02. 11. 2006
Zdieľať

Dni sú čoraz kratšie, počasie nevľúdnejšie, vietor a dážď nedovoľujú byť dlhšie vonku. Jednoročné rastliny postupne odumreli, zo stromov padá pestrofarebné lístie a na okrasných kroch žiaria nádherne vyfarbené plody. Na záhonoch dominujú kvitnúce okrasné trávy, vresy a odkvitnuté trsy trvaliek, ktoré však netreba hneď zrezávať. V záhrade začínajú viac vynikať ihličnany, vždyzelené listnáče a kríky s farebnou kôrou. Je najvyšší čas vysadiť okrasné kry, ruže, živé ploty a popínavé dreviny. Z jazierok treba vypustiť vodu a zazimovať vodné rastliny, skalku treba prikryť smrekovými vetvičkami. Ak ste ešte zo záhonov neodstránili odkvitnuté letničky, urobte tak čo najskôr a takisto odstrihnite suché nadzemné časti trvaliek. Začiatkom mesiaca ešte možno vysadiť cibule tulipánov.

Kvet mesiaca – chryzantéma


November v záhrade

68842

Chryzantémy (Dendranthema) sú veľmi obľúbenými zimovzdornými záhonovými trvalkami. Oddávna sa spájajú s príchodom jesene a okrem množstva rôzne veľkých, tvarovo rozmanitých, žiarivo farebných a navyše trvácich kvetov je pre ne typická aj špecifická aróma. Atraktívne sú aj svojím habitom, najčastejšie dorastajú do výšky 80 cm, ale v sortimente sú aj kompaktne rastúce nižšie (40 cm) kultivary. Kvety chryzantém môžu byť buď jednoduché, plné, alebo poloplné. Z farieb prevláda karmínová, hnedočervená, bordová, biela, žltá, oranžová, ružová a fialová. Najlepšie sa im darí na slnečných a teplých stanovištiach, v kyprej a výživnej pôde s dostatkom vlahy. Staršie trsy je nutné raz za tri roky rozdeliť, rastliny potom budú bohatšie kvitnúť. Chryzantémy sa uplatnia v zmiešaných trvalkových záhonoch a možno ich pestovať aj v črepníkoch na balkóne alebo terase.

Vysaďte okrasné kapusty


November v záhrade

68847

Ak sa ťažko lúčite s pestrofarebnými výsadbami na balkóne alebo v záhrade, nemusí vás príchod chladnejších novembrových dní zarmútiť. Odkvitnuté letničky možno nahradiť napríklad aj atraktívnou okrasnou kapustou (Brassica oleracea), ktorú na tento účel vyšľachtili v Japonsku. Vyniká jednoduchými hladkými alebo kučeravými bielymi, ružovými, bordovými a fialovými listami. Farba listov v strede sa často odlišuje od tých na okraji. Rastlina sa nádherne vyfarbuje práve pri poklese teploty pod 15 °C a atraktívna zostáva až do jari. Nezničí ju teda ani mráz. Nezabudnite však na pravidelnú zálievku čerstvo vysadených rastlín.


November v záhrade

68846

Ochráňte chúlostivé trvalky

Nie všetky trvalky dobre znášajú zimný chlad a mráz. To sa týka najmä druhov, ktoré pochádzajú zo Stredozemia, napríklad levandule, santoliny, hebe alebo rozmarínu. Aj tieto druhy však môžu prečkať zimu v našich podmienkach bez akejkoľvek ujmy. Stačí, ak k nim nahrniete kompostovú zeminu, na tú nahrabete lístie a všetko zaťažíte smrekovými vetvičkami. Nadzemné časti nebude potreba upravovať rezom.

Veľkí pomocníci


November v záhrade

68853

Pri jesenných prácach a upratovaní v záhrade sa vám iste zíde rozličné záhradnícke náradie. Najdôležitejšie sú hrable, najmä na vyhrabávanie trávnatých plôch, a rýľ, ktorým urobíte viac-menej bodku za tohtoročnou sezónou. Hrable na trávu značky Fiskars s trvanlivou tenkostennou násadou z tvrdeného hliníka s možnosťou pevného uchytenia na násade predávajú hobby markety a špecializované záhradkárske predajne. Aj teleskopický špicatý rýľ, ktorý má čepeľ z kalenej ocele značky Fiskars, dostanete kúpiť v hobby marketoch a špecializovaných predajniach pre záhradkárov. Cena teleskopického rýľa je 1569 Sk a cena hrablí na trávu 668 Sk.


November v záhrade

68848

Niečo pre romantikov

Asi každý z nás si rád vychutná posledné príjemné jesenné dni vo svojej záhrade alebo podvečerné posedenie na terase. Ak chcete, aby zážitok z jesennej záhrady bol ešte intenzívnejší, zaobstarajte si vhodné záhradné svietidlo, svietnik alebo trebárs len kryt na sviečku. Terakotový svietnik do záhrady predáva v dvoch veľkostiach Baumax, jeho cena sa pohybuje od 319 do 899 Sk.


November v záhrade

68841

Tip na dekoráciu:
Tekvicové svietniky

Kto by nepoznal typicky žlto sfarbené tekvice. V jesennom období ich vídať naozaj všade, nielen v záhradách. Prečo ich teda nevyužiť na výrobu populárnych tekvicových svietidiel, ktoré potom môžete umiestniť do záhrady, predzáhradky, na balkón, terasu alebo k vchodovým dverám. Stačí si vybrať väčšiu tekvicu, do nej zvrchu vyrezať otvor a polievkovou lyžicou vydlabať dužinaté vnútro. Pri tejto práci vám môžu asistovať aj deti. Keď bude tekvica prázdna, ostrým nožom vyrežte oči, ústa so zubami a nos. Tekvicové svietidlo treba dobre umyť vodou a nechať vyschnúť. Potom už len stačí umiestniť doň svietiaci kahanček a vybrať správne miesto na umiestnenie (podrobný návod na výrobu tekvicového svietidla nájdete tu).


November v záhrade

68852

Knižný tip: Dr. D. G. Hessayon: Stálozelené rastliny

Práve v tomto období je čas na vždyzelené rastliny – dreviny alebo trvalky. Ak ich chcete mať aj vo svojej záhrade, pri vhodnom výbere vám môže pomôcť táto kniha. Hneď na začiatku nájdete zoznam viac ako dvesto rodov vždyzelených rastlín so stručným opisom každého druhu alebo kultivaru, s fotografiami a pestovateľskými požiadavkami. Nasleduje kapitola, v ktorej sa dozviete o pestovaní tejto skupiny rastlín a nakoniec o ich využití v záhradnej tvorbe, výsadbe a o ochrane proti chorobám a škodcom. Knihu dopĺňa množstvo farebných fotografií, prínosných ilustrácií, tabuliek a slovník odbornej terminológie. Vydalo vydavateľstvo BETA – Dobrovský a Ševčík v roku 2000. Cena knihy je 379 Sk.


November v záhrade

68850

Miesto na žiarivé vresovce

Chcete, aby váš balkón alebo okno zažiarili karmínovočervenými vresovcami? Tieto atraktívne rastliny si však zaslúžia aj slušivý šat. Môžete ich napríklad vysadiť do terakotového hrantíka. Netreba však zabudnúť, že nie všetky druhy terakotových hrantíkov sú úplne mrazuvzdorné a ani vresovce nemajú rady silnejšie mrazy. Pri výsadbe by preto v substráte nemal chýbať vyšší podiel rašeliny, nutná je aj pravidelná zálievka týchto rastlín. Terakotové hrantíky v rôznych veľkostiach predáva Teak & Garden. Ich cena sa pohybuje od 3270 do 4996 Sk.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: jeseň november záhrada
Zdieľať článok

Diskusia