Príprava záhrady na zimu

17. 10. 2006
Zdieľať

V okrasnej záhrade sú hlavnou vegetačnou zložkou trvalé porasty, ktoré sa raz vysadia alebo založia a potom už len udržiavajú v estetickom tvare a dobrom zdravotnom stave. Zariadenia ako odpočívadlá, pergoly, bazény a jazierka zase umožňujú oddych, rekreačné športovanie alebo spoločenské posedenie. Cieľom nie je bohatá úroda plodín, ale harmonická kompozícia, ktorú udržiavame niekoľkými stereotypnými činnosťami počas vegetačného obdobia. Dôkladná príprava na zimu je však v okrasnej záhrade dôležitejšia než v úžitkovej časti.

Trávnik


Príprava záhrady na zimu

66214

Na jeseň, pred príchodom zimy, je dôležité vyhrabať opadnuté lístie z celej trávnikovej plochy. Keby sme túto prácu zanedbali a nechali lístie ležať cez zimu na trávniku, porast by sa miestami poškodil (vyležal) a následne by vyhnili celé časti mačiny.

Dreviny

Ihličnaté stromy a kríky a vždyzelené dreviny v okrasnej záhrade treba pripraviť na zimné obdobie výdatnou zálievkou v októbri a podľa počasia i začiatkom novembra. Je veľmi dôležité, aby do zimy prichádzali s dobre prevlhčenými koreňovými balmi, lebo vegetujú aj počas nej. Nové výsadby chránime pred nebezpečným zimným slnkom ochrannými obalmi z trstinovej rohože, bielej netkanej textílie, jutovej tkaniny alebo čečiny. Obal má byť vzdušný, z materiálu nepodliehajúceho rýchlemu hnitiu, poskytujúci tieň a čiastočne i ochranu pred mrazmi. Dôležité je aj jeho upevnenie (najlepšie nehrdzavejúcim drôtom alebo umelým úväzkom), aby ho prudký vietor z dreviny neodfúkol.


Príprava záhrady na zimu

66221

Počas zimy treba sledovať vonkajšie podmienky a v prípade napadnutia ťažkého mokrého snehu ho ihneď striasať z ihličnanov, najmä tují, borievok a cypruštekov, aby sme ich ochránili pred polámaním konárov a rozčesnutím.

Na ochranu kmeňa stromu pred ohrýzaním zverou sa používa obal z drôteného pletiva, pevne prichytenej čečiny, slamy, kokosovej rohože alebo zviazaných latiek či tyčiek. Vhodný je tiež špeciálny biely vápenný náter, ktorý zároveň chráni aj pred zimným slnkom spôsobujúcim (mrazové) trhliny kôry. Kmeň treba chrániť po celej výške.

Kríkové a kvetinové záhony

Na rozdiel od trávnika je opadané lístie pre kríkové záhony veľmi vhodné, preto ho z nich nevyhrabávame. Lístie tu bráni klíčeniu a rastu burín a po jeho rozložení vzniká humus. Príprava trvaliek na zimu spočíva v odrezaní ich nadzemných častí (okrem tráv), ktoré dáme do kompostu alebo spálime. Trávy nezrezávame, ale trsy ponechávame voľné alebo listy zviažeme v hornej časti tak, aby sme vytvorili snop, čím zabránime prenikaniu snehu dovnútra trsu, ktorý by mohol spôsobiť počas vlhkých zím vyhnitie rastliny v strede.

Prikrývanie pred zimou


Príprava záhrady na zimu

66220

Prikrývanie chúlostivých rastlín a väčšiny novovysadených drevín ako ochrana pred mrazmi v zimnom období patrí medzi najnáročnejšie práce v okrasnej záhrade, najmä pre neistý priebeh počasia, ktoré sa nedá vopred predvídať. Ak je mierna zima alebo zima s množstvom snehu, je hrubšia prikrývka škodlivá, lebo rastliny pod ňou ľahko hnijú. Navyše môžu začať predčasne vyháňať, takže ich ľahko poškodia neskoré holomrazy. Ak však prikrytie podceníme, kruté mrazy bez snehovej pokrývky takmer isto rastliny citeľne poškodia. Počas zimy je problematické prikrývku upravovať, preto prikrývame radšej len tenkou vrstvou. Najvhodnejším materiálom je smreková čečina alebo netkaná textília, no môžeme použiť aj suché stvoly trvaliek alebo iný podobný materiál, ktorý tak ľahko nehnije. Rododendrony je vhodné presypať lístím a zakryť. Kríkové ruže na jeseň čiastočne zostriháme, prihrnieme zeminou alebo presypeme kompostom tak, aby ich spodné časti boli zakryté, a ešte (prípadne) zakryjeme. Na popínavé ruže a plamienky možno použiť obal z geotextílie. Ľahká prikrývka je vhodná aj pre výsadby v skalkách.

Vodné nádrže

Jednoduché nádrže s dnom miskovitého tvaru a s prirodzene zaoblenou líniou brehu nie je nutné na zimu vypúšťať. Náročnejšie nádrže a bazény na kúpanie treba na zimu vypustiť. Nádrže je vhodné prikryť na zimu dreveným krytom, ktorý vytvorí tepelnú ochranu jej stien a rastlín, ktoré zostávajú v nádržiach cez zimu. Nádrž možno zasypať aj opadaným lístím.


Príprava záhrady na zimu

25169

Polievací vodovod

Polievací vodovod môže byť v záhrade položený v nezamŕzajúcej hĺbke alebo i menšej, s minimálnym zahĺbením 25 cm. Podmienkou dobrého fungovania vodovodu v zamŕzajúcej vrstve je bezpečný spád systému (s minimálnym stúpaním 1 : 100). Vodu zo sústavy však treba pred zimou vypustiť buď naspäť do zdroja, alebo do vhodne umiestnených vsakovacích jám.

Záhradný nábytok

Prenosný záhradný nábytok, ale aj detské hojdačky, plátené striešky a ďalšie doplnky včas odložíme pod strechu (do pivnice alebo komory), aby sme ich nemuseli pred definitívnym uskladnením prácne dosúšať vnútri. Ak sme na to mysleli už pri konštrukcii, môžeme odložiť aj odnímateľné drevené časti stabilného (zabudovaného) nábytku, čím sa výrazne predĺži ich životnosť.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: donate kvetiny rastliny údržba záhrada
Zdieľať článok

Diskusia