14. 12. 2005
Zdieľať

Už ste niekedy uvažovali nad tým, čo by sa stalo, keby ste zrušili plot pred domom a nahradili ho kúskom upraveného priestoru? V záhrade asi niet miesta, ktorým by sme prechádzali tak často ako práve cez predzáhradku. Vstupný priestor utvára prvý dojem z domu.

Predzáhradka hovoríme časti upravenej záhrady v priečelí domu. Aj keď názov napovedá, že ide o záhradu pred domom, je zaujímavé, že často sa na jej význam zabúda. Pritom si ju pozorne všíma takmer každý okoloidúci a často sa mu ponúkajú nie práve najkrajšie pohľady. Väčšinou ide len o pásy trávy oddelené od ulice nezmyselne vysokým plotom, v lepšom prípade obohatené o ker alebo kvitnúci kvet a v najhoršom prípade je predzáhradkou kus pozemku ponechaný svojmu osudu.


Predzáhradka

38338

Prečo je to tak? Prečo sa nesnažíme o úpravu predzáhradky tak, aby o nás ako o majiteľoch domu vypovedala skutočne to najlepšie? Poloha tohto priestoru ho predurčuje na bezprostredný kontakt obydlia s verejnou komunikáciou, teda chodníkom a ulicou. V súčasnosti akoby sme sa čoraz viac uzatvárali do „ulity“ svojho viac či menej luxusného domu. Preto si na hranici pozemku budujeme vysoké a široké plot. Aj keď za nimi vytvoríme prekrásnu záhradu, nikdy už svojich hostí neprivítame s náležitou srdečnosťou. Dôležitý prvý dojem im totiž pokazí práve predzáhradka.

Ploty a hradby


Predzáhradka

38333

Stavba plota pred rodinným domom je väčšinou nepotrebnou vecou, či už ide o radový alebo samostatne stojaci dom s predzáhradkou širokou niekoľko metrov. Jediné, pred čím nás plot ochráni, sú túlavé psy a malé deti. Na deti však dávajú pozor rodičia a psích výkalov určite nebude toľko, aby sme ich museli niekoľkokrát denne upratovať. Takže načo plot? V konečnom dôsledku len kazí vzácny kúsok pôdy, na ktorej pri troche fantázie, vkusu a s dobrým nápadom môže vzniknúť predzáhradka, ktorá srdečné privítanie vašich hostí zvládne za vás.

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta


Predzáhradka

38329

Ak sa bez plota skutočne nevieme zaobísť, mali by sme použiť priedušnú, vizuálne odľahčenú konštrukciu, ktorá nenásilne oddelí dom od chodníka a verejného pozemku. Hádam jediným opodstatneným prípadom, keď môžeme prižmúriť oko nad stavbou betónovej bariéry, je rušná komunikácia, frekventovaný chodník alebo prašná cesta tesne vedľa pozemku. Aj v týchto prípadoch existujú náhradné riešenia – voľné či strihané živé ploty, ktoré veľmi dobre eliminujú hluk, prach aj nežiaduce pohľady.

Konkrétne…


Predzáhradka

38335

Priestor predzáhradky, či už medzi domom a plotom, alebo pred plotom, plní najmä okrasnú a reprezentačnú funkciu. Aj tu platia zásady vychádzajúce z praktických požiadaviek. Predzáhradkou pravdepodobne vedie prístupový chodník priamo do domu alebo vjazd do garáže, ktorý by mal byť stabilný, dobre udržiavaný, v ideálnom prípade zastrešený. Malo by sa tu nájsť aj miesto na nádobu na odpadky, pokiaľ nemáme možnosť umiestniť ju do jednoduchej drevenej konštrukcie, ktorú obrastú popínavé rastliny alebo vedľa nej budú rásť vyššie kry, aby ju opticky skryli. Ak sa pri dome nenachádza garáž, bude v priestore predzáhradky pravdepodobne aj parkovacia plocha na auto. Prístrešok pre auto by mal zaberať čo najmenšiu plochu, pretože aj tak bude pôsobiť dosť nápadne. Ideálna je drevená konštrukcia a už spomínané riešenie s využitím popínaviek, prípadne zazelenená strecha.


Predzáhradka

38331

Nízky plot proti psom môžeme vytvoriť z pichľavých krov (dráč, hlohyňa, ruža a pod.). Mali by sme však zohľadniť výšku a materiály okolitých plotov. Ak ich z nejakého dôvodu nechceme rešpektovať, lepšie je plot nestavať.

Záleží len na nás

Predzáhradka určitým spôsobom vypovedá aj o jej majiteľovi. Ak nepatríme k vyznávačom pletia a ustavičného kosenia trávnika, dekoratívnu úlohu v predzáhradke splní mobilná zeleň – kvitnúce aj vždyzelené druhy v dekoratívnych kvetináčoch, vedrách alebo keramických nádobách. Počas roka ich môžeme meniť, striedať, premiestňovať, vďaka čomu bude mať predzáhradka stále inú podobu.


Predzáhradka

38330

Často nás fascinujú prechádzky v mestách západnej Európy. Ulice s domami nakopenými jeden vedľa druhého nás prekvapujú záplavou zelene a kvetov hádam v každom ročnom období – aj uprostred zimy je na čo pozerať: vysoké trsy okrasných tráv, vždyzelené kry, nízke stromy obsypané červenými plodmi… V lete rastliny zlepšujú klímu, zachytávajú prach, ochladzujú vzduch, produkujú kyslík. Čo nám teda bráni, aby aj pred našimi domami dominovala udržiavaná zeleň a kvety namiesto nezaujímavých vysokých betónových stien?

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: predzáhradka záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia