27. 11. 2008
Zdieľať

Chýba vám v byte zeleň? U niekoho je na príčine pracovný zhon, u iného zase pohodlnosť či zlá orientácia bytu, prečo je parapet po čase „ozdobený“ suchými pahýľmi čohosi už len ťažko identifikovateľného. A čo tak skúsiť rastliny, o ktoré sa takmer nemusíte starať a ktoré vám za odmenu rozzelenajú inak fádne steny?

Vegetačné steny

Fasády domov obrastené popínavými rastlinami sú vhodným námetom pre mnohých fotografov. Majú niečo do seba. To si zrejme pomysleli aj pred desiatimi rokmi vo Francúzsku, kde prišli s nápadom aplikovať rastliny na stenu aj v interiéri a vymysleli vegetačné steny. Tie okrem nepopierateľnej estetickej funkcie majú aj psychohygienickú – prispievajú k domácej pohode, zvyšujú vlhkosť v byte (túto výhodu oceníte najmä počas zimných mesiacov, keď sú byty vykúrené).

Kde jej bude dobre


Vegetačná stena

172280
Soňa Sadloňová

Podľa Michala Poláka výhodou vegetačnej steny je, že môže mať akékoľvek rozmery a možno ju zhotoviť v akomkoľvek priestore. A pretože „osadenstvo“ tvoria prevažne rastliny tropického pôvodu, ktoré pochádzajú z podrastov z dažďových pralesov a ktoré nemajú v obľube priame slnečné lúče, je vhodné inštalovať vegetačnú stenu oproti oknu tak, aby bola chránená pred ostrým slnkom, ktoré by rastlinám mohlo ublížiť.

Okná orientované na sever alebo severovýchod, ktoré väčšinou patria medzi problematické partie na pestovanie rastlín, sa v tomto prípade osvedčili ako najvhodnejšie. Samozrejme, to neznamená, že tieto rastliny nepotrebujú svetlo, ale vyhovuje im skôr rozptýlené osvetlenie. Ak však máte obavy, že priestory vo vašom byte sú príliš tmavé, môžete si pomôcť umelým osvetlením s vhodnou vlnovou dĺžkou svetla so spektrálnym zložením, ktoré je blízke slnečnému žiareniu.


Vegetačná stena

172278
Soňa Sadloňová

Takmer bez starosti

Rastliny sa vo vegetačných stenách pestujú hydroponicky v živnom roztoku, na konštrukciu sú uchytené s minimálnym použitím zeminy. Závlahový systém, ktorý môže byť polo- alebo plnoautomatický, zásobuje rastliny vodou aj živinami. Pod stenou je nádrž, v ktorej sa zachytáva nadbytočná voda a ktorú ponorné čerpadlo pumpuje späť do systému.

Údržba takejto vegetačnej steny je vcelku jednoduchá – raz za pol roka treba rastliny ostrihať, skontrolovať ich a prečistiť zavlažovací systém.


Stena v kocke  • Aby sa zachovala biodiverzita a odolnosť celého ekosystému proti chorobám, odporúča sa použiť aspoň 15 druhov rastlín.
  • Na 1 m2 pripadá 5 m2 olistenia.
  • Odumreté rastliny sa rozkladajú a poskytujú ostatným rastlinám minerálnu výživu.
  • Konštrukcia je odsadená od steny, takže vzduch môže cirkulovať.
  • Vegetačné steny sú vhodným doplnkov interiérov bytov, hotelov, reštaurácií či galérií.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: rastliny vegetačná stena
Zdieľať článok

Diskusia