Ako si vybrať správny matrac, aby ste sa stále nebudili unavení
Zobudíte sa po celonočnom spánku a aj tak sa cítite unavení? Možno vás uteší aspoň fakt, že v tom nie ste sami. Alarmujúcich 62 % svetovej populácie má problém so spánkom a často za to môžu nevhodné podmienky. Patria k nim aj nesprávny matrac a rošt.
O tom, že kvalita spánku má vplyv na kvalitu života, sa pravdepodobne zmieňovať nemusíme. Ak si k tomu pripočítame, že na posteli strávime 7 až 9 hodín denne, vyjde nám, že investovať čas a financie do kvalitného matraca je dobré rozhodnutie.
Ako si však vybrať ten správny? Riadiť by ste sa mali niekoľkými faktormi, a to najmä hmotnosťou, vekom a najčastejšími spánkovými polohami. Čo sa týka váhy, odborníci na matrace radia, že ľudia vážiaci viac ako 90 kg by sa mali zamerať na matrace s vyššou tuhosťou, a teda 3 až 5 (na stupnici 1 – veľmi mäkká, 5 – veľmi tuhá). Naopak, tí, ktorých váha je nižšia než zmienených 90 kg, nemusia na faktor váhy brať ohľad.
Pri výbere by ste však určite mali myslieť na to, v akej polohe najčastejšie spíte. Ak patríte k tým, ktorí spia na chrbte, mali by ste zvoliť tvrdší matrac (tuhosť 3 až 5). Rovnako je to i v prípade, že spíte na bruchu, vtedy by ste si pomocou vankúša mali zabezpečiť, že bude podopierať nielen krk a hlavu, ale celú hornú časť tela.
Ak spíte skôr na boku, matrac by sa vášmu telu v miestach, ktorými vyvíjate na matrac najväčší tlak (teda ramená a boky), mal vedieť prispôsobiť, preto by mal byť mäkší, maximálne stredne mäkký. A ak máte pocit, že spánkové polohy v noci striedate, zvoľte zlatú strednú cestu, teda matrac s tuhosťou 2 až 4.
Posledným zmieneným dôležitým faktorom je vek. Ak vyberáte matrac pre svoje dieťa, mal by byť skôr tuhý. Aby sa totiž ich telo (najmä chrbtica) aj v spánku správne vyvíjalo, potrebuje dostatočnú oporu. Pre starších ľudí sú zase vhodné stredne mäkké matrace, ktoré zabezpečia, že ich nebudú príliš tlačiť na kĺby, ale zároveň sa o ne budú vedieť oprieť pri vstávaní.
Vhodný matrac
Najčastejšie siahame po matraci penovom, ktorý je pohodlný a má dlhú životnosť, pričom je možné vybrať si z viacerých druhov peny (PUR, pamäťová, studená, tempur). Ďalšou osvedčenou voľbou je pružinový matrac, ktorého výhodou je vzdušnosť a hygienickosť, jeho kvalita závisí od druhu pružiny (taštičkové sú kvalitnejšie ako jednoduché). Kombináciou oboch typov vznikajú matrace sendvičové a aktuálne sú veľmi žiadané prírodné materiály, ako sú kokosové vlákno a konské vlasy.
Nerozlučná dvojica
Aby sa na matraci dobre spalo, potrebuje mať pod sebou vhodný rošt. Lamelový rošt je poskladaný z lamiel, pri ktorých je dôležitý ich počet a šírka – tie s menším počtom lamiel totiž unesú i menšiu váhu. Segmentové rošty zas podopierajú telo v rôznych bodoch, na ktorých tuhosť navyše môžete individuálne reagovať. Matrac na takomto rošte sa vám lepšie prispôsobí a počas oddychu vám zabezpečí väčší komfort.
Väčší komfort
Ak si chcete dopriať viac pohodlia, popremýšľajte o polohovateľnom rošte, ktorý môže byť nastaviteľný manuálne alebo elektrickým pohonom. Vďaka nemu si môžete nastaviť lepšie polohovanie hlavy a nôh pri rôznych činnostiach, napríklad pri čítaní, sledovaní televízie, alebo keď chcete uľaviť boľavým chodidlám. Veľkým pomocníkom sú aj pre ľudí so sťaženou mobilitou. Na polohovací rošt sú vhodné penové, latexové i zdravotné matrace.
Na dizajne záleží
Rám postele si mnohí vyberajú ako prvý. Niet sa čo čudovať – od dizajnu sa často odvíja zvyšok zariadenia spálne. Kvalitná posteľ z masívneho dreva alebo kovu vám vydrží dlhé roky. Ak potrebujte aj miesto na odkladanie vecí, siahnite po posteli s úložným priestorom. Ochranu pred chladom a lepšie pohodlie zabezpečí vysoké čelo, ktoré navyše zabráni znečisteniu steny za hlavami.
Text: Lucia Blažiová
Foto: IKEA, shutterstock.com, Malouf, Westwing
Zdroj: časopis Môj dom