Ocenený rodinný dom s jedinečným konceptom aj fasádou. Takú nemá v Česku nikto iný!
Sklenený dom so železobetónovou konštrukciou mal interiér vymyslený ešte skôr, ako vznikol jeho náčrt. Nečudo, veď jeho majiteľkou je interiérová dizajnérka, ktorá mala jasno hneď, ako prvýkrát uvidela stavebný pozemok.
Neprehliadnuteľnou dominantou Severných Čiech je vrchol kopca Ještěd. A práve na južnom svahu jeho hrebeňa, ktorému sa hovorí „na Rašovce“, vyrástol nie úplne tradičný rodinný dom. Názov osady Rašovka je odvodený od slova rašiť, na jar tu totiž dochádza k prudkému topeniu snehu vďaka južnej orientácii a príroda ožíva viditeľne skôr ako v okolí.
Keďže sa dom nachádza vo výške 600 metrov nad morom, majitelia z neho majú nádherný výhľad na scenériu Českého raja. Miestna horská mikroklíma je špecifická rýchlymi zmenami počasia, častým vetrom, hustou hmlou aj zrážkami.
Architekti a kamaráti v jednom
Príbeh tohto domu sa začal písať pred približne ôsmimi rokmi po tom, ako interiérová dizajnérka Iveta Zachariášová a jej manžel Jan objavili posledný voľný stavebný pozemok na Rašovce.
Hneď pri prvej návšteve pozemku si ujasnili svoju víziu budúceho hniezdočka. Boli v nej jednoduché tvary, strohé farby, surovosť materiálov, sklo, pohľadový betón aj kovové prvky. Tieto predstavy im do finálnej návrhu domu pomohli sformovať ich dlhoroční kamaráti z ateliéru SAD – Adam Jirkal a Tomáš Kubák.
Meškanie úradov bolo nakoniec pozitívom
Jednými z hlavných požiadaviek bolo prepojenie vnútorných priestorov s exteriérom a zachovanie výhľadov do krajiny, v ktorej prevažujú kvitnúce lúky. To všetko bez oplotenia, aby dom splynul s okolím. Ako to už pri stavbách býva, aj túto sprevádzali komplikácie.
Administratívne záležitosti a úradnícka mašinéria, ako napríklad stavebné povolenie, trvali skoro tri roky. Toto oneskorenie však bolo nakoniec pozitívom. Peniaze, ktoré majitelia neinvestovali do stavby, za ten čas zhodnotili inde. Vďaka tomu si mohli, paradoxne, dovoliť technicky náročnejšie riešenie finálnej stavby.
Stavba bez kompromisov
„Ako sa dom rodil, postupne sme pochopili, že skrátka nemôžeme robiť žiadne kompromisy. Preto je dom obložený korkom a v sklenenom rohu nestojí žiaden stĺpik – napriek statike aj logike,“ opísala začiatky majiteľka.
V rohovom okne tak i vďaka meškaniu úradov neprekáža oporný stĺp. Roh totiž tvoria posuvné portály, ktoré je možné roztiahnuť a otvorením oboch stien obývačky sa táto miestnosť ako mávnutím čarovného prútika prepojí so záhradou.
Strecha, na ktorej sa parkuje
Dom s pôdorysom obdĺžnika architekti orientovali po vrstevnici. Jeho štíhla hmota sa zošikma zarezáva do strmého svahu cesty a hrebeň sa pomyselne skláňa po svahu smerom do záhrady. Má dĺžku 22,5 metrov a šírku 7 metrov.
Pozdĺž severnej strany pozemku vedie cesta, na ktorú ho architekti museli napojiť. Preto je strecha sčasti plochá a slúži ako parkovacie státie pre dve vozidlá. Zvyšná časť je riešená ako sedlová strecha so sklonom od 30° do 43° na východnom štíte.
Zastrešená terasa vnorená do domu
Prízemie aj hlavná plocha záhrady sa nachádzajú 4,5 m pod úrovňou tejto komunikácie. Hlavný vstup nájdeme na západnej strane. Prístup k nemu je zo schodiska pozdĺž kamenného múra. Dom má okrem klasickej siluety aj niekoľko zvláštností. Jednou z nich je kompletne otvorená stena vo východnom štíte.
Viac foto rodinného domu nájdete v galérii.
Sklenená stena tu zošikma ustupuje za obrysovú hranu, vďaka čomu vznikla zastrešená terasa. Tá prilieha k južnej strane, kde je do hmoty domu prelomený ďalší otvor na celú výšku podlažia. Všetky obytné miestnosti prízemia, vrátane kúpeľne, sa svojimi sklenenými otvormi na južnej strane otvárajú krajine.
Prekvapenie pri vŕtaní studne
Niektoré prekvapenia, ktoré stavbu sprevádzali, sú dnes už len úsmevnou spomienkou. Jedným z nich bol aj nález uhlia. Hlboko pod domom sa nachádzajú vápencové krasové útvary naplnené vodou, ku ktorej siaha studničný vrt.
A práve pri vŕtaní studne sa z vrtnej súpravy zrazu začal valiť čierny dym a prach. Miestna stavebná firma, ktorá sa ujala konštrukčne náročnej stavby, pod domom narazila na vrstvu čierneho uhlia.
Unikátna fasáda z korkových dosiek
Za zmienku stojí aj reliéfna fasáda z dosiek z portugalského expandovaného korku. Majiteľov domu na ňu prehovorili architekti. Ide o materiál, ktorý doteraz nebol v Českej republike takýmto spôsobom použitý.
Povrch korku vplyvom počasia a slnka postupne dozrel do zaujímavého hnedosivého odtieňa a doslova láka okoloidúcich k dotyku. Dosky rôznych hrúbok sa na fasáde striedajú vo vertikálnych pásoch a príjemne farebne ladia so sedlovou strechou. Tá je z falcovaného hliníkového plechu antracitovej farby.
Dlažba zo starých chodníkov
Stropy a obvodové steny domu boli odliate z pohľadového železobetónu, na podhľad strechy architekti volili bielenú brezovú preglejku.
Koncept dopĺňa vonkajšia dlažba z veľkých žulových kameňov zo starých chodníkov. Podobajú sa pôvodnej libereckej dlažbe s jej špecifickou ružovkastou farbou. Podobne veľkoryso bol kedysi vydláždený celý Liberec.
Takto sa postupne rodil celý dom – s rešpektom k miestnym tradíciám, materiálu aj k okoliu.
Svetlo, priestor a čistota
Zariadenie interiéru nemal na starosti nik iný ako majiteľka a interiérová dizajnérka v jednom. Vnútorné dispozície podľa jej slov vznikli ešte skôr ako samotný dom. Vďaka dlhoročným skúsenostiam mala od začiatku jasno a riešila len zladenie s konštrukciou.
„Svetlo, priestor, čistota interiéru a farebná striedmosť ma zaviedli predovšetkým do štúdií Konsepti a Ligne Roset, na ktorých je postavený základ vnútorného vybavenia nábytkom,“ prezradila Iveta Zachariášová.
Dizajnové ikony v interiéri
Srdcom domu je priestranná obývačka s kuchyňou, v ktorých dominujú výrazná červená pohovka Ploum a luxusný závesný otočný krb francúzskej značky. Ikonický model Gyrofocus bol vôbec prvým krbom s rotáciou o 360°. Farebne ladí s antracitovými rámami okien.
Celkový jednoduchý ráz dotvára tmavá podlahová stierka. V hlavnej obytnej časti domu nájdeme aj oddychovú galériu pod strechou.
Per aspera ad astra
Hoci koncept domu pôsobí jednoducho, architekti by s odstupom času vedeli rozprávať o úpravách v statike, náročných základoch aj konštrukčných rébusoch, ktoré bolo treba vyriešiť.
„Nakoniec všetko dobre dopadlo položením posledného žulového kameňa do dlažby,“ doplnila majiteľka. Rodinný dom bol dokonca ocenený jednou z hlavných cien v súťaži Karla Hubáčka – Stavba roka Libereckého kraja.
Rodinný dom na Rašovce pod Ještědem
Architektonický ateliér: Atelier SAD
Autori: Iveta Zachariášová, Adam Jirkal, Tomáš Kubák
Lokalita: Na Rašovce, Šimonovice, Česká republika
Projekt: 2016 – 2019
Realizácia: 2020
Zastavaná plocha: 158 m2
Plocha pozemku: 1 685 m2
Text: Sláva Štefancová
Foto: BoysPlayNice