10 veľkých chýb pri zariaďovaní detskej izby
Každý rodič chce, aby dieťa malo izbu, ktorá bude vyhovovať jeho potrebám. Takú, v ktorej sa mu bude dobre oddychovať, ale aj hrať či robiť úlohy. Ba čo viac, v ideálnom prípade by mala slúžiť až do študentských čias.
Detskú izbu začíname plánovať zvyčajne mesiace pred narodením potomka. Tento moment pre mnohých rodičov znamená úplne nové bývanie. Prenájom či garsónka už nie sú dostačujúce. Keďže nie každý mladý pár si môže dovoliť rovno nový dom, riešením môže byť aj zrekonštruovaný byt po starej mame, v ktorom ratolesti pripravíte aspoň menší vlastný kútik.
Rátajte s tým, že počas raného obdobia detstva bude väčšinu času tráviť spolu s vami v obývačke, kuchyni a spálni. Riešenie samostatnej izby teda môžete posunúť zhruba do obdobia predškolského veku – nemusíte sa ponáhľať s vytvorením detskej pred pôrodom.
1. Nesúlad s vekom
Jednou z najčastejších chýb rodičov pri plánovaní a zariaďovaní izby pre syna alebo dcéru je požiadavka nadčasovosti. Chcieť vytvoriť detskú izbu, ktorá bude rásť spolu s dieťaťom, je síce pekná predstava, ale málokedy aj reálna.
Napriek modernému „rastúcemu“ nábytku je myšlienka detskej izby na dlhé roky problematická. Bábätko nepotrebuje interiér s rozprávkovými postavičkami, ale žiak základnej školy potrebuje ergonomickú izbu v modernom štýle tínedžerov.
Verte alebo nie, rokmi a skúsenosťami sa mení vkus detí a spôsob, ako chcú mať zariadenú detskú izbu. Časom potrebujú viac úložného priestoru a praktického nábytku. Majú iné obľúbené hry, filmy, menia sa aj koníčky. Takisto nemusia byť stotožnené s rovnakou farbou nábytku po celé detstvo.
Mnohí dizajnéri navrhujú do detských izieb lacnejší a jednoduchší nábytok, ktorý bezbolestne vymeníte za iný, keď dieťa vyrastie. Vynikajúcu službu robia multifunkčné kusy nábytku, ktoré môžete ľahko uplatniť kdekoľvek v byte či dome.
Náš tip
Nábytok vymeňte včas
Je vám ľúto investovať do nového nábytku, keď ste za ten „detský“ dali veľké sumy? Musíte to prehltnúť. Určite však nenechávajte dieťa obývať priestor s nábytkom, ktorý mu už je evidentne malý. Nízky stôl, stolička, nedostatočne veľká posteľ môžu v mladom tele spôsobiť nezvratné procesy. Aké? Napríklad vykrivenie chrbtice, ploché nohy, bolesti hlavy či únavu.
2. Drahé a nepraktické materiály
Mnohí rodičia sú ochotní dať na potreby detí doslova všetky financie. Je pochopiteľné, že nechcete na deťoch šetriť, predsa im chcete dať to najlepšie! Niektorí však zachádzajú priďaleko. Napríklad:
- kúpia do detskej izby drahé tapety – a deti ich počmárajú,
- dizajnové závesy skončia ako šaty pre bábiku,
- stôl z masívneho dreva bude poškriabaný, pokreslený a nájdete na ňom aj stopy lepidla, plastelíny, farieb…
Ďalším problémom sú nepraktické materiály. Čo urobíte s čalúnenou stoličkou, ktorá sa nedá rozobrať a oprať alebo ináč vyčistiť? Neprejde ani rok a už ju budete musieť vymeniť. Vyberte si materiály, ktoré sa ľahko čistia a sú udržateľné.
3. Veľmi ostré farby a výrazné vzory
K detstvu automaticky priraďujeme jasné optimistické farby, ktoré symbolizujú zábavu, svet hier, život bez povinností. Navyše, aj pediater vám odporučí, aby ste zrak dieťaťa podporovali ukazovaním jasných, farebne výrazných predmetov.
No aj to má svoje limity. Je síce pravda, že sivo-béžová izba nie je vhodná pre päťročné dieťa, ale ešte horšie je prehnať to s množstvom výrazných farieb, ktoré nedovolia dieťaťu oddychovať a znemožňujú sústredenie.
Ako vybrať farby do detskej izby?
- Vyberte si jednu alebo dve žiarivé farby. Ak vyberiete dve, musia k sebe ladiť. Môžu to byť príbuzné farby, napríklad červená a oranžová, modrá a smaragdová, žltá a svetlozelená, ružová a fialová. Dobre fungujú aj kontrastné farby: žltá a fialová, oranžová a džínsová modrá, tyrkysová a terakotová, tyrkysová a fuksiová.
- Svetlé farby by mali zaberať asi 30 % interiéru.
- K výrazným farbám pridajte neutrálne odtiene. V kombinácii s teplými farbami výborne funguje béžová, so studenými sivá. Mali by zaberať ďalších 30 až 40 % z celkového priestoru izby.
- Ako druhý neutrálny farebný doplnok zvoľte sýtejší odtieň béžovej alebo sivej. Tomu venujte asi 15 % priestoru.
- Tretím neutrálnym doplnkom môže byť pastelový odtieň jednej alebo oboch použitých žiarivých farieb. I tomu by ste mali vyhradiť 15 % izby.
4. Tematický dizajn
Lásky detí sa veľmi rýchlo menia. Hoci dnes zbožňujú jednu rozprávkovú postavičku a chcú ju mať všade, o pár týždňov či mesiacov sa to ľahko zmení. Pozor na to, aby ste nemuseli prelepovať tapetu či pretierať obrázok na stene.
Náš tip
Radšej plagát
Ideálny spôsob, ako nasýtiť vlka a nechať pritom aj ovcu celú, je namiesto tematických tapiet kúpiť do detskej plagáty s aktuálnou obľúbenou tematikou dieťaťa. Prípadne pridajte ďalšie drobnosti, ktoré ľahko odstránite alebo predáte – figúrky, obrúsky, obliečky na vankúše, nálepky.
5. Objemný nábytok
Obrovská sedačka v detskej izbe je zbytočná, podobne skriňa z masívneho dreva, ktorú vám je ľúto vyhodiť. Zaberajú veľa miesta a práve priestor je pre deti najcennejší. Navyše, takéto zariadenie určite nepotrebujú.
Dojem z detskej izby dokonale pokazí aj priveľmi „seriózny“ alebo štýlový nábytok. Nie najvhodnejším riešením je umiestniť do detskej izby šatníkovú skriňu pre celú rodinu, žiaľ, v niektorých domácnostiach je to z dôvodu nedostatku priestoru bežné. V tomto prípade dieťa stráca pocit, že izba patrí jemu, a nakoniec to nie je pohodlné ani pre rodičov.