22. 06. 2005
Zdieľať

Skúste na chvíľu zatvoriť oči a predstaviť si, ako pohodlne odpočívate v záhradnom kresle na terase svojho domu alebo záhradného domčeka, obklopení zeleňou prekypujúcou chlorofylom a pohrúžení do prirodzeného šumenia rastlín. Majiteľov drevenej záhradnej terasy jarné slniečko už pravdepodobne prinútilo, aby ju využili, ale ani my ostatní nemusíme len snívať...

Mnoho dôvodov v prospech dreva

Drevo má pôvod v prírode a spomedzi všetkých materiálov sa prírodnému prostrediu dokáže prispôsobiť najlepšie. Ľahko sa s ním pracuje a v obytnej záhrade, ale i vo väčších parkoch má mnohostranné využitie. Z dreva možno vytvoriť príjemné miesta na posedenie, či už v podobe terasy, samostatného altánka, alebo skupinky pevne ukotvených drevených lavíc. Veľmi obľúbenými prvkami v záhrade sú drevené steny a tieniace pergoly s možnosťou variabilného usporiadania. Pomocou stien si vytvoríte súkromie napríklad vtedy, ak sa chcete ukryť pred neželanými pohľadmi susedov a máte úzky pozemok. Drevo poslúži aj pri stavbe konštrukcie na ozdobné popínavé rastliny. Drevené rošty a oblúky husto obrastené popínavou zeleňou vašu záhradu skrášlia a opticky i akusticky ju izolujú pred okolitým svetom. Ani tu sa však možnosti dreva nekončia. Drevená lavička cez jazierko alebo studnička takisto prispievajú k tomu, aby ste sa v záhrade cítili dobre a mali sa čím pochváliť pred známymi.

Domáce dreviny vhodné do exteriéru

Na Slovensku má drevo hlboko zakorenenú tradíciu. Z domácich drevín sa na exteriérové použitie najviac hodí agát (jeho životnosť je približne desať rokov) alebo dub (so životnosťou štyri až šesť rokov), ale najčastejšie sa stretávame so smrekom (životnosť má štyri roky), ktorý je z hľadiska ceny najdostupnejší. Všetky domáce dreviny treba pred použitím v exteriéri ošetriť ochranným náterom alebo hĺbkovou tlakovou impregnáciou.

Bangkirai


Vaša záhrada túži po dreve

27367

V posledných rokoch si aj na Slovensku získavajú čoraz väčšiu popularitu exotické dreviny, ktoré vďaka svojim vynikajúcim vlastnostam najlepšie odolávajú vlhkosti i tepelným zmenám. Bangkirai (jeho životnosť je dvadsať až tridsať rokov) je obchodný názov dreviny Shorea laevis, ktorá pochádza z Indonézie. Rastie bez hŕč a výrobky z tejto dreviny nepotrebujú počas celej svojej životnosti nijakú chemickú ochranu a sú neuveriteľne odolné proti hnilobe, rastu húb a škodcom. Drevo bangkirai sa vyznačuje mimoriadne vysokou tvrdosťou a hustotou, má objemovú hmotnosť 1 100 kg/m3 – je teda ťažšie ako voda. Nesuší sa, preto sa označuje ako vzduchosuchý materiál. Jeho vlhkosť pri dodaní predstavuje približne 12 percent. Má nízku štiepateľnosť a hnedá farba dreva sa časom mení na striebrosivú. Do Európy sa bangkirai začal dovážať v roku 1984. Profilované obkladové dosky s drážkami sa vyrábajú priamo v krajine pôvodu.

Ďalšie exoty

Bangkirai zaznamenal na európskom trhu veľký úspech, dopyt prerástol ponuku, a preto sa začali predávať aj ďalšie exotické dreviny, napr. ipe, massaranduba, cumaru a tatajuba z Brazílie a iroko z Ghany. Ipe je jedna z najtvrdších drevín (s objemovou hmotnosťou 1 300 kg/m3), preto sa nazýva aj diamantový orech. Massaranduba je rovnako tvrdá drevina, ale má pomerne veľké objemové zosychanie – až 14,5 %. Najväčším konkurentom dreviny bangkirai sa pre svoje dobré technické parametre a výhodnú cenu stalo drevo cumaru.

Využitie


Vaša záhrada túži po dreve

27365

Exotické drevo a domáce dreviny, ktoré sú ošetrené špeciálnymi lakmi, prípadne upravené hĺbkovou tlakovou impregnáciou, nájdu uplatnenie všade v exteriéri. Sú ideálnym materiálom na vytváranie pochôdznych roštov okolo bazénov, na realizáciu terasy, pódia, sauny, schodíkov alebo rámp v exteriéri. Vynikajúce vlastnosti exotického dreva, ale aj dreva domáceho pôvodu, ktorého póry sa vyplnili pri účinku tlaku epoxidovými živicami, možno využiť aj vo všetkých častiach interiéru, kde sa často používa voda. Kombináciou dreva s ostatnými materiálmi získajú priestory kúpeľne, interiérového bazéna, sprchovacieho kúta alebo plocha odpočívadla pri výrivke vysokú architektonickú, ale i úžitkovú hodnotu.

Hĺbková ochrana dreva vákuovo-tlakovým spôsobom

Tlaková impregnácia chráni drevo proti škodcom a drevokazným hubám (vrátane mäkkej hniloby) a poveternostným vplyvom. Na ošetrenie dreva sa používa vodorozpustný chemický impregnačný prostriedok Wolmanit CX-10 na báze organokovových a anorganických zlúčenín medi a bóru (neobsahuje chróm). Látku nemožno po zafixovaní vo vákuovom priestore z dreva vylúhovať. Takto upravené drevo je ekologicky neškodné. Drevo dostáva mierne zelenkastý nádych, ale môže sa ďalej farebne upravovať. Ak sa materiál ďalej neupravuje, približne za tri-štyri mesiace nadobudne prírodnú žltú farbu, ktorú si zachová. Drevo bude mať prirodzený, akoby neupravovaný vzhľad. Životnosť smrekového dreva upraveného hĺbkovotlakovým spôsobom sa predlžuje minimálne na 20 rokov, podľa kvality suroviny možno hovoriť aj o 50 rokoch. Drevo po impregnácii zostáva suché a je pripravené na expedíciu. Najčastejšie používanou drevinou je smrek, ale impregnovať možno aj ostatné druhy drevín, napr. borovicu, buk, dub alebo jaseň. Cena impregnácie závisí od využiteľnosti impregnačnej komory (od 2 800 Sk/m3).

Príprava materiálu pred impregnáciou

Drevo musí byť pred impregnáciou vysušené (vlhkosť 20 %) a bez povrchovej úpravy. Impregnujú sa už povrchovo upravené a opracované diely, výnimočne hotové výrobky. Po fixácii impregnácie, ktorá trvá približne jeden týždeň, možno z dielov zmontovať hotový výrobok. Impregnované drevené konštrukcie sa väčšinou inštalujú na betónový podklad, ale neprekáža im ani priamy kontakt so zemou. Stĺpiky pergolovej konštrukcie sa kotvia do kovových konzol, ktoré sú zabetónované alebo sa skrutkujú k podkladovému betónu. Použitie dreva impregnovaného Wolmanitom sa neobmedzuje len na exteriér, impregnácia zvyšuje životnosť dreva určeného do interiéru.

Príprava exotického dreva

Exotické dreviny určené do exteriéru sú vzduchosuché, preto treba surový materiál uskladniť na prekladoch. Drevo sa pred použitím nesuší.

Inštalácia drevenej terasy


Vaša záhrada túži po dreve

27368

Dosky, tzv. I decking, sa pripevňujú na rošt, ktorý sa umiestni na pevný podklad (betón, štrk). Ak podklad tvorí trávnatý porast, treba ho zakryť čiernou fóliou, aby v medzerách medzi doskami nevyrastala tráva. Konštrukcia podkladu by mala byť zhotovená tak, aby dažďová voda mohla odtekať do žľabu. Vhodné je zachovať pravidelné vzdialenosti medzi trámami. Konštrukčné riešenie by malo umožniť v prípade potreby terasu demontovať a vyčistiť. Vzdialenosť medzi jednotlivými trámami roštu by mala byť 30 až 40 cm. Ak trámy ukladáme voľne, mali by sa podložiť gumou, ktorá zabráni ich posunutiu. Medzi doskami treba zachovať medzery široké 5 až 7 mm, aby drevo mohlo pracovať a zabezpečilo sa odtekanie vody z povrchu dosiek. Vytvorenie vzduchovej medzery medzi podkladom a doskami je dôležité preto, aby sa spodná strana roštu prevetrávala a vysušovala a zamedzilo sa skorýtkovaniu dosiek. Na pripevnenie dosiek k roštu sa používajú antikorové skrutky. Na terase možno z dosiek vytvoriť rôzne pôdorysné vzory, na realizáciu exteriérovej podlahy sa vyrábajú aj štvorcové segmenty.

Výhoda drážkovania


Vaša záhrada túži po dreve

27376

Drážkovanie na povrchu dosiek zaručuje protišmykovosť. Ak však nasneží alebo voda nestačí odtekať a na terase vytvorí súvislú vrstvu, každá podlaha s protišmykovou úpravou sa šmýka. Drevo je na dotyk príjemný materiál, na ktorom môžete ležať alebo cvičiť. Vďaka svojej farbe a štruktúre výborne dotvára zelené plochy a možno ho kombinovať aj s kameňom.

Údržba drevenej terasy

Údržba dreva je pomerne jednoduchá. Okrem pravidelného čistenia tlakovou vodou sa odporúča dva razy do roka drevo natierať olejom na živicovej báze, najlepšie pred zimou a po jej skončení. Udrží sa tak prirodzená farba na povrchu dreva. Veľmi znečistené miesta sa čistia v smere vláken drôtenou kefou a potom sa celý povrch rovnomerne naolejuje.

Na koho sa obrátiť

Investor, architekt alebo záhradný architekt navrhne vizuálnu podobu a presné umiestnenie drevených prvkov a plôch v záhrade. Návrh treba podrobne prekonzultovať s realizačnou firmou, ktorá má skúsenosti s riešením technických detailov, ako sú podložie spády, optimálne moduly, odtok vody, ukončenie roštu, napojenie na terén, realizácia schodíkov, otvory v terase, prípadne kombinácia s inými materiálmi. Realizačná firma vyhotoví dielenské výkresy, časť materiálu pripraví vo vlastnej stolárskej dielni a napokon vykoná montáž priamo na mieste. Skúsenosti takejto firmy by mali byť zárukou, že sa minimalizuje aj odpad z pomerne drahého materiálu. Po chvíľkovom očarení syntetickými materiálmi, ktorých vzhľad poveternostné podmienky veľmi neovplyvnia, a po univerzálnom používaní chladných kovových konštrukcií, majitelia záhrad a pozemkov sa čoraz viac prikláňajú k tradičnému drevu a k dreveným interiérovým doplnkom. Pretože príroda prirodzene túži po dreve.

Kategória: Materiály Záhrada a exteriér Záhradné stavby
Tagy: drevo impregnácia ochrana dreva terasa záhrada
Zdieľať článok

Diskusia