Zdroj: Shutterstock

Z odpadu poklad! Inšpirujte sa tipmi, ako si môžete z odpadového materiálu vyrobiť doma pekné predmety

07. 07. 2021
Zdieľať

Povaľuje sa u vás niekoľko starých a neužitočných predmetov? Sú vám blízke ekologické koncepty udržateľnosti a neplytvanie? Máte radi DIY projekty? Pokiaľ ste si v duchu odpovedali áno, tak tieto stránky plné inšpirácie na upcykláciu sú práve pre vás.

Upcyklácia je proces, pri ktorom z odpadového materiálu alebo nepotrebných produktov vzniknú predmety s vyššou úžitkovou hodnotou.

„Nový“ nábytok

Pred tým, než nejaký kúsok nábytku poputuje z vášho domu do smetí, skúste sa naň ešte raz pozrieť novými očami a možno v ňom uvidíte skrytý potenciál.

Prečítajte si tiež
Ako si vyrobiť herbár v obrazovom ráme

Renovácia starého nábytku je skvelou formou upcyklácie. Nový život môžete nábytku vdýchnuť viacerými kreatívnymi spôsobmi – novým náterom, otapetovaním celej plochy alebo len časti, novým čalúnením… A pokiaľ sa už nedá zachrániť celý kus, skúste využiť aspoň nejakú jeho časť, ktorej nájdete nové využite.

Jedálenský stôl s rôznymi starými stoličkami

Zdroj: Shutterstock

Do pracovného kútika

Niekoľko starých drevených lát, palety alebo debničky – z tohto všetkého si môžete urobiť úložné priestory do svojho pracovného kútika. Drevo opracujte podľa toho, do akého štýlu ho chcete zakomponovať – čím menej opracované, tým prirodzenejšie bude, samozrejme, pôsobiť. Pri ukladaní alebo vešaní predmetov na „nové“ police sa uistite, že unesú ich váhu.

Pracovný kútik z palety

Zdroj: Shutterstock

Pelech pre miláčika

Máte doma mačku alebo malého psíka? Premeňte retro televízor po starých rodičoch na nové obľúbené miesto svojho zvieracieho miláčika. Začnite tým, že televízor poriadne „vypitvete“ – odstráňte zadný kryt a opatrne vyberte všetky súčiastky a káble, ktoré sú vnútri.

Starý televízor ako pelech pre mačku

Zdroj: Pam Washington

Rám a vnútro vyčistite, na spodok položte mäkký vankúš a pre efekt môžete na zadnú stranu nalepiť peknú tapetu. Spokojnosť vášho miláčika je zaručená.

TOP TIP

Pred otvorením televízora sa uistite, že v ňom nie je žiaden elektrický prúd a je pre vás bezpečné s ním manipulovať.

Zrkadlo, zrkadlo povedz že mi

Staré drevené a kovové okenné rámy rozhodne nepatria do odpadu. Rámu stačí venovať trochu starostlivosti a následne ho zaskliť, dostanete tak perfektné zrkadlo, ktoré zavesíte do chodby, obývačky alebo kúpeľne.

Prečítajte si tiež
Zariaďte si doma pracovňu, v ktorej pôjde práca ako po masle

Z rámu najskôr odstráňte staré vrstvy brúsnym papierom určeným na drevo alebo kov a po opracovaní použite nový bezfarebný alebo farebný náter, ktorý vám bude ladiť so zvyškom interiéru.

Stolík v predsieni s veľkým zrkadlom

Zdroj: El Mueble

TOP TIP

V prípade, že je stará vrstva na drevenom ráme nepoddajná, použite tzv. odstraňovač starých náterov. Postupujte podľa návodu a následne špachtľou odstráňte starý náter.

Dvere za hlavou

Okná sme už upcyklovali, ako však využiť staré drevené dvere? Dajte si ich za hlavu, presne povedané, použite ich ako čelo postele. Ušetríte tak pár tisíc eur, navyše pokiaľ im ponecháte patinu, nadobudne vaša spálňa romantický rustikálny nádych. Aj keď vám bude vyhovovať ich „surový“ vzhľad, nezabudnite ich zbaviť nečistôt a aspoň trochu vyhladiť brúsnym papierom, aby sa vám o nerovnosti nezachytávali vankúše alebo dokonca vlasy.

Staré dvere ako dekorácia v spálni

Zdroj: Decoholic

Na položenie i zavesenie

Klasický drevený rebrík má doma alebo na záhrade azda každý. A práve ten môžete upcyklovať na milión spôsobov – na stupienky môžete položiť dosky a na ne knihy, izbové rastliny alebo akékoľvek ďalšie dekorácie.

Rebrík ako vešiak na šaty

Zdroj: A Pair and a Spare

Oporný rebrík môžete oprieť o stenu alebo zavesiť na strop a pomocou háčikov naň zavesiť košíky a v kuchyni hrnce a panvice. Možností je skutočne veľa. Nám sa obzvlášť zapáčil nápad premeniť rebrík na závesný šatník.

TOP TIP

Vrchná tyč a spodné police poskytujú okrem odkladacieho priestoru rozmontovanému rebríku stabilitu. Ak si nie ste jeho stabilitou istí, spojte ich skrutkami.

Kopa zábavy za málo peňazí

Pokiaľ máte v rodine menšie deti, existuje veľa možností, ako pre ne lacno a jednoducho vyrobiť „nové“ hračky alebo dekorácie do izbičky. Deti si vystačia aj s veľkou kartónovou škatuľou premenenou na domček alebo javisko na bábkové divadlo.

Prečítajte si tiež
Na čo myslieť pri zariaďovaní udržateľnejšieho interiéru?

Prázdne plastové fľaše sa môžu zmeniť na bowlingové kužele a rolky od toaletného papiera na ďalekohľad pre malých bádateľov. Deti v skutočnosti nepotrebujú veľa, to najdôležitejšie na skutočnú zábavu je ich predstavivosť!

Ružový hrad z krabice a hrajúce sa dievčatko

Zdroj: A beautiful mess

Originálne svietidlo

Hľadáte originálnu lampu alebo tienidlo? Skúste sa zamyslieť, či si ich nemôžete vyrobiť z niečoho, čo sa vám len tak váľa po dome alebo čo vzniklo ako odpad. Na internete nájdete množstvo návodov, ako na to využiť sklenené fľaše, väčšie kovové plechovky alebo úzke drevené latky ako na obrázku. Stačí, keď si latky upravíte na rovnakú dĺžku a kvalitným lepidlom nalepíte na pôvodnú kovovú obruč.

Jedálenský kút s veľkým stolom

Zdroj: Emma Byrnes

Poriadok v kuchyni

Sklenené dózy a nádoby sa nám doma hromadia na desiatky kusov. Aj keď sa dá sklo pomerne dobre recyklovať, ešte lepšie je všetky nádoby opäť využiť v domácnosti. Do dóz rôznych veľkostí môžete uskladniť skutočne takmer všetko.

Dózy s potravinami a nálepkami

Zdroj: Shutterstock

Využijete ich ako nádoby na suroviny na varenie, na písacie potreby, gombíky a nite alebo ich môžete premeniť na vázy… Navyše sklenené nádoby a fľaše sú veľmi vďačné na kreatívne vyžitie. Môžete ich pomaľovať farbami, obtočiť špagátom alebo na ne použiť servítkovú techniku.

TOP TIP

Chcete mať prehľad, čo je v jednotlivých dózach? Zadovážte si tzv. Dymo štítkovač.

Text: Lucia Blažiová

Foto: isifa/shutterstock, Emma Byrnes, A Beautiful mess, A Pair and a Spare, Decoholic, El Mueble, Pam Washington

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Doplnky
Tagy: EKO domácnosť handmade inšpirácie do bytu Praktické rady recyklácia materiálov
Zdieľať článok

Diskusia