Pri výbere vykurovania myslite na zdravie vašich detí

Pri výbere vykurovania myslite na zdravie vašich detí

30. 11. 2020 Zdieľať

Vykurovať systémom, pri ktorom sa netvorí prach znamená znížiť riziko výskytu problémov s dýchaním vašich detí.

Pri výbere vykurovania svojho domu preto treba mať na zreteli jeho tri „éčka“ – ekologickú šetrnosť, ekonomickú výhodnosť a energetickú hospodárnosť. Všetky 3E spĺňa napríklad vykurovanie zemným plynom. Vďaka plynovému vykurovaniu nebudete mať vo svojom dome prach ako pri kúrení uhlím alebo drevom a s využitím úsporného kondenzačného kotla ani hlboko do vrecka pri mesačných platbách.

Zemný plyn spĺňa kritériá 3E

Zemný plyn spĺňa kritériá 3E Zdroj: SPP – distribúcia

Vychutnávajte si spoločné chvíle hry s vašimi deťmi vo vykúrenom dome. Žiadne pílenie a prikladanie do pece. Čas a energiu venujte svojim najbližším. Pri výbere zdroja vykurovania v prvom rade myslite na zdravie vašej rodiny. Smog sťažuje dýchanie aj zdravým ľuďom. Zvlášť ho pociťujeme teraz v zimnom období. Znečistené ovzdušie však vážne ohrozuje hlavne starších ľudí, alergikov, astmatikov a srdciarov. Smog najviac škodí najmenším deťom a tehotným ženám. Chorobnosť na respiračné ochorenia je na Slovensku alarmujúca. Jedným z dôvodov sú prachové častice unikajúce do ovzdušia z komínov pri vykurovaní uhlím a drevom.

Moderné zdroje vykurovania na báze obnoviteľných zdrojov energie sú pre väčšinu obyvateľstva cenovo nedostupné, ich životnosť a poruchovosť ešte nie sú v praxi odskúšané a návratnosť investície do ich nainštalovania je prinajmenšom otázna. Elektrické vykurovanie zase zvyšuje celkové účty domácnosti za elektrinu. Na druhej strane, cenovo najvýhodnejšie je vykurovanie uhlím a drevom, ale za ušetrené peniaze si svoje zdravie a zdravie vašich detí nekúpite. Rozumným riešením je zvoliť si vykurovanie, ktoré je aj cenovo dostupné, nezaťažuje ovzdušie, a navyše je užívateľsky pohodlné a čisté.

Kategória: Aktuality
Tagy: kondenzačné kotly vykurovanie
Zdieľať článok