18. 04. 2008
Zdieľať

Automatika to za vás vyrieši. Že čo? Skúste si predstaviť rána bez budíčka o piatej, keď nemusíte bežať do záhrady a bojovať s nepoddajnou hadicou. Alebo že ste na dovolenke a napriek tomu vaša záhrada netrpí smädom. Celkom príjemné. Tak prečo zostávať len pri predstavách?!

Naše podnebné pásmo je charakteristické nepravidelnými zrážkami, a to najmä v lete. Túto miernu prírodnú „nedokonalosť“ môžete pohodlne vykryť automatickým zavlažovaním. To sa postará o pravidelný prísun vody v celej záhrade. Ono bude vašimi rukami, nohami aj očami, či už budete doma, alebo nie. Skôr než sa oboznámite s výhodami tohto riešenia, počítajte s vyššími (ale zvládnuteľnými) zriaďovacími nákladmi. Tie sa však vrátia v podobe ušetrenej vody, času, peňazí a najmä vo vytúženom oddychu, aký dokáže ponúknuť len krásna záhrada.

Čo budete potrebovať?


Zabudnite na krhlu

145742

Výdatný zdroj vody a dobre navrhnutý zavlažovací systém (nech už sa rozhodnete pre plnoautomatické zavlažovanie, alebo pre plošné postrekovače spojené hadicami). Na zavlažovanie môžete využiť vodu z vodovodu, ale aj alternatívne zdroje, ako sú studňa, potok (vodu treba prefiltrovať) alebo zásobníky dažďovej vody. Dôležité je, aby mal zdroj dostatočnú kapacitu. Vo všetkých prípadoch okrem vodovodu budete potrebovať aj čerpadlo. Ako vybrať to správne? „Do úvahy treba vziať viaceré faktory – tlak, prietok vody, veľkosť a hĺbku nádrže, minimálnu výšku vody v nádrži, množstvo pevných častíc vo vode, ako aj energetickú náročnosť čerpadla,“ uviedol Ing. Martin Halmo z firmy ORAG Slovakia. Do malých záhrad, na ktoré postačí odstáta dažďová voda zo zásobníka postačí čerpadlo s napätím 220 V alebo akumulátorové čerpadlo. Ak budete čerpať vodu napríklad z podzemných nádrží alebo zo studne, kde sa predpokladá väčšia hĺbka, vyberte si ponorné tlakové čerpadlo.










Zabudnite na krhlu

145842


Zabudnite na krhlu

145855

Elektromagnetický ventil otvára a uzatvára prechod vody k jednotlivým postrekovačom a potrubiam. (Rain Bird, predáva ORAG Slovakia) Hadice sa občas hodia – okrem polievania záhonov aj na očistenie chodníkov, umytie auta či skleníka. Prácu vám môže uľahčiť vozík 70 ROLL-UP so systémom navíjania a odvíjania až 70 m dlhej hadice. A nemusíte sa obávať ani jej zlomenia. (Gardena, predáva Mountfield)



Ako pracuje automat v záhrade?

Veľmi efektívne. Spomedzi jeho najväčších výhod treba spomenúť fakt, že dokáže znížiť spotrebu vody až o 30 %, pričom záhrada netrpí suchom. Princíp ekonomického využitia vody spočíva najmä v jej schopnosti odparovať sa. Zavlažovanie stačí nastaviť tak, aby sa spúšťalo v skorých ranných hodinách, prípadne neskoro večer alebo v noci. Vtedy sa vďaka výdatnej zálievke voda lepšie dostane ku koreňom a pomalšie sa odparuje. Mozgom celého systému, čiže ovládacou jednotkou je jednoducho nastaviteľný počítač, pomocou ktorého možno regulovať intenzitu aj načasovanie zálievky – naprogramujete ľubovoľnú hodinu, počet zavlažovaní a dĺžku jednotlivých intervalov. Súčasťou systémov sú aj senzory zrážok a pôdnej vlahy – v praxi to znamená, že ak je dostatok zrážok, zavlažovací program preruší činnosť – tak šetrí peniaze aj rastliny.


















Zabudnite na krhlu

145739


Zabudnite na krhlu

145737


Zabudnite na krhlu

145741


Zabudnite na krhlu

145738


Aquacontour Automatic (6 490 Sk) je takou malou, ale veľmi praktickou revolúciou medzi automatickými systémami. Zavlažuje záhradu takmer akéhokoľvek tvaru s rozlohou do 380 m2, čo umožňuje pamäť až s 50 obrysovými bodmi. Možno ho naprogramovať na dva rôzne obrysy – napríklad pred a za domom. (Gardena, predáva Mountfield)


Zabudnite na krhlu

145835


Zabudnite na krhlu

145841

Systém riadeného zavlažovania je zložený z programovateľného zavlažovacieho automatu – počítača C 1060 PLUS (1 850 Sk)senzoru vlhkosti pôdy (1 850 Sk). Počítač umožňuje naprogramovať až šesť zavlažovacích cyklov denne s nastaviteľnou dĺžkou zavlažovania od 1 minúty až po 9 hodín a 59 minút. Senzor vlhkosti pôdy pracuje na princípe elektrotermického merania teploty. Na základe rozdielov v teplote pôdy zistených meraním je schopný kontrolovať dĺžku a potrebu zavlažovania. Ide o nevyhnutnú súčasť každého automatického zavlažovacieho systému. Senzor možno pripojiť do vzdialenosti až 100 m od zavlažovacieho počítača. (Gardena, predáva Mountfield) Mozgom automatického zavlažovacieho systému, čiže ovládacou jednotkou je jednoducho nastaviteľný počítač s LCD displejom a zrozumiteľnými programovacími ikonami, pomocou ktorého možno regulovať intenzitu aj načasovanie zálievky. (Rain Bird, predáva ORAG Slovakia)

Kostru systému tvorí sústava hadíc alebo rozvodných potrubí zapustených približne 30 cm v zemi. Sú rozmiestnené po celej záhrade a keďže sú skryté v zemi, nepôsobia rušivo. Rozličné rastliny potrebujú rozličné spôsoby zalievania. Nevadí. Systém sa prispôsobí, a to vďaka širokej škále koncových prvkov, ako sú (aj výsuvné) dýzy na rozstrekovanie alebo kvapkové zavlažovače privádzajúce vlahu priamo ku koreňom rastlín.















Zabudnite na krhlu

145839


Zabudnite na krhlu

145838

(Ne)viditeľní pomocníci, ktorí cielia na kvapku presne
Záhrada to nie je len trávnik, ale aj solitérne dreviny, živé ploty či trvalky. Pri tých je vhodné nasmerovať vodu priamo ku koreňom. O to sa postarajú rozličné typy zavlažovacích kvapkacích hadíc, ktoré možno položiť na zem alebo zapustiť do pôdy (do hĺbky približne 30 cm). Vodu privádzajú priamo ku koreňom. Navyše, do zálievky možno pridať aj potrebné živiny v podobne tekutého hnojiva. Tento systém sa dá napojiť na vodovod, ale aj na studňu či nádrž s dažďovou vodou (tu však počítajte aj s čerpadlom). Neodmysliteľnou súčasťou je filter. Ten zabraňuje zaneseniu hadíc rozličnými nečistotami a tak predlžuje ich životnosť. Aby systém fungoval správne, z času na čas treba filter vyčistiť. (Gardena)
Zásuvky, ktoré sa kamarátia s vodou
Majitelia rozľahlých záhrad však dôverne poznajú nepríjemnosti spojené s poťahovaním dlhých hadíc. Často si to odnesú chúďatká rastliny. Polámané či inak poškodené majú čo robiť, aby sa dostali do formy. Aby ste zamedzili takýmto situáciám, oplatí sa investovať do vodných zásuviek. Pracujú na jednoduchom princípe. Vodu k zásuvkám privádzajú potrubia zapustené v zemi. Hadicu s prenosnými plošnými zavlažovačmi len zapojíte do zásuvky a môžete pohodlne zalievať. Nezabudnite, že toto riešenie, ktoré určite oceníte aj v blízkosti garáže, si vyžaduje dôkladné plánovanie a inštalovanie siete podzemných potrubí. (Gardena)


Zabudnite na krhlu

145840

Kvapková závlaha sa využíva najmä v skleníkoch či fóliovníkoch, napríklad na zavlažovanie rajčín a uhoriek, ktoré sú háklivé na zmáčané listy, ale ocenia ju aj rastliny v nádobách, pri ktorých je potrebné nasmerovať vodu priamo ku koreňom.

Výrobcovia pamätali aj na to, že nároky jednotlivých rastlín na vlahu sa líšia, preto tento systém umožňuje regulovať prietok vody podľa potreby. (Gardena)




Šité na každú záhradu

Automatické závlahové systémy majú rozličné podoby – od vodných zásuviek zapustených v zemi cez výsuvné postrekovače až po plne automatizované zavlažovače, ktoré pomocou špeciálnych senzorov reagujú na zmeny počasia a podľa toho dokážu prispôsobiť množstvo aj frekvenciu zálievky. Voľba vhodného typu závisí od viacerých faktorov, v praxi platí, že každá záhrada je špecifická niečím iným. Pre trávnik odborníci odporúčajú výsuvné postrekovače, ktoré sa ukážu len pri práci a potom sa decentne skryjú pod zem; kvapková závlaha či mikropostrekovače sú vhodné do menších záhonov, skleníkov alebo nádob.









Inteligentný kvetináč
Kvetináč Plastia SIESTA patrí medzi inteligentné samozavlažovacie nádoby. Dostatok priepustných otvorov umožňuje presakovanie vody ku koreňom a zároveň prevzdušnenie substrátu. Ak sa bude v zásobníku vody udržiavať v období vysokých letných teplôt dostatok tekutiny, rastlina bude mať stále dosť živín (hnojenie sa odporúča pri každom zalievaní), čo sa premietne do rýchleho rastu a množstva kvetov. Výhodou tohto kvetináča je aj to, že rastlinám nehrozí premokrenie – prebytočná voda (v prípade hojných dažďov) vyteká zo zásobníka priepadovými otvormi. Kvetináč je vhodný do exteriéru aj interiéru.

Legenda: 1 – spona, 2 – hladinomer, 3 – nálevová dutina (6 × 6 cm), 4, 5 – kvetináč, 6 – priepadová dutina zaisťujúca 5 mm vzduchový priestor pod vložkou, 7 – knôty, 8 – rezervoár vody, 9 – vložka s otvormi (Plastia)


Zabudnite na krhlu

145833


Zabudnite na krhlu

145834




Kedy inštalovať?

Prakticky v priebehu celej sezóny, čiže od jari až do príchodu zimy. Ideálne je inštalovať zavlažovací systém ešte pred výsadbou v čase terénnych úprav. To platí pri zakladaní nových záhrad. Montáž však možno urobiť aj dodatočne, čo môže byť v niektorých prípadoch výhodou, napríklad ak chcete zmeniť tvar alebo výsadbu na záhonoch. Ak nie ste odborník, o svojpomocnej inštalácii automatického zavlažovania radšej ani neuvažujte. Narobili by ste si viac škody ako úžitku a v konečnom dôsledku by vás inštalácia stála viac, ako keby ste prácu zverili hneď na začiatku odbornej záhradníckej firme. Tá vám ponúkne kompletný servis – od plánovania cez výber vhodného typu automatickej závlahy až po inštaláciu a dodatočný servis (súčasťou balíka služieb je väčšinou aj záručná lehota).






Spýtali sme sa odborníka Ing. Martina Halma z firmy ORAG Slovakia

Väčšinou sa odporúča zavlažovať záhradu dvakrát týždenne a výdatne, aby sa vlaha dostala až ku korienkom rastlín (pôda by mala byť vlhká do hĺbky približne 20 cm). Aké nároky na vlahu majú jednotlivé druhy výsadieb?
Novozaložený trávnik si vyžaduje približne 20 l vody/m2, v období sucha ho treba polievať každé 3 až 4 dni, ak ide o ľahký typ pôdy, raz za týždeň stačí v prípade ťažkej pôdy. Starší trávnik má o polovicu menšiu spotrebu, približne 10 l vody/m2. Pri výbere vhodného spôsobu zavlažovania kvetinových záhonov treba brať do úvahy hustotu výsadby – husto vysadené záhony sa neodporúča zavlažovať postrekom alebo kropením zhora, vhodnejšia je riadená zálievka podmokom. Stromy spravidla vyžadujú 50 l vody/ks, väčšie kry 30 l/ks a menšie kry približne 20 l/ks. V čase dlhotrvajúceho sucha je pre okrasné dreviny vhodná jednorazová zálievka. Iným prípadom sú mladé dreviny, ktoré sú v prvých rokoch po výsadbe chúlostivejšie na zmeny vlhkostných podmienok, preto im primeraná závlaha v čase sucha prospeje. Dreviny, ktoré rastú v kombinácii s inými skupinami rastlín, napríklad v kvetinovom záhone, v hustej kríkovej výsadbe či na trávniku, treba polievať pravidelne – plytko koreniace výsadby im totiž odoberajú vlahu z vrchných vrstiev pôdy. Na konci vegetačného obdobia pri prípravách na zimu treba pamätať na dôkladnú zálievku ihličnanov a vždyzelených drevín.  

Vybrať vhodný typ automatickej závlahy do záhrady si vyžaduje isté znalosti, ako aj zohľadnenie mnohých faktorov, ako sú tvar pozemku, rozmiestenie výsadieb, zatienenie záhrady a iné. To sú len niektoré dôvody, prečo radšej zveriť inštaláciu automatického zavlažovania do rúk odborníkov. Aké sú nástrahy svojpomocného inštalovania automatiky v záhrade?
Dôvodov na nesprávne fungovanie automatického zavlažovacieho systému je niekoľko. Medzi najčastejšie chyby patrí nevhodné rozmiestnenie a výber postrekovačov a dýz, ako aj nesprávne naprogramovanie ovládacej jednotky. Problémy vie narobiť aj chýbajúci komponent zariadenia, napríklad filter, odvodňovací ventil, spätná klapka a tak ďalej. Veľmi dôležité sú aj výpočty tlakových strát či rýchlosti prietoku vody v potrubí. Ich zanedbanie má za následok predimenzovanie alebo, naopak, poddimenzovanie čerpadla a rozvodov, čo v konečnom dôsledku znižuje životnosť celého systému.

Dobrá príprava je v mnohých prípadoch polovicou úspechu a tiež výrazne šetrí čas. Čo odporúčate čitateľom, skôr než oslovia odbornú firmu?
Výrazne uľahčuje celý proces inštalácie, ak máte k dispozícii fotokópiu mapy pozemku, prípadne osadzovací plán záhrady v mierke 1 : 50 alebo 1 : 100. Inštalatér si priamo do mapy alebo plánu môže značiť údaje o záhrade. Takisto si treba vopred určiť miesto ovládacej jednotky (garáž, pivnica, záhradný domček, zastrešená terasa). To musí spĺňať dve základné podmienky – musí tam byť zdroj s napätím 220 V a sucho. To sú veci, ktoré môžu urýchliť prvé stretnutie. Nie sú však nevyhnutné, pretože inštalatér sa tak či tak dôkladne informuje, aby mohol pripraviť dobrý návrh, s ktorým vás oboznámi, rovnako ako s procesom inštalácie aj následnej údržby.

A podľa čoho vyberať odbornú firmu?
Kvalitná firma by mala vedieť vypracovať návrh systému na profesionálnej úrovni, používať kvalitné a overené komponenty (tie by mali byť súčasťou prehľadnej ponuky), poskytovať poradenstvo po telefóne a kompletný servis. Nemenej dôležitá je aj rýchlosť realizácie. Niektoré firmy dodávku na kľúč kombinujú aj so sadovými úpravami. Takisto je dobré zistiť si referencie o tej-ktorej firme, ako aj o ponúkanej značke výrobkov.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: záhrada zavlažovací systém zavlažovanie
Zdieľať článok

Diskusia