Testovali sme minimixéry, aktuálny hit na prípravu rýchlych a osviežujúcich nápojov

18. 09. 2016
Zdieľať

Je úžasné sledovať, ako sa všedné suroviny premenia v priebehu sekúnd na chutné kokteily. Ráno zaženú hlad a vlejú do tela energiu, po výkone zasa osviežia chuťou leta. Spotrebič je vždy rovnaký, len receptúru ladíte na mieru – podľa chuti a potreby.

Čo by ste mali vedieť

1 Osvieženie

Čerstvé ovocie, bylinky, pramenistá voda, med a ľad – nech vykúzlite akúkoľvek kombináciu z toho, čo máte doma alebo čo nazbierate v záhradke, bude to dokonalé osvieženie. Osvedčilo sa nám krájať ovocie na menšie kúsky, aby sa čo najlepšie v nápoji rozptýlilo. Obzvlášť v prípade, ak má pevnú šupku s úžasnou schopnosťou unikať pred čepieľkami. Ušetríte si tak cedenie, ktoré by vám mohlo kaziť radosť.

2 Ľad

Každý model s motorom od 300 W si poradí s drvením ľadu na jemnú triešť. Aby však kúzlo fungovalo, v nádobe sa musí nachádzať aj dostatok vody alebo ovocnej šťavy. Iba tekutá zložka zabráni tomu, aby sa kúsky ľadu prichytili na stenách nádoby, kde uniknú z dosahu nožov. Plastové nádoby početným nárazom pri mixovaní odolajú, aby to zvládol aj motor, musíte ho spúšťať pulzne – klikaním na vypínač.

3 Zaváraniny

Kompóty z minulých sezón, kyslasté džemy, varená zelenina – tie všetky dokážu vyjaviť doposiaľ nepoznanú tvár mixovaných nápojov. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ide o malý podvod v čerstvosti, vedzte, že všetko je úplne inak. Kým neskúsite varenú mrkvu so zaváranými marhuľami a citrusovou šťavou, neuveríte, že na začiatku boli polotovary zo špajze, ktoré sú dostupné celoročne.

4 Zasýtenie

Ovocie, jogurt, obilné vločky a sirup na prisladenie dokážu v jemnom a príjemnom nápoji zamestnať žalúdok na celé hodiny. Bez toho, aby ste to pocítili, nabijete sa energiou na pol dňa práce v záhradke alebo športovania v prírode. Takýto kokteil hravo znesie i kúsok tvarohu, maslové sušienky alebo posledný kúsok koláča, ktorý zostal osamotený na tácke. Nikdy by ste neverili, čo dokáže v mixéri maková buchta.

5 Umývanie

Každý výrobca si uvedomuje, že minimixér stojí pred výzvou prípravy jedinej porcie nápoja. Tomu zodpovedá nielen kapacita nádob, ale aj ich vyhotovenie. Všetko je navrhnuté na jednoduché umývanie pod tečúcou vodou, ale aj na pohodovú údržbu v umývačke riadu. Výrobcovia vyberajú plasty, ktoré znesú cyklovanie teplôt a nestanú sa krehkými po jedinej sezóne používania. Oddeliteľné nože sú príjemným bonusom.

6 Všestrannosť

Nie je tajomstvo, že minimixér sa dokáže postaviť pred každú úlohu, ktorú by ste zverili veľkému kuchynskému mixéru so skutočne výkonným motorom. Či ide o omáčku, krémovú polievku, alebo cesto na lievance a palacinky, s takouto výzvou si poradí každý z modelov. Možno i preto v nejednej domácnosti nájdeme minimixér pri raňajkovom vypekaní liateho cesta na panvici. Hlavne tam, kde výrobca pribalil krčah.

Na dostupnom mieste

Ak máte minimixér po celý čas na očiach, rýchlo si naň v kuchyni privyknete. Trvá iba niekoľko týždňov, kým prídete na to, že je oveľa šikovnejší ako ponorný mixér, na ktorý ste doposiaľ nedali dopustiť. Práve vďaka špecializovaným nádobám, v ktorých sa suroviny mixujú, si rýchlo vypestujete návyk siahnuť po ňom pri každej príležitosti. A to len preto, že každé dobrodružstvo sa končí jednoduchým opláchnutím nádoby.

Všetky modely počítajú s tým, že záťaž bude nárazová, krátkodobá a celé mixovanie sa skončí skôr, ako stihnete porátať všetky prsty na rukách. Kompaktné vyhotovenia so zapuzdreným motorom nemajú dostatočnú kapacitu na chladenie, takže ak sa pustíte do vášnivého mixovania, upozornenie na preťaženie príde rýchlo. Tepelná poistka vypne motor, aby ho ochránila pred prehriatím. Je to fajn, pretože tak nič nepokazíte. Stačí počkať, kým mixér vychladne.


Electrolux Sports Blender ESB2500

Electrolux Sports Blender ESB2500
Electrolux Slovakia s.r.o. o.z.

Nádoby

Popri tradičných džbánoch používajú výrobcovia desiatky typov pohárov a fliaš, z ktorých sa pripravené nápoje priamo popíjajú. Každý člen domácnosti môže mať svoj, takže pozerajte, čo je vo výbave a čo musíte prikúpiť.

Výkon

Čím viac wattov si na štítku prečítate, tým dokonalejší výsledok môžete pri mixovaní očakávať. Hoci sa pracuje s malým množstvom surovín, výkon je na trieštenie a trhanie potrebný.

Obsluha

Žiadne pridávanie krok po kroku, ale všetky suroviny naraz do nádoby – taká je stratégia mixovania pri malých mixéroch.

Hlučnosť

Na trhu nenájdete model, ktorý by bol pri príprave raňajok tichý. Hoci sú mixéry menšie a majú malé motory, svojím hlukom prebudia všetkých spáčov.

Kapacita

Malé nádoby s objemom od 200 do 600 ml sú praktické nielen pri spracovaní malého množstva surovín, ale aj pri umývaní.

testuje Marcela Gigelová

Ako sme testovali

Rozložíte minimixéry po kuchyni a v priebehu týždňov sa snažíte zistiť, ako zasiahnu do vášho života. Najprv opatrne skúšate, čo zvládnu a čo nie, potom sa vžijete do nového rytmu ich malých pracovných nádob a nakoniec začnete ohýbať kolorit dňa tak, aby ste ich vtiahli čo najviac do deja. Minimixér je ako kulinársky automat. Každý sa obslúži sám bez toho, aby mal pocit, že prípravy sú zdĺhavé a umývanie náročné.

TESTOVANÉ MODELY

víťaz testu


Testovali sme minimixéry, aktuálny hit na prípravu rýchlych a osviežujúcich nápojov

1831799
Electrolux Slovakia s.r.o. o.z.

Electrolux Sports Blender ESB2500

Pohon: 300 W, pulzný spínač
Nádoby: 2 × 600 ml športová fľaša 
Nôž: odnímateľný, 4 oblé čepele

Vezmi fľašu a namixuj si, na čo máš chuť. Je úplne jedno, či sa zberáte v sparnom dni kypriť záhradku alebo sa balíte na kúpalisko. Každý má svoju fľašu s farebným označením a minimixér je výkonným motorom, ktorý v priebehu sekúnd vyčarí nápoj na želanie. Páči sa nám geometria fliaš, vďaka ktorej sa suroviny strhávajú k rotujúcim nožom bez možnosti úniku. Ľadová triešť je najjemnejšia zo všetkých, mixér si poradí aj s tvrdšími druhmi ovocia a zeleniny s pevnou šupkou. Základňa vďaka dômyselne spracovaným nožičkám výborne sedí na kuchynskej linke a ani hluk sa vibráciami neznásobuje viac, ako je nutné. Nože sú od výroby zaoblené, aby ste sa pri ručnom umývaní neporezali. Nikdy sme však nemali pocit, že by si žiadali nabrúsenie, ktoré by zvýšilo ich výkon. 

„Spracovanie osloví aj náročnejších spotrebiteľov, čierna farba v kombinácii s antikorom ladí s každou kuchyňou.“

páči sa nám
+ výborné nádoby
+ upevnenie nožov
+ výborné nožičky
+ vyhotovenie

++++-                                                                           46,90 €
Pre tých, čo si pri odchode z domu vždy radi pribalia nápoj na cestu vo fľaši, ktorá je praktická a znesie toho skutočne veľa.

www.electrolux.sk

všestranný


Philips HR2872 Daily Collection

Philips HR2872 Daily Collection

Philips HR2872 Daily Collection

Pohon: 350 W, pulzný spínač
Nádoby: 600 ml krčah, 500 ml fľaša
Nôž: odnímateľný, 4 oblé čepele

Tento drobček sa riadi všetkými pravidlami, ktoré poznáte zo sveta veľkých mixérov. Do odolného plastového krčaha môžete krok po kroku pridávať suroviny, aby ste ich v pulznom režime spojili do jemnej krémovej hmoty. Motor má výkonovú rezervu na vyššiu záťaž, takže pod nožom sa na kúsky triešti i varené mäso. To je fajn, ak máte v domácnosti malé dieťa a chcete mu už v útlom veku dopriať rôzne zdravé dobroty. Akoby výrobca myslel hlavne na tých, čo musia upraviť pre zdravie svoj jedálniček. Páči sa nám praktické vyhotovenie a výkon, ktorý predstihuje všetky očakávania. Súčasťou balenia je i fľaša, ktorá slúži ako servírovacia nádoba. Príliš široké hrdlo a nie veľmi pohodlné vkladanie nožov však nie sú práve praktické, ak patríte medzi tých, čo chcú fľašu používať každodenne.

„Hoci vyzerá ako hračka pre bábiky, v skutočnosti ide o mocný a veľmi dobre riešený spotrebič.“

páči sa nám
+ výkonová rezerva
+ všestrannosť
+ ľahká údržba
na toto pozor
– slabá ergonómia fľaše

++++                                                                            34,90 €
Pre domácnosti s malým dieťaťom alebo pacientom, ktorý musí čeliť prísnej diéte a stravovacím komplikáciám.

www.philips.sk


Lidl SilverCrest SSM 250 B1

Lidl SilverCrest SSM 250 B1
www.lidl.sk

Lidl SilverCrest SSM 250 B1

Pohon: 250 W, pulzný spínač
Nádoby: 390 ml + 290 ml + 180 ml pohár
Nôž: odnímateľný, 4 ostré čepele

Je to nápojové centrum, ktoré sa prispôsobí vášmu smädu i chuti. Naplníte plastový pohár surovinami, zakliknete ho do bajonetu a prevrátite hlavu mixéra, aby ste ho spustili do vysokých otáčok. S prstom na pulznom vypínači v priebehu sekúnd vyčaríte nápoj, ktorý vás osvieži alebo zasýti. Na výber máte trojicu nádobiek s rôznou kapacitou, ku ktorým patria dve viečka s otvorom na pitie. To je praktické nielen do auta, ale aj na terasu, kde bude vaše čerstvo pripravené osvieženie chránené pred hmyzom. Páči sa nám mechanizmus výklopnej hlavy, ale aj odkvapkávacia miska, vďaka ktorej je v kuchyni vždy poriadok. Ak nájdete na linke kút, ktorý sa zmení na „nápojovú občerstvovaciu stanicu“, už sa nebudete musieť trápiť s tým, ako zužitkujete bohatú úrodu ovocia zo záhradky.

„Pri čistení sa počíta s mixovaním vody, nože však možno v prípade potreby z motorovej jednotky vytiahnuť.“

páči sa nám
+ výborný spád
+ jednoduchá obsluha
+ rýchle čistenie
na toto pozor
– horšie trieštenie ľadu

+++-                                                                             24,99 €
Pre tých, ktorí si chcú vychutnať sviežosť ovocia v nápojoch, ktoré si pripravia rýchlo a bez veľkého umývania riadov.

www.lidl.sk


Concept SM-3354 Shake & Go

www.my-concept.sk

Concept SM-3354 Shake & Go

Pohon: 180 W, pulzný spínač
Nádoby: 4 × 500 ml športová fľaša 
Nôž: v každej fľaši, 4 zaoblené čepele

Je to ucelená súprava, pri ktorej nemusíte rozmýšľať nad tým, ako sa štyria členovia domácnosti podelia o dve nádoby. V balení sú štyri fľaše, z ktorých každá má zabudovaný svoj vlastný mixovací nôž. Znamená to, že odpadá akékoľvek odkrúcanie, uzatváranie či prelievanie. Všetko je vyladené na priamočiary komfort, pri ktorom každý nápojový cyklus uzavrie umývačka riadu. Motor je o čosi slabší ako pri ostatných modeloch, takže prednosť majú osviežujúce nápoje, kokteily a ľadové zostavy s redšou konzistenciou. Páči sa nám, že i pri príprave úplne odlišných nápojov ihneď po sebe nemusíte strácať čas oplachovaním noža. Keďže je súčasťou fľaše, mixovanie rôznorodých surovín nikdy nezdržiava. Bohatá výbava je pri tomto modeli hlavným stimulom, ktorý zaváži pri jeho výbere.

„Pevné suroviny s tuhými šupkami nie sú tými, na ktoré by bol tento model vyladený.“

páči sa nám
+ bohatá výbava
+ žiadne oplachovanie
+ praktické fľaše
na toto pozor
– slabší motor

+++                                                                              29,00 €
Pre početnú domácnosť, ktorá sa chce zoznámiť s mixovanými nápojmi skôr, ako sa rozhodne pre nákladnejšiu verziu.

www.my-concept.sk


Tefal Click and Taste BL142A

Tefal Click and Taste BL142A
Tefal

Tefal Click and Taste BL142A

Pohon: 300 W, 2 rýchlosti, pulzný spínač
Nádoby: 600 ml džbán + sekáčik + mlynček
Nôž: v každej nádobe, 2/4 čepele

Aj v malom kulinárskom kútiku je možné pribrať do práce pomocníka, ktorý silou rotujúceho noža spracuje suroviny na pyré, kokteil alebo osviežujúci drink. V tomto prípade môžete počítať so sklenou nádobou, v ktorej dáva nôž do pohybu motor s dvomi rýchlosťami. Jedným z dvojice pulzných tlačidiel spustíte motor a okamžite máte pod kontrolou textúru, ku ktorej sa prepracujete. Páči sa nám, že všetko je prispôsobené i na spracovanie horúcich surovín, takže ak príde na varenie ovocia a zeleniny do nápojov, netreba vyčkávať na ich chladnutie. S rovnakým motorom však môžete počítať i pri sekaní tvrdých surovín v menšej pracovnej nádobe alebo pri trieštivom mletí. Kávové a kardamómové zrnká si tak nameliete len tesne predtým, než sa pustíte do prípravy ľadovej kávy s mliečnou triešťou. 

„Páči sa nám profesionálna všestrannosť, ktorá dáva tomuto modelu široký pracovný záber.“

páči sa nám
+ trojica pomocníkov
+ dve rýchlosti motora
+ silný krútiaci moment
+ vhodný do umývačky 

++++                                                                          55,00 €
Pre domácnosti, v ktorých malá kuchynka slúži ako kulinárske zákutie na prípravu najväčších delikates.

www.tefal.sk

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++   (päť)    
Výnimočný

Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++     (štyri)    
Veľmi dobrý

Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++      (tri)    
Dobrý

Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++      (dva)    
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+      (jeden)    
Slabý

Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

Text Marcela Gigelová
Foto archív firiem
ZDROJ časopis Môj dom 8/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: elektrické spotrebiče
Zdieľať článok

Diskusia