Únik do osviežujúceho tieňa

13. 08. 2010
Zdieľať

Počas horúcich letných dní padne vhod utiahnuť sa aspoň na chvíľu do tieňa. Práve tu si môžete vytvoriť malebnú záhradnú kompozíciu a pomocou niekoľkých trikov do nej vniesť aj oživujúce svetlo. Pýtate sa ako? Nech vám na inšpiráciu poslúži pôvabná holandská záhrada, ktorú vytvorili v ekologickom duchu.

Nachádza sa na vidieku, na samom okraji menšieho mestečka. Za jej múrmi sa rozprestiera les a v ňom statné listnaté stromy, vďaka ktorým záhradka trávi väčšinu dňa v tieni. Hoci sa svojou rozlohou nemôže merať s rozľahlými záhradami, nemožno jej uprieť jedinečnú atmosféru, štýl, myšlienku a dynamickosť.

Nie je pestrofarebná (ako väčšina záhrad v čase vrcholiaceho vegetačného obdobia), zato prekypuje vôňami a zvukmi. Tvorivá koncepcia majiteľov spájala tradičné riešenie s novým pohľadom: pôvodne malo ísť len o akési zútulnenie nevyužitého dvorčeka za domom. Z prvotnej myšlienky však vznikol nápad vytvoriť si malý raj, útulné miesto na relaxovanie, načerpávanie stratenej energie a rozjímanie. A je evidentné, že dielo, za ktorým je nemalá snaha záhradného dizajnéra, sa podarilo.


Únik do osviežujúceho tieňa

278809
Daniel Košťál

Kôra brezy harmonizuje s bielymi kvetmi trvaliek

Múry a voda
Terasovitú záhradu štvorcového pôdorysu obklopuje starý tehlový múr, ktorý je v súlade so záhradnou dlažbou. Na niekoľkých miestach ho prerušuje výklenok, ktorý dizajnér vyplnil netradičným prvkom – starými hlinenými črepníkmi a machom. V medzerách sú vysadené nenáročné, prevažne sukulentné rastliny. Múr dodáva záhrade zvláštny nostalgický nádych a zároveň ju chráni pred nežiaducimi zvedavými pohľadmi zvonka.
Dizajnér zakomponoval do čelných múrov aj dynamický, no prirodzene pôsobiaci vodný prvok. A tak zo žľabov tečie do jazierka geometrického tvaru slabučký pramienok vody, ktorý následne silnie a vytvára malý potôčik pretekajúci celou záhradou a neskôr sa strácajúci v štrkovom prepadlisku nachádzajúcom sa na jej začiatku (voda tečie netypicky – od konca záhrady k jej začiatku). Je to niečo, čo okamžite upúta, a pritom to v záhradnom priestore neprekáža (koryto s vodou sa dá bez problémov prekračovať). Vodný prvok sa stará nielen o atraktívne vizuálne a zvukové efekty, ale najmä osviežuje vzduch a vytvára príjemnú mikroklímu. To oceňujú tak majitelia, ako aj ich hostia najmä počas horúceho leta.

 


Únik do osviežujúceho tieňa

278810
Daniel Košťál

Biela farba kvetov zjemňuje masívne múry, ktorými je záhrada obohnaná

Jedno odkvitne, druhé ešte len rozkvitá…
Po bokoch sa nachádzajú záhony vybudované v prísne geometrickom tvare. Tu v ekologických substrátoch rastú rôzne druhy menej náročných a dlhokvitnúcich cibuľovín a trvaliek – pakosty, okrasné cesnaky, srdcovky, zvončeky, náprstníky, pivónie, orlíčky, šalvie, kornútovky, veroniky, slezovka, alchemilky, kysličky, astilby, udatníky a ďalšie.


Únik do osviežujúceho tieňa

278812
Daniel Košťál

Rastliny vyrastajú aj uprostred vydláždenej plochy

Zvláštnosťou záhrady je, že všetky rastliny kvitnú bielymi kvetmi. Odlišné sú len ich tvary, štruktúra či veľkosť – niektoré sú nižšie, kompaktnejšie, iné noblesne panujú nad záhonmi. Vysadiť biele kvety bol zámer dizajnéra, aby tak presvetlil tienistú záhradu a vytvoril z nej harmonický kútik. Určite by sa tu ujali rastliny, ktoré sú okrasné listami, no efekt by nebol taký ohromujúci.


Únik do osviežujúceho tieňa

278813
Daniel Košťál

Miesto na stromy a ruže
Okrem bielej farby sa v záhrade objavujú rôzne odtiene zelenej v podobe listov funkie, krušpánu, papraďorastov, puškvorca a podobne. Ich rovnocennými súpermi sú bordové listy. Hoci ide o menšiu záhradu, našlo sa tu miesto aj na stromy, ktoré však nenarastú do gigantických rozmerov. Dizajnér zvolil brezu (Betula albosinensis ‚Fascination‘) aj preto, lebo jej kôra harmonizuje s bielymi kvetmi trvaliek a takisto sa určitou mierou podieľa na presvetlení tohto priestoru.

 


Únik do osviežujúceho tieňa

278807
Daniel Košťál


Únik do osviežujúceho tieňa

278811
Daniel Košťál


Únik do osviežujúceho tieňa

278808
Daniel Košťál

Z ďalších drevín tu možno nájsť bielo kvitnúce popínavé aj kríkové ruže – výborne podčiarkujú nostalgický a vidiecky charakter celej kompozície a zároveň zjemňujú na niekoľkých miestach mohutne pôsobiaci múr. Okrem rastlín vysadených v záhonoch tu nájdeme aj kvety rastúce v črepníkoch – opäť však len také, ktoré zapadajú do kompozície, čiže kvitnúce nabielo. Keďže majitelia tejto záhrady sú vášniví čitatelia kníh, našlo sa tu aj miesto na stolík a stoličky, kde sa môžu nerušene oddávať tejto záľube.

 

Aké rastliny použil dizajnér
alchemilky, pakosty, mliečniky, sirôtky, šalvie, pivónie, krušpán, náprstník, zvončeky, srdcovky, kornútovky, astilby, funkie, orlíčky, okrasné cesnaky, prilbice, skalnice, turan, tymian, lomikameň

ZDROJ: časopis ekoBývanie 

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: vidiecka záhrada
Zdieľať článok

Diskusia