Zdroj: Mostlikely Architects

Starý dom nezbúrali, dnes stráži súkromie nového. Ako sa dá pôvodná budova začleniť do moderného bývania?

26. 07. 2023
Zdieľať

Ak si kúpite pozemok so starou stavbou a chcete na ňom nový dom, okrem technického stavu stavby je dôležité aj jej umiestnenie. Ako sa dá pôvodná budova začleniť do moderného bývania?

Dolnorakúske mesto Klosterneuburg je obklopené čarovnou prírodou – neďalekými vrchmi a zároveň leží na Dunaji. Práve v tomto meste si mladá rodina predstavovala svoj nový domov. Podlhovastý pozemok, ktorý si vyhliadli, nebol prázdny. V jeho prednej časti stál starý dom z 50. rokov 20. storočia a zo zadnej časti pozemku sa naskytal krásny výhľad na Dunaj.

O pretvorenie tohto príjemného miesta na pohodlné bývanie pre rodinu sa postarali architekti z ateliéru Mostlikely Architecture.

Pootvorené lamelové dvere z átria

Pootvorené lamelové dvere z átria vedú do záhrady. Podľa potreby tienia súkromný priestor nádvoria. Zdroj: Mostlikely Architects

Namiesto búrania integrácia

„Hoci sme pôvodne plánovali existujúci dom zbúrať, nakoniec sme sa rozhodli integrovať ho do nového projektu bývania pre rodinu. Novostavbu sme na pozemok vložili a orientovali tak, aby medzi ňou a starou budovou vzniklo átrium, ktoré oba domy spája a vytvára spoločný dvor,“ konkretizujú autori projektu.

Kto sú Mostlikely Architecture?

Štúdio Mostlikely Architecture nie je klasickým ateliérom architektov. Má podstatne širšie interdisciplinárne pôsobenie, okrem architektúry aj v dizajne a vo výskume. Jeho tím sa zameriava na veľkoplošné územné plány, verejné priestranstvá a budovy.

Všetky projekty Mostlikely Architecture vznikajú v procese spolutvorby. Mnohé ich diela sa stretli so širokou odozvou vo svete a sú oceňované v súťažiach. Príkladom je viedenská stavba Weitsicht Cobenzl so zaoblenými strechami alebo redizajn „potopeného mesta“ na Dunajskom ostrove na živý, mestský priestor.

„Raumplan“ v zmysle Adolfa Loosa

Tvorcovia návrhu sa pohrali s vertikálnym riešením projektu v zmysle „raumplanu“, ako jedinečný plán budovy označil svetoznámy architekt Adolf Loos. Na troch podlažiach interiéru sa totiž mení nielen veľkosť, ale aj svetlá výška miestností vzhľadom na ich funkciu.

Prízemie tvorí jeden veľký otvorený priestor, ktorý je štruktúrovaný rôznymi úrovňami podlaží. Tie kopírujú svahovitý pozemok a vytvárajú odlišné plochy, hoci priestrannosť a vzdušnosť zostáva zachovaná.

Drevená fasáda nového domu s lamelovými prvkami

Drevenú fasádu domu dopĺňajú lamelové okenice. Prvok lamiel architekti využili aj na dverách medzi átriom a záhradou. Zvyšujú mieru súkromia a tienia presne podľa aktuálnych potrieb. Zdroj: Mostlikely Architects

Pohľadový betón s doskovou štruktúrou

Hlavný tón interiéru určujú použité materiály. Strop tvorí pohľadový betón s intarzovanou doskovou štruktúrou, drsné povrchy stien vytvárajú kontrast s hladkou podlahou.

Chcete vidieť viac z interiéru? Pozrite si galériu na konci článku.

Celú atmosféru vo vnútri nevšednej stavby dotvárajú vertikálne priezory, ktoré dom otvárajú a spájajú aj smerom do výšky. Kruhový výrez v strope prízemia zároveň označuje stred domu. Do vyrezaného kruhu na strednom podlaží architekti osadili sieť na ležanie, ktorá sľubuje vzrušujúce priestorové situácie a nevšedný zážitok.

Kruhový otvor so sieťou ako ústredný prvok interiéru

Ústredným prvkom interiéru je kruhový otvor so sieťou na relax. Za ňou vidnou točité schodisko s opticky odľahčeným vzhľadom. Zdroj: Sara Sera

Lamely ako okenice i tienenie

Čierna kovová konštrukcia pergoly, ktorá spája starý a nový dom, je po kratšom boku vyplnená drevenými lamelami vsadenými do vysokých otočných rámov. V každú dennú hodinu si domáci môžu jednoducho pootočením upraviť mieru súkromia a tienenie v átriu.

Drevené lamely nájdete v exteriéri stavby aj v ďalších formách. Napríklad ako veľké skladacie okenice, čím vytvárajú minimalistickú, no živú fasádu, ktorá sa neustále mení.

Prírodné kúpacie jazierko s výhľadom na Dunaj

Atmosféru pohody a kontakt s prírodou dotvára prírodné kúpacie jazierko v zadnej časti pozemku, odkiaľ je zároveň výhľad na Dunaj. Zdroj: Mostlikely Architects

Na čo slúži starý dom?

Smerom k ulici pribudol ešte jeden decentný prístrešok slúžiaci ako kryté parkovanie pre auto.

Na celom pozemku zostali zachované pôvodné stromy. V kombinácii s obkladom fasád podporili dokonalé splynutie novostavby s okolím. Starý dom po úpravách slúži ako penzión a ateliér.

Prečítajte si tiež
Dôstojná novostavba v Opatovej vytvorila spolu so starým mlynom a zastrešeným parkovacím stojiskom vkusnú usadlosť

Dva domy a dvor

Nehnuteľnosť: Na bielo omietnutý zrekonštruovaný starý dom so sedlovou strechou na začiatku pozemku a nový dom v chránenom priestore za ním, spojené súkromným átriom
Kto tu býva: Rodina, ktorá túžila po pokojnom mieste na život s dostatkom priestoru vo vnútri i vonku.
Autori: Mostlikely Architecture
Lokalita: Klosterneuburg, Rakúsko
Plocha: 410 m2
Realizácia: 2021

Text: Sabína Zavarská
Foto: Mostlikely Architecture, Sara Sera
Zdroj: časopis Môj dom špeciál

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium drevené fasády drevené lamely novostavby pohľadový betón trojpodlažný dom
Zdieľať článok
Zničenú secesnú vilu v Prahe nahradili tri moderné domy vznášajúce sa nad terénomASB.sk

Zničenú secesnú vilu v Prahe nahradili tri moderné domy vznášajúce sa nad terénom

Zimná záhrada: Ako ju naplánovať a vytvoriť dokonalé prepojenie medzi exteriérom a interiérom?Urob si sám

Zimná záhrada: Ako ju naplánovať a vytvoriť dokonalé prepojenie medzi exteriérom a interiérom?

Problémy v bytovom dome: Ploštice a náklady na dezinsekciu zo spoločných zdrojovASB.sk

Problémy v bytovom dome: Ploštice a náklady na dezinsekciu zo spoločných zdrojov

Ako na lacnú rekonštrukciu WC, ak nechcete nič búrať? Peter vám ukáže, aký postup zvolil a čo sa naučilUrob si sám

Ako na lacnú rekonštrukciu WC, ak nechcete nič búrať? Peter vám ukáže, aký postup zvolil a čo sa naučil

Diskusia