Ceresit radí, ako na balkóny, terasy a lodžie

21. 06. 2017 Zdieľať

Konštrukcia balkónov a terás nie je veda, ale ako u mnohých iných vecí, čert sa ukrýva v detailoch. Všetky chyby pri návrhu riešenia alebo chybné spracovanie môžu mať priame dôsledky a viesť k poškodeniu konštrukcie. Stavebná chémie Ceresit vie ponúknuť presne tie produkty, ktoré spolu dokonale ladia. Systém Ceresit zahŕňa celý rad produktov odolných proti mrazu, vlhkosti a veľkým výkyvom teplôt - od produktov na prípravu podkladu a tvorbu hydroizolácie až po výber zodpovedajúcich lepidiel na obklady a dlažby a škárovacích hmôt.

Na čo je treba pamätať? Prvým krokom je odskúšanie a posúdenie druhu a stavu podkladu. Voda musí mať možnosť odtekať, preto je hlavnou požiadavkou navrhnúť vonkajší priestor obydlia s dlhodobo účinným odvodňovacím systémom. Aby bolo možné čo najlepšie zachovať hodnotu a vyhnúť sa poškodeniu konštrukcie fyzikálnymi vplyvmi, konštrukčné riešenie terasy a hydroizolácia musia byť dokonale zladené. Ako vrchná vrstva sú na podlahu balkónov a terás vhodné keramické dlažby mrazuvzdorné s nízkou nasiakavosťou. Odporúčaným formátom je veľkosť do 33 x 33cm. Ak sú odborne nainštalované, majú dlhú životnosť. Pri vonkajších priestoroch sa lepidlo musí naniesť na celú plochu strany dlažby (100-percentné pokrytie lepidlom). Ak dlažby nie sú úplne uložené do lepidla, vytvoria sa dutiny, v ktorých sa môže nazbierať voda.

A aké výrobky použiť? Z kľúčových výrobkov Ceresit na zhotovenie balkónového systému zmienime cementovú vyrovnávaciu hmotu pre vytváranie rýchlotvrdnúcich podkladov s vysokou pevnosťou v rozsahu od 10 do 80 mm Ceresit CN 87, penetráciu Ceresit CT 19 alebo CT 17 či hydroizolácie ako Ceresit CL 50 alebo Ceresit CR 166. Z lepidiel sa na balkónoch odporúča používať lepidlá so sklenými vláknami Fibre Force, napríklad Ceresit CM 16, CM 17 a CM 22, zo škárovacích hmôt potom škárovacia maltu CE 43, pružný tmel Ceresit CS 25, prípadne FT 101 pre šírky do 20 mm.

Podrobnosti o realizácii terás, balkónov a lodžií so stavebnou chémiou Ceresit nájdete na www.ceresit.sk. 

Kategória: Aktuality
Tagy: balkón terasy
Zdieľať článok