. Prednosťou škumpy je, že sa prispôsobí rozličným podmienkam, znesie sucho aj vlhko, neprekáža jej ani silnejšie slnko. Vynikne v skupinách spolu s inými krami, prípadne v kvetinových záhonoch.


Okrasné dreviny zmenia záhradu

161554
Daniel Košťál


Okrasné dreviny zmenia záhradu

161553
Daniel Košťál

Návštevník z USA
Do väčších záhrad je vhodný rozložitý kalykant floridský (Calycanthus floridus). V priaznivých podmienkach dorastá do výšky 2,5 m . Vynikne najmä ako solitér, napríklad pri plote.
Upúta bordovými, príjemne voňavými kvetmi, ktoré sa objavujú koncom jari a pripomínajú malé kvety magnólií. Aromatické sú aj jeho listy a kôra. Kalykant je pestovateľsky nenáročný – potrebuje slnečné miesto, vlhkú a na humus bohatú pôdu. Treba ho tiež priebežne strihať.Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 08/2008.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: okrasné dreviny záhrada
Zdieľať článok

Diskusia