Zdroj: Itay Benit

Pre dokonalý dojem chýba len obrovská párty. Takto to dopadne, keď si manželia splnia sen o bývaní v americkom štýle

27. 12. 2023
Zdieľať

Na pozemku, za ktorým sa rozprestiera zúrodnená krajina, si noví majitelia splnili svoj sen o bývaní v americkom štýle s verandou. Pôvodnú stavbu z 30. rokov 20. storočia nechali odstrániť, pretože postaviť novú vyšlo finančne podobne ako generálna rekonštrukcia. Vložené úsilie však nakoniec rozhodne stálo za to.

Výhľad na nekonečné polia, ktoré sa striedajú s divokým porastom, tvorí základ slobodnej atmosféry v interiéri. Nadšená dvojica v strednom veku s tromi deťmi sa nechala strhnúť výrazom miesta a preniesla vidiecke prvky aj do svojho obydlia. Zhmotniť perfekcionistickú víziu do bodky sa príkladne podarilo štúdiu Frenkel Architecture and Design.

Obľúbená americká veranda

Dvojpodlažná nehnuteľnosť umiestnená do stredu malej parcely je navrhnutá prakticky. Do domu sa vstupuje cez dvojkrídlové drevené dvere s mliečnym sklom v ľavej časti fasády. Otvorená veranda, prístupná cez štyri schody po celej jeho šírke, tvorí prirodzený priechod medzi predzáhradkou a vnútrajškom. Tehlový obklad v zemitých farbách, tón v tóne s farbou omietky na hornom podlaží, tvorí príjemné pozadie posedeniu v svetlom dizajne.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom v radovej zástavbe vás upúta netypickým vzhľadom. Vnútri objavíte dokonalé moderné bývanie

Takéto riešenie praje vrelému kontaktu s okolím. Výsadba vysokých kríkov po stranách tlmí priame pohľady. Náznak spoločenského života na verande, lemovanej čiernym kovovým zábradlím, pôsobí nenútene. Zábradlie je štýlovo zhodné s kovovým oplotením pozemku.
Na pergoly a trámy bolo použité prírodné drevo. Svetlý náter ich zbytočne nezvýrazňuje.

Pohľad na krytú verandu so sedačkou pred vstupom do domu.

Domu v americkom štýle nesmie chýbať predná veranda so sedením. Zdroj: Itay Benit

Steny pokrýva iba nábytok

Napravo od vstupných dverí sa nachádza schodisko, po ľavej strane sa otvára obývacia izba s jedálňou a kuchyňou. Farebná skladba interiéru s dominanciou bielej a prírodných odtieňov je synonymom optimizmu a harmónie. Rôzne okenné otvory orientované primárne do bočných strán a zadnej záhrady tvoria premyslenú súčasť nábytkových zostáv vrátane kuchynskej linky. Odlišne zaplnené plochy stien poskytujú zámerne dostatok úložného priestoru.

Prečítajte si tiež
Aj veľký dom môže byť útulný! Novostavba v Košiciach s prírodným interiérom vás o tom presvedčí

Tmavé dubové parkety príjemne uzemňujú čulý život v dome. O bohatú vizuálnu hru sa snaží celý rad prevažne prírodných materiálov. Drevené skrine s medenými úchytkami, dekoratívne vankúše s ľanovými obliečkami, sisalové koberce či drevený jedálenský stôl so stoličkami s výpletom. Alebo pracovná doska na linke a ostrove z carrarského mramoru je súbežne aj hmatovým zážitkom. Všetko je naplánované tak, aby mohlo starnúť s gráciou.

Pohľad do luxusne zariadenej kuchyne s kuchynskou linkou a ostrovčekom so sedením.

Napriek množstvu priestoru v obývačke nechýba možnosť sedenia aj pri kuchynskom ostrove. Kuchyňa sa tak môže stať tým povestným srdcom domu, kde spoločenský život a príprava jedál idú ruka v ruke. Zdroj: Itay Benit

Pripravený pre množstvo hostí

Podmienky pre aktívny spoločenský život zabezpečuje dostatok miesta na sedenie ako pri dlhom dubovom jedálenskom stole, tak pri rozmernom kuchynskom ostrove. Zónu obývacej izby zvýrazňuje viacmiestna svetlosivá sedacia súprava s hlbokou sedacou časťou. Nechýba ani výbava vankúšov, ako sa na domácnosti v americkom štýle patrí.

Prečítajte si tiež
Pri navrhovaní domu medzi balvanmi bol dôležitý každý centimeter. Svojím dizajnom dnes každého dokonale uchváti

Oproti nej sa nachádzajú dve široké kreslá v hnedom odtieni. Zariadenie okolo konferenčného stolíka uzatvárajú dve kovovo-kožené stoličky a zabudovaný kozub z opačnej strany.

Za kuchyňou si rodina nechala zriadiť rodinný kút s pohodlnou sedačkou, nábytkovou stenou v jemne zelenom odtieni s televízorom. V obidvoch obývacích zónach, malej aj veľkej, sa človek môže oddať rozjímaniu s priamym výhľadom na prírodnú scenériu, alebo venovať čas dobrej literatúre.

Pohľad do spoločenskej miestnosti so sedačkami, úložným priestorom a veľkými dverami na terasu.

V spoločenskej časti domu je plno vysokých okien, cez ktoré jednako prúdi dnu denné svetlo, no jednako poskytujú dobrý výhľad na prírodu v okolí. Zdroj: Itay Benit

Kúpeľňa ako vrchol elegancie

Obzvlášť uchváti arkier so zabudovaným sedením na pomedzí obývacej izby a jedálenskej časti – ďalší známy prvok prebraný z amerických domov. Rovnako to platí aj pre systém zhora zaťahovacích závesov. Vrcholom elegancie je dizajn hygienického zázemia pre hostí na prízemí s ónyxovým umývadlom zasadeným do mosadznej podnože s patinou.

Prečítajte si tiež
Záhrada a dom v jednom. Nič gýčové, len príroda a pocit, že ste celý rok na dovolenke

Jasné predstavy o skladbe dispozície sa prejavili aj v súkromnej časti na poschodí. Dom obsahuje štyri priestranné spálňové apartmány. Hlavnú spálňu a tri samostatné detské izby. Vedľa spálne sa nachádza šatník a vstup do kúpeľne. Čelo z ratanu, drevený skelet, tapeta s geometrickým vzorom, nočné stolíky z kameňa s kolekciou mušlí dávajú miestu silný výraz.

Bielo-sivá kúpeľňa s dvoma umývadlami, zrkadlami a úložnými priestormi.

Kúpeľňa v dome je sama o sebe vrcholom elegancie. Zdroj: Itay Benit

Malý pozemok dostal kvalitné využitie

Dievčenskú izbu prezrádzajú púdrové a klasicky zemité tóny. Tkaný koberec je svetlohnedý,  čelo opäť ratanové. V projekte sa nesmelo zabudnúť ani na plnohodnotnú pracovňu v modrastom odtieni pre hlavu rodiny, ktorá sa vo večerných hodinách na diaľku prepája s kolegami vo vzdialenom časovom pásme.

Prečítajte si tiež
Využili osvedčený 100-ročný recept na kvalitné bývanie. Rodinný dom si postavili svojpomocne bez stavebnej firmy

Priamo za domom sa nachádza relaxačná zóna so stredne veľkým bazénom. Mozaika v akvamarínovo tmavomodrej farbe so zelenkastými akcentami navodzuje stredomorskú atmosféru. Terasu pokrýva čadičová dlažba. Ležadlá sú inšpirované kusmi nábytku z thajských hotelových rezortov. K životnému štýlu rodiny patrí i exteriérová kuchyňa.

Exteriér rodinného domu v Izraeli s balkónom, terasou a bazénom.

Priestor vyzerá ako stvorený na dobrú záhradnú párty. Zdroj: Itay Benit

Profil

Architekti: Frenkel Architecture and Design
Lokalita: Izrael
Rozloha domu: 450 m2
Plocha domu: 500 m2
Návrh: 2022
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Itay Benit

Kategória: Návšteva
Tagy: bazény izrael luxus rodinný dom vonkajšia terasa
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriťUrob si sám

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriť

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Diskusia