Zdroj: iStock

Viete, ako používať čističku vzduchu? Tieto tipy odborníkov vám ju pomôžu využívať správne a čo najefektívnejšie

28. 04. 2022
Zdieľať

Čistička vzduchu je pre mnohé mladé rodiny nevyhnutnou investíciou. V dnešnom svete má veľký význam. Druhá vec je, že v súčasnosti je oveľa bežnejšie vlastniť čističku vzduchu, ako vedieť ju čo najlepšie používať. Na prvý pohľad sa zdá, že sa ovláda pomerne jednoducho. Avšak, ak ju len jednoducho zapojíte a dúfate, že odteraz budete mať čistý vzduch už navždy, pravdepodobne nepoužívate čističku najefektívnejšie. A možno ani nevyužívate jej plný potenciál. Čo odporúčajú odborníci?

Je nepopierateľné, že čističky vzduchu sú praktickým riešením v boji proti zlej kvalite vzduchu a už dnes sa stávajú nevyhnutnosťou pre mnohé domácnosti, napríklad rodiny, kde žijú alergici. Čistý vzduch podporuje aj hlboký spánok. Viete o tom, že ak žijete v oblastiach s vyššou úrovňou znečistenia ovzdušia, máte o 60 % vyššiu pravdepodobnosť nekvalitného spánku?

Čisticka vzduchu

Zdroj: iStock

Štúdie tiež ukazujú, že lepšia kvalita ovzdušia zlepšuje produktivitu a celkovú pohodu. Pri výbere čističky si všímajte parameter rýchlosti dodávky čistého vzduchu (CADR). Čističky s vysokým CADR dokážu efektívne znížiť koncentrácie vírusových častíc v miestnosti, vrátane vírusu, s ktorým sme sa zoznámili v posledných rokoch.

Prečítajte si tiež
Nechajte si prevoňať domácnosť! Toto je päť interiérových rastlín s najkrajšou vôňou

Ako správne a efektívne používať čističku vzduchu?

Zatvorte okná

Ak chcete získať čo najviac výhod pri používaní čističky vzduchu, majte zatvorené okná. Otvorené okna znamenajú neustály prísun nečistôt zvonku a čistička bude mať stále prácu, pričom vzduch v miestnosti nikdy nedosiahne takú čistotu, ako pri zatvorených oknách. 

Nechajte čističku vzduchu zapnutú celý deň

Mnohé čističky vzduchu odvádzajú najlepšiu prácu, keď sú zapnuté celý deň. Vyberte si zariadenie s automatickým režimom, ktorý zabezpečí, že čistička zmení svoj výkon v závislosti od toho, čo sa deje vo vašej domácnosti. Automatický režim čističiek je navrhnutý tak, aby spravoval kvalitu vzduchu v domácnosti bez toho, aby ste ich museli ovládať. Takže sa aktivuje len vtedy, keď je to potrebné. Automatický režim pomôže alergikom udržať bezpečnú domácnosť bez ohľadu na ročné obdobie.

Čisticka vzduchu

Zdroj: iStock

Používajte čističku celoročne

Ak ste alergik nebude pre vás prekvapením, že každé ročné obdobie môže byť sezónou alergií. Upchatý nos, slzenie a únava môžu prísť kedykoľvek počas roka v závislosti od toho, na čo ste alergický a kde žijete.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Pri varení alebo zapálení sviečky sa môžu do ovzdušia uvoľňovať škodlivé prvky zo spaľovania. Škodliviny sa uvoľňujú aj z bežných domácich predmetov, ako sú čistiace a kozmetické výrobky, dokonca aj farby a nábytok.

Čisticka vzduchu

Zdroj: iStock

Umiestnite čističku vzduchu na správne miesto

Čističky filtrujú iba jednu miestnosť, takže by ste ich mali používať tam, kde trávite väčšinu času. Uistite sa, že na všetkých stranách je aspoň 60 centimetrov (alebo viac, podľa návodu) voľného priestoru, aby vzduch mohol efektívne cirkulovať. Čistička vzduchu je prospešná aj v spálňach. Možno ju chcete umiestniť do časti bytu či domu, kde je kvalita vzduchu najhoršia – v týchto prípadoch pomôže zdvihnutie čističky od zeme do výšky, stačí položiť čističku na stolček. 

Čisticka vzduchu

Zdroj: iStock

Pravidelne vymieňajte filter

Bez výmeny filtra (vtedy, keď je výrobcom odporúčané) nebude čistička fungovať správne. Aj keď sa môže zdať, že aj bez tejto základnej údržby stále funguje dobre, pri čistení vzduchu vo vašej domácnosti nebude taká účinná.

Prečítajte si tiež
Zelená oáza pre oddych celej rodiny na úzkom pozemku za domom

Pri výraznejšom znečistení filtra od dlhodobého používania bez výmeny sa dokonca môžu zachytené čiastočky opätovne uvoľňovať do vzduchu a kontaminovať ho. Našťastie, filtre nie sú zvyčajne veľmi drahé a určite sa oplatí dodržiavať pokyny výrobcu. Vždy si zaevidujte, kedy ste filter menili, aby ste vedeli, kedy treba dať do čističky nový. 

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: baktérie v domácnosti čističky vzduchu kvalita vzduchu
Zdieľať článok

Diskusia