moderná kúpeľňa s toaletou
Zdroj: istock.com

Ako nerobiť chyby pri rekonštrukcii kúpeľne

28. 11. 2021 Zdieľať

Ak sa už dlhšie odhodlávate na renováciu kúpeľne, pravdepodobne sa najskôr zameriate v predstavách na farebnosť obkladu a dlažby, dizajn umývadla či zrkadla, prípadne dilemu, či vymeniť vaňu za sprchovací kút. Radikálny zásah, ktorý vás bude stáť nemálo času, energie aj financií, si však vyžaduje trochu hlbšiu stratégiu.

Pred krokom 1 zvážte…

Koľkí budete pravidelne kúpeľňu využívať? Viac miesta môžete získať aj tým, že spojíte toaletu s kúpeľňou. Táto alternatíva je však vhodná pre jednotlivca alebo pár. Ak ste v domácnosti štyria a ráno sa chystáte naraz, je lepšie toaletu od kúpeľne odčleniť. Skúste popremýšľať aj nad dvoma umývadlami. Ak máte malé deti, vaňa bude pre vás nevyhnutná. Jej rozmer prispôsobte najvyššiemu členovi rodiny. Starším ročníkom viac vyhovuje sprchovací kút. Dostatočne priestranný a ideálne bezbariérový. Máte v kúpeľni dosť miesta na práčku? Ak nie, skúste ju premiestniť do kuchynskej linky alebo vstavanej skrine v predsieni.

TIP: Ak nemáte v kúpeľni okno, uprednostnite teplé biele svetlo – v miestnosti bez prirodzeného slnečného svetla bude pôsobiť prirodzenejšie. V kúpeľni by mali byť minimálne dva svetelné zdroje. Jeden centrálny na strope, druhý nad zrkadlom.

moderná kúpeľňa s voľne stojacou vaňou

Zdroj: istock.com

S rezervou

Výšku reálne nevyhnutných výdavkov a rozpočet si nastavte zodpovedne, aj s rezervou. Niečo vás bude stáť aj prenájom veľkokapacitného kontajnera, odvoz stavebného odpadu, poplatky na skládke, ale aj kúpa vypínačov, svietidiel s IP ochranou či doplnkov. Pri množstve obkladov a dlažby sa odporúča 10 % rezerva nad reálnu potrebu pre vašu kúpeľňu.

TIP: Aby sa vám premena kúpeľne nepríjemne nepredĺžila, pred samotnou renováciou už by ste mali mať zariaďovacie prvky, obklady a dlažbu nielen vybraté, ale aj fyzicky doma. Pripravte sa na to, že na niektoré produkty, zvlášť v postcovidovej dobe, sú niekoľkotýždňové až mesačné čakacie lehoty.

Chcete viac miesta?

Ani pri rekonštrukcii kúpeľne v byte nemusí byť sen o väčšom priestore nereálny.

Niekoľko tipov, ako si priestor kúpeľne môžete zväčšiť, nájdete v článku na webe vdobrom.sk.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: rekonštrukcia kúpeľne zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok