12. 06. 2006
Zdieľať

Letný mesiac nám prináša odmenu za prácu a námahu, ktorú sme vynaložili v záhrade počas jari. Záhrada je v plnom kvete, dozrievajú prvé plody... Ideálny čas vychutnať si všetku tú krásu pri posedení na terasách, balkónoch či len tak v tráve.

Vysádzame letničky

V tomto mesiaci vysádzame letničky, ktoré sme doteraz predpestúvali v skleníku. (Ageratum, Amaranthus, Antirhinum, Gazania, Rudbeckia, Tagetes, Verbena…)

Vyväzujeme popínavé rastliny


Jún v záhrade

56627

Nezabúdame na vyviazanie popínavých a ovíjavých rastlín k oporám. Najmä plamienky (Clematis), ktoré majú krehké stonky. Mnohým popínavkám prospeje letný rez, ktorý treba urobiť hneď po odkvitnutí. Rastlinu treba zrezať až do jednej tretiny. (napr. akébia, bršlenec, jazmín, zemolez, prip. pohánkovec)


Jún v záhrade

56630

Rozmnožujú sa škodce

Pri veľkých teplách a suchu sa rozmnožujú škodce (napr. vošky, molice), takže nesmieme zabúdať na chemickú ochranu, ktorá je najúčinnejšia. Napríklad slimáky však musíme odstraňovať ručne. Nezabúdajme na pletie buriny a odstraňovanie odkvitnutých častí. Pravidelne zalievajme, aby záhrada vyzerala svieža aj naďalej.Jún v záhrade

56629


Jún v záhrade

56631Jún v záhrade

56626

Kvet mesiaca – kosatec (Iris)

Rod Iris zahŕňa viac ako 200 rôznych druhov a početné krížence a kultivary. Z nich najvýznamnejší je kosatec záhradný (Iris barbata). Rozdeľuje sa podľa výšky do troch skupín: vysoký (skupina Elatior), stredný (skupina Media), nízky (skupina Nana). Kosatce vyžadujú teplé stanovisko plné slnka. Darí sa im v priepustnej, suchej až čerstvej pôde, ktorá je bohatá na živiny, chudobná na humus. Voňavé kvety kosatca kvitnú vo všetkých farebných tónoch, s výnimkou šarlátovej a oranžovo červenej. Často sú dvojfarebné. Najlepší čas k ich výsadbe je po odkvitnutí. Hodia sa do záhonov, nízke (Nana) do skaliek. Vhodní partneri Anaphalis, Linum, Salvia, Stachys byzantina a iné šedolisté trvalky.

Ovocná záhrada

V ovocnej záhrade prekrývame konáre pred vtákmi. Pozbierame plody napadnuté škodcami, aby sme zabránili ďalšiemu šíreniu. Robíme prebierky plodov čím zabránime polámaniu konárov pod ich váhou (slivky, broskyne). Presvetlíme koruny (egreše). Jahody vytvárajú poplazy, ktorými ich môžeme rozmnožovať.


Jún v záhrade

56633


Jún v záhrade

56632


Jún v záhrade

56636


Jún v záhrade

56635

Kategória: Záhradná technika
Tagy: jun kvetiny ovocie škodce záhrada
Zdieľať článok

Diskusia