Ako sa zbaviť prachu v domácnosti? Odhaľte jeho skryté zdroje
Aj u vás je to tak, že keď tri dni neutriete prach je ho už opäť vidno? Čudujete sa, prečo sa vo vašom byte hromadí toľko prachu? Vinníkom môžu byť po celý deň otvorené okná alebo stavebné práce v blízkosti, existuje však veľa menej známych zdrojov prachu.
Neraz sú na vine plochy, ktoré pri utieraní prachu obchádzame, lebo sú ťažko dostupné. Hromadenie prachu na povrchoch však môže ovplyvniť celkovú kvalitu vzduchu a pohodu v domácnosti. Okrem toho, bude pôsobiť špinavšie.
Skryté zdroje prachu
V každej domácnosti je niekoľko skrytých zdrojov prachu. Hromadenie prachu je neraz výsledkom slabého prúdenia vzduchu. Kombinácia slabého prúdenia vzduchu a zriedkavého čistenia môže viesť k tomu, že prach (a žiaľ aj prachové roztoče) sa pohodlne usadia na niektorých miestach.
Roztoče najčastejšie žijú v matracoch, vankúšoch a v čalúnení, preto sa oplatí investovať do protialergických matracov a obliečok.
Závesy a koberce
Ďalším bežným vinníkom zaprášenej domácnosti sú záclony a závesy, na ktorých sa v priebehu pár dní dokážu zachytiť celé vrstvy prachu. Ak je to váš prípad, investujte do netextilných tieniacich doplnkov okien – žalúzií, ktoré sa dajú ľahko čistiť, alebo perte záclony a závesy častejšie – aspoň raz do mesiaca.
Veľký zdroj prachu a tiež alergénov predstavujú koberce. Ak ich nemôžete z miestností odstrániť, bude potrebné pravidelné čistenie kvalitným vysávačom s HEPA filtrom.
Mačky, psy a ďalšie domáce zvieratá
Nepočúva sa to dobre, ak však máte domáce zvieratko, viete, že musíte upratovať podstatne častejšie. Mačky, psy a iné domáce zvieratá sa neraz dostanú do miest, kde sa hromadí prach. Na jednej strane je to dobré, pretože vás to núti udržiavať poriadok v celej domácnosti, na druhej strane ľahko rozvíria či prenesú prach na srsti prakticky všade. Ak sa chcete zbaviť prachu v domácnosti ľahšie, vyberajte si nábytok na vyšších nohách, pod ktorým sa dá dobre upratovať. Nezabúdajte na vyčesávanie a kúpanie chlpatých priateľov.
Ako často by ste mali utierať prach?
Myslite na to, že utieranie prachu neznamená len utieranie prachu na tvrdých povrchoch. Mali by sme doň zahrnúť aj vysávanie gaučov, matracov, pohoviek, kresiel a pravidelné pranie posteľnej bielizne pri vysokých teplotách. Ak sa chcete zbaviť prachu v domácnosti a alergénov, takúto očistu by sme mali robiť každý týždeň. Používate handru z mikrovlákna alebo prachovku.
Vysávanie je základ
Jednoduchým riešením, ako sa zbaviť prachu domácnosti, resp. znížiť prašnosť, je častejšie vysávanie. Nie je však dôležité len pravidelne vysávať, ale tiež meniť alebo čistiť filter a nádobu na nečistoty.
Šikovné je mať dva druhy vysávačov – robotický na každodenné čistenie hlavných priestorov a miest pod nábytkom a klasický, ktorým dobre vyčistíte menej dostupné miesta, matrace a čalúnenie. Moderné vysávače kombinujú funkciu vysávania a umývania dlážky, čo je veľmi efektné na zabránenie prašnosti. Aj čističky vzduchu na báze filtrácie sú skvelý spôsob, ako znížiť množstvo prachu v domácnosti.
Ako sa zbaviť prachu aj roztočov
Ak má niekto vo vašej domácnosti alergiu alebo astmu, nestačí len zbaviť sa prachu. Hoci samotné roztoče sú mikroskopické, ich časti tela a odpad sú silným alergénom, ktorý spôsobuje kýchanie, výtok z nosa, svrbenie očí, opuch slizníc, ťažkosti s dýchaním. Okrem používania protialergických vankúšov, paplónov, matracov, používajte bavlnenú posteľnú bielizeň, ktorá sa dá prať pri vysokých teplotách, najmenej 60 stupňov Celzia.
Zdá sa vám to priveľa práce? Nemajte obavy, keď si zavediete pravidelný čistiaci režim, pôjde to ako po masle. Navyše si všimnete, aký veľký vplyv má na domáce prostredie pár jednoduchých úkonov a budete sa omnoho lepšie cítiť. To sa oplatí, nie?
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock