Šesť rýchlych a jednoduchých úloh, vďaka ktorým sa vaša kuchyňa zmení na nepoznanie
Viditeľne čistejšia kuchyňa za pár minút a bez špeciálnej námahy? Na rad prichádzajú drobné úlohy, ktoré urobíte hoci aj popri telefonáte, kŕmení dieťaťa či varení. Ak sa ich naučíte robiť pravidelne, bude vaša kuchyňa stále čistá a hĺbkové upratovanie raz za týždne nebude také náročné.
Odstráňte nečistoty okolo umývadla
Vodovodnú batériu a samotné umývadlo čistíme pravidelne, ale povedzme si úprimne, kedy ste naposledy odstraňovali zaschnuté nečistoty okolo drezu a batérie? V úzkej škáre medzi drezom a pracovnou plochou, a tiež okolo základne batérie, sa často hromadia prach a rôzne zvyšky stravy či nečistoty z umývania riadu.
Tieto miesta dobre vyčistíte škrabkou na varnú dosku, ale pozor, aby ste neporušili tmel či silikón, ktorý sa môže na týchto miestach nachádzať. Ďalším dobrým trikom je drevená špajdľa, ktorú omotáte tenkou vlhčenou utierkou a vydrhnete tak usadené nečistoty aj v škárach.
Vyčistite zaschnuté kvapky a striekance od vareného jedla
Keď sme zaneprázdnení alebo varíme neskôr večer, ľahko prehliadneme rôzne striekance a fľaky od omáčky, restovaného mäsa či iných jedál nielen na sporáku, ale aj na kuchynskej linke, na stole či na dlážke. Nehovoriac o odtlačkoch prstov, ktoré sa nahromadili na stenách okolo kuchynskej linky. Siahnite po špongii (ideálne typu „Magic Eraser“) a venujte päť minút kontrole okolia varnej dosky.
Nezabudnite pozrieť aj na zárubne, vypínače a na prednú časť spodných kuchynských skriniek. Veľmi pravdepodobne okolo tlačidiel a úchytiek nájdete šmuhy.
Utrite priestor pod chladničkou
Nielen na chladničke, ale aj pod chladničkou sa zvykne hromadiť nečakané množstvo prachu. Často tu nájdete aj rôzne stratené predmety alebo ich časti. Chladničku sa oplatí odsunúť aspoň dvakrát do roka a poriadne vyčistiť priestor pod ňou. Nebojte sa, nezaberie vám to veľa času. Hrubé nečistoty pozametajte, potom zapnite vysávač, povysávajte a nakoniec miesto utrite mokrými utierkami alebo handrou.
Vydezinfikujte priehradku na zeleninu
Hoci moderné chladničky sa chvália antibakteriálnym povrchom, určite je na mieste z času na čas vydezinfikovať police a najmä priehradku na zeleninu, prípadne mäso. Zásuvku na zeleninu máte raz-dva vydezinfikovanú a bezpečnú. Vyhoďte alebo skompostujte aj zvyšky starého jedla.
Vyčistite otvárač na konzervy
Verili by ste, že otvárač na konzervy je štvrtým najviac znečistením miestom v kuchyniach? Väčšina z nás by zrejme nečakala, že táto kuchynská pomôcka bude obsahovať stopy baktérií salmonely, E. coli, kvasiniek a plesní.
Ak chcete otvárač na konzervy dezinfikovať, postriekajte ho roztokom 1 čajovej lyžičky bielidla rozmiešaným v 1 litri teplej vody. Nechajte pár minút pôsobiť, potom opláchnite a umyte saponátom na umývanie riadu a teplou vodou. Dôkladne opláchnite a vysušte úplne dosucha, aby ste zabránili tvorbe hrdzi.
Očistite každý gombík, tlačidlo a úchytku v kuchyni
Táto úloha má dva ciele: odstrániť choroboplodné zárodky na úchytkách a rukovätiach skriniek a nechať ich zažiariť, ako keď boli nové.
Začnite utieraním každého tlačidla a úchytky dezinfekčným obrúskom a nechajte vlhkosť voľne zaschnúť. Ak nemáte rukoväte z hliníka alebo medi, môžete každý gombík vyleštiť čistou handričkou navlhčenou v destilovanom bielom octe. Takto rýchlo odstránite odtlačky prstov, stopy vody, prachu a jedla.
Uvidíte, ako sa po týchto jednoduchých a rýchlych úkonoch vaša kuchyňa rozžiari. Hneď sa vám bude lepšie variť i stolovať.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com