Batérie, ktoré nedobijete

Batérie, ktoré nedobijete

24. 10. 2007
Zdieľať

Ak si však správne vyberiete, ony nabijú vašu kúpeľňu energiou, získajú si vaše ruky a možno aj srdce. Hovoríme o najhorúcejších novinkách na trhu umývadlových armatúr, s ktorými sa predstavili tento rok ich poprední výrobcovia.Značka Hansgrohe rozdeľuje svoje línie armatúr do dvoch štýlových svetov – E ako elegancia a S ako štýl. Ponúka tak rovnakú možnosť voľby minimalistovi aj milovníkovi konvenčných tvarov. Trojotvorová batéria Metropol E pôsobí filigránsky a elegantne. Dodáva sa s chrómovým a chrómovo-zlatým povrchom. Zabudovaný obmedzovač teplej vody šetrí energiu a poskytuje optimálnu ochranu pred obarením.


Batérie, ktoré nedobijete

111189

Zarážku teplej vody možno nastaviť postupne bez použitia náradia, napríklad v rozmedzí od 60 až do 36 stupňov. Integrovaný Waterdimmer obmedzuje prietok vody, čím znižuje jej spotrebu. Elastický plastový krúžok v prevzdušňovači prispôsobí svoj tvar súčasnému tlaku prúdu, takže prietokové množstvo zostane konštantné aj pri meniacom sa tlaku vody. Prevzdušňovač Rubit® integrovaný v armaturách Hansgrohe zabraňuje a zamedzuje usadzovaniu vodného kameňa. Cena 12 902 Sk bez DPH. Predáva Dea.Batérie, ktoré nedobijete

111180

Nová séria batérií od firmy Villeroy & Boch v štýle Metropolitan má príťažlivý dizajn vhodný pre mestské bývanie a vyznačuje sa variabilitou. Séria obsahuje stojančekové umývadlové batérie v troch veľkostiach, podomietkové, ale aj nástenné batérie na vaňu a sprchu s možnosťou poskladať wellnes sprchovacie centrum. Súčasťou série sú aj kúpeľňové doplnky.
Povrchová úprava lesklý chróm. Umývadlová batéria Cult má valcovitý korpus, výtok je z vrchnej časti plochý, zo spodnej oválny. Ovládacia páka je kratšia, ako je v prípade stojančekových pákových batérií zvykom. Súčasťou batérie je aj mechanicky ovládaná odtoková súprava. Cena 11 110 Sk. Predáva Armaturex.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Batérie, ktoré nedobijete

111187

Novou kolekciou Axor Montreux dopĺňa Axor, dizajnérska značka spoločnosti Hansgrohe AG, svoj sortiment o ďalší tradičný stavebný kameň. Jedinečnou reminiscenciou na belle époque, ktorá poslúžila značke Axor a dizajnérom firmy Phoenix Design ako zdroj inšpirácie, je umývadlová zmiešavacia batéria v tvare mostíka.
K vysokej miere autentickosti dizajnu Axor Montreux prispieva aj zvláštna úprava povrchu, ktorý je niklový, v brúsenej alebo leštenej verzii. Niklové povrchy sa vyrábajú pomocou inovačnej technológie PVD, čo zhruba znamená fyzické nanášanie vrstiev pomocou pary. Táto metóda sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti poškrabaniu a oderu. Axor Montreux si môžete vybrať v troch rozličných druhoch povrchu – chróm, brúsený nikel a leštený nikel. Cena od 23 532 Sk bez DPH. Predáva Dea.


Batérie, ktoré nedobijete

111190

Svieži vánok do kúpeľne prináša umývadlová batéria Talis S od firmy Hansgrohe s výtokom otočným o 360°. Okrem toho ponúka maximálny komfort aj svojou výškou. Typická páka Talis S môže byť umiestnená vpravo, vľavo alebo vpredu.

V elegantnom tele sa skrýva najlepšia technika značky Hansgrohe – úsporná funkcia Rubit-Waterdimmer, nová keramická kartuša M2 s dlhou životnosťou a systém Boltic na stabilné zatváranie páky bez vykyvovania. Integrovaná bezpečnostná funkcia Safety Function šetrí energiu a zabezpečuje spoľahlivú ochranu proti obareniu. Cena 6 464 Sk bez DPH. Predáva Dea.


Batérie, ktoré nedobijete

111188

Začiatok 20. storočia, obdobie takzvanej belle époque inšpirovala značku Axor a dizajnérov firmy Phoenix Design pri vytváraní kolekcie Axor Montreux pre spoločnosť Hansgrohe. Skombinovali jasné geometrické tvary s čisto tradičnými prvkami, ako sú filigránske rukoväte v tvare kríža a keramické držadlá.
K vysokej miere autentickosti dizajnu Axor Montreux prispieva aj zvláštna úprava povrchu, ktorý je niklový, v brúsenej alebo leštenej verzii. Cena stenovej trojotvorovej batérie je 14 904 Sk. Cena základného telesa je 5 409 Sk bez DPH. Predáva Dea.


Batérie, ktoré nedobijete

111181


Batérie, ktoré nedobijete

111183

Batéria IAM zo série Elemental Spa od firmy Dornbracht je nástenná páková umývadlová batéria. Zaujímavá je tvarom – korpus tvorí hranol, ktorého horná plocha sa dá využiť aj ako polička. Použitý materiál chróm v kombinácii s corianom. Cena vyobrazenej batérie je 54540 Sk. Predáva Armaturex. Symetrics je rad batérií od firmy Dornbracht vychádzajúci zo symetrických modulov sofistikovaných prvkov, z ktorých najmenší má 60 × 60 mm. Cena umývadlovej nástennej batérie na obrázku je 32 873 Sk. Predáva Armaturex.


Batérie, ktoré nedobijete

111182


Batérie, ktoré nedobijete

111176

Batéria eMote zo série stojančekových a nástenných umývadlových batérií výrobcu Dornbracht. Batérie majú jednotný dizajn, valcovité telo a oblúkové výtokové ramienko. Ich zvláštnosťou je ovládanie infračerveným lúčom, batérie nemajú klasickú páku alebo vretenové ventily. Povrchová úprava chróm alebo matná platina. Cena sa pohybuje od 40420 Sk do 73 400 Sk. Predáva Armaturex. Klasická elegancia sa nanovo interpretuje: páčkové alebo štvorlístkové rukoväte a kredit antickej amfory dodávajú línii Amphora od firmy Kludi celkom samostatný charakter. Klasický dizajn sa spája s najmodernejšou termostatickou technikou. Jednou pákou sa nastaví teplota a druhou množstvo vytekajúcej vody. Cena 16 694 Sk. Predáva Kludi.


Batérie, ktoré nedobijete

111173


Batérie, ktoré nedobijete

111175

Jednopáková batéria Kludi MX XXL dokáže podľa potreby prerásť sama seba, je výškovo nastaviteľná. Batéria sa dá nepatrnou silou vytiahnuť o desať centimetrov. Vytvára tak dostatok priestoru na plnenie vysokých nádob alebo na ruky pri umývaní vlasov. Návrat do pôvodnej polohy je jednoduchý a bezpečný: po stisnutí tlačidla sa pomaly spustí dolu a po ľahkom zatlačení sa usadí na umývadle. Cena 7 530 Sk. Predáva Kludi.
Umývadlová jednopáková batéria s chrómovým povrchom zo série Zenta od firmy Kludi s výrazným geometrickým dizajnom, ktorý sa hodí k všetkým zariaďovacím štýlom v kúpeľni. Cena 3 990 Sk. Predáva Kludi.

Rady pri výbere batérií
Pána Vladimíra Kozánka, riaditeľa zastúpenia značky Kludi na Slovensku, sme sa opýtali, čo by našim čitateľom poradil pri výbere batérií:

Vyberte si vhodný dizajn. Vyberte si batérie, ktoré ladia s dizajnom zariaďovacích predmetov v kúpeľni. Niektorí výrobcovia batérií majú v rámci svojich výrobných programov vytvorené vzťahy s výrobcami kúpeľňovej keramiky, doplnkov či vaní, takže si môžete vybrať všetko zo zladenej série a netrápiť sa kombinovaním.

Dôležitý je komfort. Pri klasických alebo jednopákových batériách môže kolísať teplota vytekajúcej vody pri zmene tlaku alebo teploty vody v potrubí. Riešením sú batérie s termostatickým regulátorom – teplota vytekajúcej vody bude vždy presne taká, akú ste nastavili.

Dôležité je aj to, aby ste mali v umývadle pod vytekajúcim prúdom vody dostatočný priestor. Najmä pri stojančekových jednopákových batériách sú preto podstatné výška a vyloženie výtoku. Tento priestor sa dá zväčšiť aj prevzdušňovačom s nastaviteľným prúdom vody (tzv. s-pointer), pri ktorom možno nasmerovať prúd vody pred batériu. Pri nástenných či podomietkových batériách treba z rovnakého dôvodu dbať na umiestnenie v správnej výške.

Všímajte si technické kritériá. Klasické, alebo jednopákové ovládanie – záleží na vás, čo si vyberiete. Dôležité však je, aby uzatváracie prvky boli z kvalitných keramických materiálov. Pri kvalitných produktoch pritom rozhodne neplatí pravidlo – čím väčšia kartuša, tým spoľahlivejšia. Mnoho batérií špičkových výrobcov má kartuše s priemerom menším než 30 mm.

Zvážte úsporné prvky. Viacerí výrobcovia ponúkajú batérie s takzvanou eko funkciou – či už v podobe obmedzovača prietoku teplej vody na kartuši, alebo rozličných systémov s bodom odporu proti pohybu páky pri stanovenom prietoku či teplote. Obmedzovač zastaví pohyb páky smerom doľava, čím sa zároveň obmedzí maximálny prietok a teplota teplej vody. Účinne tak zabránite napr. obareniu alebo plytvaniu horúcou vodou. Účinnosť brzdy pôsobiacej proti pohybu páky závisí od zodpovednosti používateľa.
Riešením pre umývadlové batérie je aj prevzdušňovač, ktorého maximálny prietok je obmedzený na stanovenú hodnotu (max. 6; 7 alebo 8 litrov za minútu). Aj pri rastúcom uhle otvorenia páky ostáva prietok rovnaký.

Nezabudnite na mechanickú filtráciu vody. Dnes už všetci výrobcovia odporúčajú filtrovať z vody mechanické nečistoty ešte predtým, než sa dostane do bytu či do domu. Vyhnete sa tak poškodeniu alebo zhoršeniu funkčnosti armatúr, ktoré výrobca ľahko rozpozná a neuzná ako výrobnú chybu.

Oplatí sa staviť na značku. Značkový produkt je spravidla drahší, ale na kvalitu sa môžete spoľahnúť. Pri batériách sú totiž dôležité materiály, z ktorých sa jednotlivé súčasti vyrábajú. Práve ony určujú životnosť batérie, vyššia cena je preto relatívny pojem.

Pozor na lacné riešenia. Postup “teraz si kúpim lacnejšiu a potom drahšiu batériu” sa nemusí vyplatiť. Montáž novej batérie je pre šikovného domáceho majstra jednoduchá záležitosť, ale pri demontáži a opätovnej montáži môžu nastať rozličné závažné komplikácie.

Dôležitá je záruka. Aj ten najkvalitnejší výrobok sa môže pokaziť, preto si overte, aké sú naň stanovené záručné podmienky a kto v prípade reklamácie zabezpečí opravu – zoznam servisných pracovníkov, kde sa dajú kúpiť náhradné dielce – a či výrobca má poistenie zodpovednosti za škody.
Batérie, ktoré nedobijete

111178


Batérie, ktoré nedobijete

111177

Umývadlová stojančeková batéria Lineare z chrómu je novinka od firmy Grohe. Cena od 9 520 do 14 437 Sk. Predáva Viva. Umývadlová stojančeková batéria Allure z chrómu je novinka od firmy Grohe. Cena od 20 299 Sk do 30 150 Sk. Predáva Viva.


Batérie, ktoré nedobijete

111185


Batérie, ktoré nedobijete

111186

Umývadlová stojančeková kohútiková trojotvorová batéria zo série Noox od firmy Zazzeri. Cena 24 990 Sk bez DPH. Predáva Aquatrade. Umývadlová stojančeková trojotvorová batéria zo série Moon od firmy Zazzeri. Cena 22590 Sk bez DPH. Predáva Aquatrade.


Batérie, ktoré nedobijete

111191

Umývadlová stojančeková trojotvorová batéria zo série Quadris Art od firmy Hansa s výtokom otočným o 90°. Cena 19 787 Sk. Predáva Armaturex.


Batérie, ktoré nedobijete

111192

Veľmi zaujímavý dizajn, spôsob vytekania vody pripomína horský prameň. Umývadlová páková batéria Motion od firmy Hansa. Mechanický výpust, pripojenie flexi hadičky. Telo armatúry je ošetrené povrchovou úpravou chrómduratec, ktorá je vysoko odolná proti opotrebovaniu. Cena 8 889 Sk. Predáva Armaturex.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa vodovodná batéria
Zdieľať článok

Diskusia