Zdroj: Itay Benit

Zmes viacerých štýlov nemusí byť gýč! Čo poviete na tento moderný statok pre šesťdesiatnikov a ich vnúčatá

06. 04. 2023
Zdieľať

Trendové kombinácie viacerých interiérových štýlov môžu dopadnúť buď priam katastroficky, alebo neuveriteľne očarujúco. Ako je to v prípade novostavby moderného farmárskeho domu v Izraeli, ktorý je dielom svetoznámeho ateliéru Nirit and Sarah Frenkel, posúďte sami. Sme si istí, že vás zaujme!

Pri väčšine architektonických projektov určených na bývanie vieme na prvý pohľad povedať ich dominantný štýl. V tomto prípade je to podstatne náročnejšie. Moderný farmársky dom je plný neočakávaných zvratov s jemnou zmesou širokej škály štýlov. Nájdete tu doslova všetko – od klasiky po moderné, staré i nové, rustikálne, ale aj fusion, ktoré kombinuje všetky zaujímavé štýly sveta. Nezvyčajnú mozaiku dopĺňa celkovo elegantná farebná paleta, spestrená nádychmi výraznejších farieb.

eklektická luxusná obývačka

Eklektický štýl sa odráža v celej nehnuteľnosti: klasický mramorový krb, boho-chic rámy na obrazy, moderné svietidlá, priemyselná klimatizácia, vintage príborník, rustikálna strecha. Zdroj: Itay Benit

„Malý“ dom na mieru na ďalšiu etapu života

Nezvyčajná stavba s očarujúcim interiérom i exteriérom stojí na polakrovom pozemku v jednej z dedín regiónu Sharon. Jej majitelia sú šesťdesiatnici, ktorým už deti „vyleteli z hniezda“. Od architektov chceli malý dom, ktorý by vyhovoval ich životnému štýlu. Najdôležitejšie bolo funkčné členenie priestorov a miesto na bývanie detí i vnúčat. Pani domáca chcela veľkú kuchyňu so špajzou a dom mal mať výťah. Hlavnou estetickou požiadavkou bola obľúbená farebná schéma domácich.

kuchyňa s modrým ostrovom

Pani domáca chcela veľkú kuchyňu so špajzou a dom mal mať výťah. Zdroj: Itay Benit

Rustikálne prvky farmy v novej podobe

Štýl navrhnutého projektu opisujú architekti ako moderný statok: „Zobrali sme kľúčové rustikálne prvky farmy a interpretovali sme ich moderným spôsobom. Pozemok nie je príliš veľký a znamenal určité výzvy, takže bolo dôležité, aby sme priestor záhrady využili na maximum. V dôsledku toho sme sa rozhodli postaviť hydraulický bazén, ktorý je možné zakryť, keď sa nepoužíva, čo majiteľom umožní plne využiť priestor.“

Prečítajte si tiež
Z rozpadnutej usadlosti so stodolou vznikol krásny vidiecky dom pre starších manželov

Súhra troch blokov

Architektonická štruktúra celého statku je hrou blokov, ktoré vytvárajú stupňovitý vzhľad. Najnižší blok má otvorenú strechu, centrálny zahŕňa vchod a domácu pracovňu. Najvyššia hmota domu je zároveň aj najväčšou – prízemie je zvonku obložené textúrovaným kameňom a vrchná časť je omietnutá modernou omietkou.

vila s bazénom

Štýl navrhnutého projektu opisujú architekti ako moderný statok Zdroj: Itay Benit

Domáci ako spolutvorcovia

Architekti priznávajú, že majitelia boli do veľkej miery spolutvorcami projektu. Majú nezvyčajný vkus, vedia nádherne kombinovať. I vďaka nim sa nakoniec podarilo vytvoriť novostavbu, v ktorej sa mieša jedinečný vkus s láskou k autentickému, ručne vyrábanému, nerafinovanému dizajnu. Neutrálne architektonické pozadie slúži ako nerušivé prostredie, ktoré zvýrazňuje žiarivo farebný nábytok a stolárske práce. Všimnite si napríklad zamatovú bordovú pohovku v obývacej izbe, modrý ručne vyrobený príborník vo vchode či džínsovomodrý kuchynský ostrovček.

vintage príbornik

Vintage príborník Zdroj: Itay Benit

Mramorový krb, boho rámy, vintage príborník, moderné svetlá

Eklektický štýl sa odráža v celej nehnuteľnosti: klasický mramorový krb, boho-chic rámy na obrazy, moderné svietidlá, priemyselná klimatizácia, vintage príborník, rustikálna strecha. Napadlo by vám, že tieto absolútne odlišné prvky sa dajú skombinovať?

Carrarský mramor a bohaté textílie

Hlavnú dennú zónu tvorí kombinácia bielej kuchyne s modrým ostrovčekom a luxusnou pracovnou doskou zo žilkovaného carrarského mramoru, obývacej izby (bez televízora) a jedálenského kútu. Nechýbajú tu krb a rôzne miesta na sedenie. Celý interiér zdobia bohaté textílie a vrstvené materiály, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Pri kuchyni je umiestnený útulný rodinný kútik s príjemnou farebnosťou a televízorom pre vnúčatá.

posteľ so zamatovým čelom

Posteľ domácich sa pýši zamatovým čelom. Zdroj: Itay Benit

Posteľ domácich sa pýši zamatovým čelom, vnúčatám patrí suterén

V galérii nad vchodom do domu našla priestor kancelária domácich, na rovnakom podlaží je veľká spálňa s dominantným zamatovým čelom postele na mieru, boho-chic mosadznými svietidlami, nízkou komodou a unikátnou taburetkou. Cez šatník v čistých líniách prejdete do kúpeľne obloženej kararským mramorom v podobnom vzore ako v kuchyni. Priestor pre vnúčatá je v suteréne. Mimochodom, vôbec nepôsobí ako suterén. Dominantou tohto podlažia je na mieru vyrobená drevená stena s vstavaným posedením. Je tu tiež plne vybavená kuchynka.

vonkajšia kuchyňa a terasa s posedením

Vonkajšiu jedáleň s kuchyňou prístupnú z obývačky prekrýva pergola. Zdroj: Itay Benit

Modernému statku nechýbajú ani kvalitné vonkajšie priestory. Vonkajšiu jedáleň s kuchyňou prístupnú z obývačky prekrýva pergola. Kompaktný bazén je zdobený ručne vyrobenou originálnou orientálnou mozaikou pripomínajúcou dlaždice. A k tomu patrí veľa zelene. Nechceli by ste tu pobudnúť aspoň pár dní?

Prečítajte si tiež
Harmonická vidiecka usadlosť pre mladú rodinu s nádherným okolím a dostatkom priestoru na zábavu nielen vo vnútri, ale aj vonku

Moderný statok

architektonický ateliér: Nirit and Sarah Frenkel

lokalita: Izrael

plocha: 300 m2

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Itay Benit

Kategória: Návšteva
Tagy: eklektický štýl moderná architektúra
Zdieľať článok
Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!Dom z tehly

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!

Koľko potravín ročne vyhodíme do koša? Draho vyzbieraný bioodpad nie vždy končí v bioplynovej stanici alebo kompostárniASB.sk

Koľko potravín ročne vyhodíme do koša? Draho vyzbieraný bioodpad nie vždy končí v bioplynovej stanici alebo kompostárni

Zelený radar: Amsterdam chce lepší vzduch, obmedzí turizmus. U nás turisti prišli o ľad v Demänovskej ľadovej jaskyniASB.sk

Zelený radar: Amsterdam chce lepší vzduch, obmedzí turizmus. U nás turisti prišli o ľad v Demänovskej ľadovej jaskyni

Prečo je dobré rezať vinič v zime a ako správne postupovaťUrob si sám

Prečo je dobré rezať vinič v zime a ako správne postupovať

Diskusia