Syndróm prázdneho hniezda zbúrali spolu so stenami. Takto to vyzerá, keď starí rodičia pripravia pre vnúčatá perfektný domov
V živote rodičov zvyčajne nastane fáza, keď deti vyrastú a postupne opustia hniezdo. Rovnaký osud stretol aj 60-ročných manželov, ktorí sa namiesto smútku a ničnerobenia rozhodli obnoviť svoj domov, aby s radosťou privítali doma detí a vnúčatá. A tak sa pustili do renovácie a búrania múrov.
Starí rodičia si na pomoc s obnovou bývania prizvali interiérovú dizajnérku Keren Gans, ktorú našli cez sociálne siete a oslovila ich svojím jedinečným štýlom. Dali jej za cieľ vytvoriť nový domov so zábavnou, priateľskou a optimistickou atmosférou. Vďaka dôkladnému plánovaniu, ale aj využitiu dekoračných prvkov a rôznych druhov dreva výsledok prekonal všetky očakávania a predstavy manželov.
Vyše tridsaťročný dom s jasnou víziou
Dom, ktorý sa manželia rozhodli prerobiť, kúpili pred vyše tridsiatimi rokmi. Ako väčšina starších domov, aj tento bol postavený s jasne vymedzenými priestormi, množstvom stien a nedostatočným svetlom. Hlavnou úlohou preto bolo oživiť dizajn, presvetliť priestor a dodať mu priestrannosť, ktorá by vyhovovala každodennému životu páru, ale aj potrebám širšej rodiny.
Vízia bola konkrétna hneď na začiatku. Búranie stien sa stalo aj metaforickým vyjadrením spájania života manželov, ich detí a vnúčat. Spoločne tak mohli prekonať syndróm prázdneho hniezda, ktorý sa po osamostatnení detí u rodičov vyskytne.
Reorganizácia ako kľúčový prvok
Zrejme najpodstatnejšou premenou prešla spoločná miestnosť, v ktorej sa spája kuchyňa s jedálenským kútom a obývacou izbou. Manželia si priali reorganizovať tento priestor tak, aby bol priestranný a dostatočne presvetlený. To sa podarilo aj v prípade obývacej izby a jedálenského kúta, ktoré boli rozšírená na maximum tak, aby slúžili pre celú rodinu.
Interiér tejto izby je dokonca prepojený s vonkajšou záhradou, ktorá je akoby predĺženou rukou kuchyne. Okrem priestoru na sedenie a konzumáciu jedál obsahuje ešte malý kuchynský kútik, a tak sa z nej stala doplnková možnosť na pohostenie širšej rodiny.
Integrované ornamenty
Na celkové zútulnenie spoločnej miestnosti sa dizajnérka pohrala s drevenými prvkami. Sú v hnedom a krémovom odtieni, pričom dodávajú priestoru rodinný a príjemný vzhľad. Nájdete ich pri vstupe do bytu, kde tvoria orámovanie dverí a vstupnej steny. Svojím dizajnom dodávajú miestu výšku a priestrannosť.
Drevené dubové rámy boli špeciálne navrhnuté pre pár tak, aby umožňovali svetlu prúdiť. V priestore vytvárajú dominantný dizajn.
V spoločenskej miestnosti však nejde o jediné použitie dreva. Rovnaký materiál nájdeme aj v jedálenskej časti, v kuchyni i v obývačke v podobe stolíka. Kombinovanie viacerých druhov dreva využila dizajnérka na vytvorenie pocitu tepla a domácej pohody. Podlahu spoločenskej miestnosti tvoria šedé veľkoformátové dlaždice.
Minimalistický, no svieži dizajn
Manželia snívali o tom, aby súčasťou ich obývačky bol kozub a kožené pohovky. A hoci sa tieto dva ,,ťažké“ prvky míňajú s minimalizmom, dizajnérka si výzvu nenechala ujsť. Do obývačky zakomponovala krbové kachle aj pohovky a ďalší nábytok ponechala vo svetlých tónoch, aby sa zachoval rozjasnený a vzdušný vzhľad. Ide najmä o dubový stôl v tvare kvapky, jutovú tkaninu a koberec v odtieňoch šedej a modrej, ktoré sa dopĺňajú s dizajnom marockých dlaždíc v kuchyni.
Malý kuchynský kút nahradil jedálenský stôl z dubového dreva s kovovými nohami, doplnený drevenou lavicou a čiernymi stoličkami. Dizajnérka ostala verná minimalizmu v každom ohľade.
Presvetlená kuchyňa v orientálnom štýle
Dojem priestrannej a dobre osvetlenej kuchyne vznikol odstránením deliacej steny medzi ňou a spoločenskou časťou. Priestor pracovnej dosky doplnila nízka stena s dreveným rámom s orientálnym vzorom, čím sa kuchyňa i presvetlila.
Na výrobu kuchynskej linky boli použité drevené dyhy. Poskytli perfektné pozadie pre marocké mozaikové dlaždice, ktoré majitelia túžili integrovať do kuchyne. Okrem toho bol v nej umiestnený stredový ostrovček s ďalším úložným priestorom. Ostatné doplnky, ako ručne vyrobené keramické lampy, sú v harmónii s drevom, mosadzou a ružovým zlatom, a spolu sa podieľajú na príjemnom orientálnom štýle miestnosti.
Veselá a hravá kúpeľňa
Kým spoločenský priestor a spálňa sa na prvý pohľad vyznačujú pokojom a svetlom, kúpeľne sú svojou farebnosťou a živosťou s nimi v ostrom kontraste. Sú dve, jedna je manželská a druhá centrálna, ktorá patrí deťom.
Podlaha v manželskej kúpeľni je tvorená farebnými dlaždicami, pričom priestor dopĺňajú pastelové odtiene a dubová dyha. Dizajnérka pokryla iba tie steny, ktoré sa zvyčajne zmočia od vody, a preto je aj v tejto miestnosti zachovaný minimalizmus. Výnimočné umývadlo je integrované do skrinky, ponúkajúcej dostatok úložného priestoru.
Kúpeľňa určená vnúčatám zas hrá veselým a mladistvým štýlom – obsahuje výrazné farby a oblé línie. Aj v tomto prípade je dominanným prvkom skrinka v netradičnej kombinácii dymovej zelenej farby s oranžovými úchytkami. Prenikavé farebné tóny sú miernené svetlými dlaždicami na stenách a na podlahe. Ako aj v manželskej kúpeľni, aj v tejto nájdeme vrchnú dosku s betónovým povrchom a integrovaným umývadlom.
Dom manželov prešiel kompletnou renováciou – okrem zmeny dizajnu došlo aj k výrazným zásahom do interiéru, čiže búraniu priečok, zväčšeniu kľúčových priestorov, zlepšeniu vetrania a celkovému presvetleniu domu. Napokon sa však ich prianie premenilo na skutočnosť a dom sa opäť stáva domovom s kŕdľom detí a rodinnou pohodou.
Dom pre deti a vnúčatá
Interiérový dizajn: Keren Gans
Lokalita: oblasť Sharon, Izrael
Rozloha: 180 m2 (dom) a 150 m2 (dvor)
Text: Natália Turcovská
Fotografie: Assaf Pinchuk