Zdroj: iStock

Váš tip: Susedov pes šteká hlavne v noci a stavebné práce robia v nedeľu. Ako riešiť hluk, ktorý vás doma vyrušuje?

07. 04. 2023
Zdieľať

Pani Zuzana nás upozornila na pomerne častý problém, ktorý má aj ona. Susedia majú milého psa, ktorý však v noci veľmi zanietene stráži a hlasným štekotom ju často zobudí. Ako sa dajú riešiť podobné nepríjemnosti? Skákanie detí nad vami, nočné hádky, priveľmi hlasná hudba či stavebné práce suseda cez víkend? Na koho sa obrátiť? A ako si upraviť bývanie, aby ste okolie nevyrušovali vy?

Hluční susedia sú problémom mnohých domácností. Logicky sa s týmto fenoménom najčastejšie stretávame v panelákoch, kde sa rôzne zvuky šíria až neuveriteľne ľahko a neraz skrz celé poschodia. Na ružiach však nemusíte mať ustlané ani vtedy, keď máte rodinný dom. Stačí, ak sa vedľa nasťahujú neprispôsobiví domáci a máte po oáze pokoja.

Prečo pes šteká?

Psa na diaľku neutíšime a ani to nie je naša úloha. Nie je to však ani „chyba“ samotného psa. Za domáce zvieratá zodpovedá ich majiteľ, a keď porušujú domový poriadok alebo spolunažívanie, je to problém, ktorý by mal riešiť.

zavýjajúci svetlohnedý pes na posteli

Samozrejme, občasnému zaštekaniu sa zabrániť nedá, ale keď je pes zatvorený v byte celé dni alebo noci sám, prípadne nie sú splnené jeho základné potreby, je veľký predpoklad, že bude hlučný. Zdroj: iStock

Každý majiteľ by mal vedieť, kedy a prečo jeho domáci miláčik vydáva hlasné zvuky a mal by zabrániť tomu, aby rušili susedov. Samozrejme, občasnému zaštekaniu sa zabrániť nedá, ale keď je pes zatvorený v byte celé dni alebo noci sám, prípadne nie sú splnené jeho základné potreby, je veľký predpoklad, že bude hlučný.

Dupot, hlasná hudba, hádky

Ďalším častým problémom v panelákoch je hluk, ktorí spôsobujú maličké deti. Plač bábätiek neovplyvníte, ale rozhodne je na mieste napomenúť rodičov, ktorých deti behajú, kričia a skáču aj po 22.00 h.

deti skákajúce po pohovke

Plač bábätiek neovplyvníte, ale rozhodne je na mieste napomenúť rodičov, ktorých deti behajú, kričia a skáču aj po 22.00. Zdroj: iStock

Mnohé rodiny sa nevyspia kvôli tomu, že niekto v ich paneláku si robí diskotéku alebo koncert v nočných hodinách.

Nepríjemnú situáciu zažívate určite aj vtedy, keď susedia nedodržiavajú nielen nočný pokoj, ale ani pokojné víkendy – najviac prekáža hluk zo stavebných prác vo večerných hodinách alebo cez víkendy.

Musíte to trpieť?

Niet pochýb o tom, že dlhodobé vystavenie hluku okolo vás, a to najmä v nočných hodinách má vplyv na váš spánok, a tým pádom aj celkovú pohodu a zdravotný stav. I keď sa mnohí pri predstave, že by mali situáciu riešiť vzdajú, nápravu je možné dosiahnuť. Záleží od viacerých faktorov, v prvom rade od samotného hlučného suseda.

rozhovor dvoch žien a muža pri dverách bytu

Komunikácia je základ. Susedov na prípadný problém s hlukom upozornite. Zdroj: iStock

Ako riešiť hluk od susedov

Vždy, pri akomkoľvek rušení zo strany susedov sa najskôr pokúste o rozhovor a dohodu s nimi. A to ešte v začiatkoch problému, nie keď pol roka kvôli nim nespávate. Pravdou však je, že to nefunguje vždy. Ak tento spôsob zlyhal môžete sa obrátiť na políciu. Polícia rieši nielen rušenie nočného pokoja (priestupok proti verejnému poriadku), ale tiež priestupky proti občianskemu spolunažívaniu.

 Zavolajte si svedkov

Zvuky od susedov si zaznamenávajte tak, ako ich počujete, ešte lepšie je, ak máte svedkov aj mimo vašej rodiny. V čase ruchu si zavolajte niekoho, kto potvrdí neprimerané správanie susedov. Políciu volajte aj v prípade, že máte podozrenie na domáce násilie.

Prečítajte si tiež
Zmes viacerých štýlov nemusí byť gýč! Čo poviete na tento moderný statok pre šesťdesiatnikov a ich vnúčatá

Podajte sťažnosť na obci

Ak nechcete riešiť problém hneď cez políciu, môžete sa obrátiť na obec – obecný, miestny alebo mestský úrad v súlade s § 5 Občianskeho zákonníka. Ten hovorí: „Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.“

spor súdnou cestou, kladivko sudcu

Ak nechcete riešiť problém hneď cez políciu, môžete sa obrátiť na obec – obecný, miestny alebo mestský úrad v súlade s § 5 Občianskeho zákonníka. Zdroj: iStock

Ak nič nepomáha – súdna cesta

V prípade, že ani to nepomáha a sused napriek napomenutiam zo strany polície či úradov v rušení pokračuje, obráťte sa na súd. Treba si uvedomiť, že je to riešenie „na dlhé lakte“. Stav sa však neraz upokojí ešte pred pojednávaním – keď sa dotyčný dozvie o súdnom procese.

Súdne riešenie je teda najefektívnejšie, i keď niekedy trvá celé roky, kým dôjde k rozsudku a vyžaduje si dosť času i osobnej angažovanosti. Myslite aj na to, že počas celého súdneho konania budete musieť s dotyčným rušiteľom stále spolunažívať ako susedia. V prípade vyhrotenia situácie však môže súd nariadiť bezodkladné upravenie problematických pomerov (Civilný sporový poriadok v § 324 ods. 1, § 325 ods. 1, ods. 2 písm. d).

starší muž a mladá žena vo vchodových dverách


Ak sa rozhodnete problém riešiť súdnou cestou, pripravte si dôkazy, nahrávky, svedkov. Zdroj: iStock

Ak sa rozhodnete problém riešiť súdnou cestou, pripravte si dôkazy, nahrávky, svedkov. Pomôže vám, ak ste opakovane volali políciu – o čom treba mať tiež dôkazy. Predložte doklady o tom, že ste sa snažili situáciu riešiť dlhodobo. Ideálne je, ak právne záležitosti realizujete spolu s advokátom, ktorý pozná, ako to v tejto oblasti na súdoch chodí.

Prečítajte si tiež
Vysoké stropy, krb a drevené parkety: Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Chcete mať doma ticho? Ktoré úpravy fungujú?

Jednou z možností, ako „stíšiť“ hluk od susedov je odhlučniť váš byt. Samozrejme zvuková izolácia od okolia je finančne náročná záležitosť, existujú však menej drahí pomocníci. Zvuk zospodu alebo vaše kroky výborne izolujú huňatý koberec, prípadne parkety či podlaha podlepená izolačným materiálom (akustická guma, minerálna vlna). Dobrým izolantom je korok, ktorý môžete nalepiť aj na steny či stropy. Niektorí majitelia bytov problém s hlukom zmiernili sadrokartónovými podhľadmi s minerálnou vlnou.

bosé nohy na drevenej podlahe

Zvuk zospodu alebo vaše kroky výborne izolujú huňatý koberec, prípadne parkety či podlaha podlepená izolačným materiálom (akustická guma, minerálna vlna). Zdroj: iStock

Zvuk pohlcujú aj špeciálne materiály s pohltivou vrstvou, ktoré sa lepia na steny. Čiastočne izolovať hluk pomáhajú vstavané skrine, mäkké gauče a kreslá, závesy, deky, obrusy… Nezabúdajte tiež na rastliny.

Dupanie zhora však zmierni len úprava u suseda, kde sa bláznia malé deti – kvalitné odizolovanie podlahy systémom hmota-pružina-hmota. Koberec navyše pohltí aj tie najhlasnejšie kroky či skoky.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

 

Kategória: Legislatíva a financovanie Vaše tipy
Tagy: hluk kročajova izolácia Praktické rady
Zdieľať článok
10 neoceniteľných rád pri výstavbe: Zachránia vás pred zásadnými prešľapmiDom z tehly

10 neoceniteľných rád pri výstavbe: Zachránia vás pred zásadnými prešľapmi

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Diskusia