19. 05. 2008
Zdieľať

V prírode je stále čo obdivovať, či je teplo a či mráz. Ale v máji... v máji sú záhrady krásne ako nevesty – stromy sú obsypané kvetmi, záhony čerstvo rozkvitnuté, ba aj vzduch je akýsi sviežejší. Ak vám napriek tomu bude chýbať romantika, nechajte svoj pohľad aspoň na moment spočinúť na sedmokráskach a nezábudkách




Kladenie trávnych kobercov?


Máj v záhrade

149701

Kedy, ak nie teraz? A čo, ak nie trávny koberec? V prípade, že nepatríte medzi obdivovateľov pomaly, ale isto rastúcej trávy, môžete si založiť trávnik mačinovaním – položením trávnych kobercov. Je to síce drahšie, zato však rýchlejšie riešenie. Dôležité je, aby ste trávne pláty položili hneď po nákupe (od osvedčených pestovateľov, ktorí používajú šľachtené trávnaté odrody určené špeciálne na tento účel). Predpokladom úspechu je aj upravený terén bez burín, kameňov a stavebného odpadu. Do pripravenej pôdy môžete pridať i kvalitný substrát. Keď trávne pásy položíte, pritlačte ich k pôde pomocou širšej drevenej dosky. A nezabudnite zarovnať okraje trávnika. Nakoniec celú plochu zavlažte a po niekoľkých dňoch už môžete smelo objavovať bosými nohami nový záhradný koberec.


Máj v záhrade

149702

Skrášlite si balkón

Začiatkom mája môžete vysadiť na balkón letničky, no ak bývate v chladnejších regiónoch Slovenska, radšej počkajte do polovice mesiaca. Trendové sú kombinácie tón v tóne, klasické muškáty a surfínie sa striedajú s ďalšími známymi aj menej známymi letničkami. Pri výbere nezabudnite zohľadniť podmienky, aké panujú na vašom balkóne (slnko, tieň, vietor), a na výsadbu použite substrát pre kvitnúce balkónové letničky (nie záhradnú zeminu), doň potom pridajte pomaly rozpustné hnojivo. Ak rastliny vysadíte nariedko, nedočkáte sa hustých, kvetinami obsypaných previsov.

Terakotové zoo


Máj v záhrade

149704

Ryby v záhrade nemusíte mať len v jazierku. Pokojne môžu vylihovať na terase alebo pod holým záhradným múrom. Nie, nejde o nový suchozemský rybí druh ani o zvrhlý pokus o záhradnú avantgardu, ale o terakotové črepníky, ktoré si prepožičali tvary rozmanitých zvierat, aby mohli zdobiť záhradné kúty či balkóny. Naplnené drobnejšími trvalkami, letničkami, cibuľovinami alebo okrasnými trávami sa budú na sto percent tváriť ako vkusné aranžmány.


Máj v záhrade

149700

Jazierko na balkóne

Túžite po jazierku a zakvitnutých leknách? Nech sa páči. Problém je, ak nemáte záhradu. Aj ten však môžete vyriešiť. Stačí si vybrať vhodnú vodotesnú nádobu a do nej umiestniť vodné a močiarne rastliny. Miniatúrne jazierko dajte na chránené miesto do tieňa. Tam sa totiž voda tak rýchlo nezohrieva, takže sa v nej netvoria nežiaduce riasy. Na takéto pestovanie sú vhodné pálky (Typha minima), prasličky (Equisetum scirpoides), puškvorec (Acorus calamus), sitiny (Juncus effusus), ježohlav (Sparganium minimum), steblovka vodná (Glyceria maxima), truskavec (Hippuris vulgaris) alebo šípovka (Sagitaria latifolia). Z kvitnúcich druhov sú vďačnými rastlinami kosatec žltý (Iris pseudacorus), pontedéria srdcovitolistá (Pontederia cordata) a, samozrejme, aj lekná (kultivary vyžadujúce hĺbku vody 20 až 40 cm).

Ohnivá zelenina


Máj v záhrade

149703

Zeleninové záhony sa vracajú na záhradnícke nebo (alebo skôr zem). Sú také dekoratívne, že pokojne môžu súperiť s kvetinovými záhonmi. Medzi zeleninu s farebnými alebo netradične štruktúrovanými listami a s jedlými listami patrí okrem hlávkového šalátu aj mangold. Táto pomerne nenáročná zelenina má niekoľko zaujímavých kultivarov, ktoré vynikajú červenými listami (nedávno sa objavil aj kultivar so žiarivým žltým farebným odtieňom). Mangold možno vysievať priamo na záhony už teraz v máji. Okrem dekoratívnej funkcie môže poslúžiť v kuchyni cez leto aj ako náhrada špenátu.





V máji nezabudnite:




  •  pristrihnúť živé ploty z krušpánu,


  • vysiať osivá  letničiek, neskorej zeleniny a trvaliek, ak ste tak doteraz neurobili,


  • vysadiť predpestované priesady bazalky, tymiánu, saturejky a majoránu na záhony,


  • preniesť na balkón alebo terasu izbové rastliny – pobyt vonku im prospeje; koncom mesiaca môžete to isté urobiť aj so subtropickými drevinami pestovanými v nádobách,


  • ostrihať kobercovité trvalky v skalke (taričky, floxy),


  • vysadiť nové ihličnany, rododendróny, ale s výsadbou vodných rastlín radšej počkajte do konca mesiaca,


  • doplniť drvenú kôru pod okrasné dreviny,


  • jahody po odkvitnutí podstlať slamou, zabránite tak šíreniu plesní.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: trávnik záhrada
Zdieľať článok

Diskusia