14. 09. 2006
Zdieľať

Po pokojnom letnom období je zrazu v záhrade veľa práce. Záhony kvetov už majú najlepšie obdobie za sebou, a tak nastal čas premýšľať o jarných rastlinách. V tomto mesiaci musíte osobitne dávať pozor na počasie, aby ste boli o krok vpred a stihli všetko, čo treba spraviť ešte pred príchodom prvých mrazov.

Plenie

Koncom leta sa často zabúda na burinu. Ak ju však necháte, aby sa zakorenila a vytvorila semená, tie zostanú v pôde pripravené, aby na jar vyklíčili. Preto je potrebné burinu včas zničiť, aby ste si v budúcnosti ušetrili veľa zbytočnej práce. Ak chcete mať záhradu bez buriny, obmedzujte zásoby jej semien v pôde.

Vysádzanie stromov


September v záhrade

64305
Dominik Vlaheko

Jesenné vysádzanie prospieva väčšine stromov a krov. Pôda je ešte teplá, čo podporuje zakorenenie rastlín pred príchodom zimy. Ak chcete pripraviť jamy na vysadenie nových stromov, odstráňte z povrchu pôdy trávu a inú vegetáciu. Vykopte jamu a zbavte ju čo najviac koreňov trvácich burín, ako sú pýr, púpava a štiav. Pridajte vyzretý kompost, rastlinám tak umožníte dobrý štart. Nezabudnite čerstvo vysadené stromy a vysoké kríky priviazať k oporám. Všetky vysadené rastliny bude potrebné celý mesiac zalievať, začiatkom septembra a októbra býva totiž často sucho.


September v záhrade

64306

Cibuľoviny na skrášlenie bytu

Teraz si vysaďte cibuľoviny, ktoré vám budú kvitnúť v byte od Vianoc až do Veľkej noci. Snažte sa použiť preparované cibuľoviny pripravené špeciálne do bytu – dosiahnete s nimi lepšie výsledky. Kto dáva prednosť sviežim farbám a jemnej vôni, určite sa rozhodne dobre, keď si vyberie narcisy. Niektoré ich druhy možno namiesto v zemine pestovať v jemnom štrku. Väčšine cibuľových rastlín sa darí rovnako dobre v nádobách bez odtokových dier na vodu, ako aj v tradičných črepníkoch. Možno ich preto vysádzať do porcelánových alebo sklenených nádob. Podľa všeobecného pravidla by ste mali malé cibule vysadiť tak, aby ich horná časť bola asi 2,5 cm pod okrajom nodoby. Potom ich zasypte subtrátom, aby jeho povrch siahal asi 1 cm od okraja črepníka. Preparované cibule necháme rásť na svetle, ostatné treba držať v tme. Po 8-12 týždňoch, keď sú viditeľné výhonky, ich môžeme preniesť na svetlo.

Ovocná záhrada

V septembri vrcholí dozrievanie plodov ovocnej záhrady. Pravidelne a často zberajte plody jesenných odrôd malín a černíc. Keď je v noci chladno, prikryte ich fóliou, vtedy neprestanú rodiť a ochránite plody. Odrežte všetky vyrodené letné výhonky a nové vyviažte k oporám. Neskoré odrody sa až do budúcej jari nepresvetľujú. Dokončite strihanie rodivých výhonkov broskýň, neskoré odrody chráňte pred vtákmi, osami a mrazom prikrytím záhradnou fóliou. V septembri začína vinobranie.







September v záhrade

64307
Dominik Vlaheko


September v záhrade

64309
Dominik Vlaheko


Prezimovanie chúlostivých trvaliek


September v záhrade

64310

Argyranthemum, verbeny a iné chúlostivé trvalky, ktoré sú vhodné do debničiek, na záhony a do nádob, nemusíte koncom leta vyhodiť. Ak vlastníte skleník, zimnú záhradu, alebo nájdete doma miesto na okennom parapete, môžete zachrániť niektoré druhy, ktoré by inak zimu neprežili. Skôr ako príde prvý mráz, vysaďte najkvalitnejšie rastliny do črepníkov. Výhonky na zakorenených rastlinách zrežte na dĺžku asi 10-15 cm, aby sa pri manipulácii nepoškodili, čím ušetríte aj miesto. Ak chcete predísť problémom so škodcami a chorobami, odtrhnite všetky vädnúce listy. Pôdu udržiavajte vlhkú, aby celkom nevyschla.


September v záhrade

64311

Kvet mesiaca – liatra (Liatris spicata)

Liatra je trvalka, pochádzajúca z prérií Severnej Ameriky s nezvyčajnými exotickými kvetmi. Fialovoružové klasovité súkvetia, ktoré rozkvitajú zhora nadol, sa podobajú kefám na fľaše. Kvitnú koncom leta a začiatkom jesene a skrášľujú slnečné miesta. Potrebujú teplé až horúce, slnečné stanovisko. Vysádzajte ich do mierne suchej až čerstvej pôdy, ktorá je priepustná a bohatá na živiny. V ťažkých, mokrých pôdach hnije. Klasy na jar očistite, na jeseň po odkvitnutí zostrihnite. Rozmnožujú sa skoro na jar delením. Používajte ju v záhonoch a v skalkách. Vhodnými partnermi sú Anaphalis, Echinacea, Gypsophila, Salvia alebo Sedum.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: september záhrada
Zdieľať článok

Diskusia