Je drevo v kúpeľni dobrý nápad, alebo by ste ho mali radšej zavrhnúť?
Kúpeľne sú plné vody, tepla, pary a kolísavých teplôt – to všetko sú prirodzení nepriatelia dreva. Napriek tomu stále viac majiteľov domov a bytov vrátane dizajnérov vnáša teplo prírodného dreva aj do tohto priestoru. Je teda drevo v kúpeľni dobrý nápad, alebo by sme ho mali rýchlo zamietnuť?
Plusy a mínusy dreva
Nespochybniteľným faktom je, že drevo dodá každej miestnosti nádych luxusu a tepla. Aj v kúpeľni môžeme použiť mnoho rôznych druhov dreva. Výhodu je, že ide o prírodný a ekologický materiál.
Aké sú nevýhody? Náchylnosť na poškodenie vodou, ak nie je dostatočne chránené. Samozrejme, prírodné materiály sú spravidla drahšie ako ostatné. Treba myslieť i na to, že drevo je náročné na údržbu a neraz si vyžaduje pravidelné farbenie alebo natieranie tmelom.
3 piliere funkčnej kúpeľne s drevom
1. Povrchová úprava
Kvalitný kúpeľňový nábytok z dreva prechádza rozsiahlymi úpravami, vďaka ktorým lepšie odoláva vode. Takto upravené (neporézne) drevo môžete použiť bez obáv aj vo vlhkých priestoroch. Naopak, nikdy do kúpeľne nedávajte bežné kusy dreveného nábytku, bez úpravy. Dôležité je, aby bolo drevo natreté nejakým druhom tmelu, napríklad ľanovým olejom a/alebo uretánom, ktorý pokrýva všetky koncové vlákna.
2. Typ dreva
Niektoré druhy dreva sú náchylnejšie na poškodenie vodou, iné odolnejšie – v tom prípade môžete použiť masívne drevo. Obľúbenou voľbou do kúpeľne je odolné teakové drevo. Vyhýbajte sa pórovitému drevu, napríklad borovicovému. Ak však borovicu natriete vrstvou tmelu a máte dobre vetranú kúpeľňu, aj toto drevo môže fungovať.
Odporúčame však zamerať sa na husté, tvrdé drevo, okrem tíku: koa, červený dub, čerešňa, mahagón. Dobrou voľbou je tiež preglejka.
Alternatívou, pri ktorej sa nemusíte báť poškodenia vodou či parou, sú dlažba, obklady a lamináty s dekórom rôznych druhov dreva. Vzorov je od výmyslu sveta a efekt na nepoznanie. Nájsť vodoodolnú alternatívu dreva s realistickým vzhľadom a príjemným pocitom je dnes skutočne jednoduché a dostupné riešenie.
3. Postoj k starostlivosti
Drevo si na rozdiel od iných materiálov, ktoré bežne používame v kúpeľni, vyžaduje viac pozornosti. Aby vyzeralo dobre a bolo zdravé, potrebuje každodenné rýchle čistenie a pravidelnú dlhodobú údržbu. Ak nemáte čas alebo energiu, ktorú by ste do starostlivosti o drevo v kúpeľni investovali, zvoľte si iný materiál.
Drevo v kúpeľni ako akcent
Najjednoduchšie využitie dreva v kúpeľni je vytvoriť ním jemný akcent. Niekedy stačí polica z dreva, zaujímavo pôsobia drevené trámy či strop, kúsok steny. Ak kúpeľňu pravidelne vetráte, máte kvalitné odsávanie a použijete odolné drevo, nemáte sa čoho báť.
Podlaha z tvrdého dreva
V moderných kúpeľniach môžeme vidieť aj celé podlahy z dreva alebo drevený obklad stien. Na tento účel je vhodné najtvrdšie drevo – predsa len na podlahe je najviac vlhkosti.
Niektoré tropické druhy dreva sú také trvanlivé a odolné proti vode, že ich môžete použiť aj do sprchy. Absolútnym zážitkom sú drevené sprchy, či dokonca vane z bezporézneho dreva. Japonci na tento účel používali aromatické drevá ako céder a hinoki.
Ako kombinovať drevo v kúpeľni?
Podobne ako v kuchyni. Svetlé i tmavšie drevo krásne ladí s bielou, sivou. Tmavosivá, antracitová kúpeľňa a svetlejšie či červené drevo dodajú priestoru hĺbku a intímny rozmer. Nezabudnite, že drevo sa výborne sa dopĺňa s kovom, sklom i kameňom.
Ako udržiavať drevo v kúpeľni?
Údržba dreva v kúpeľni nie je taká náročná, ako sa môže zdať, ale vyžaduje si trochu úsilia:
- Drevené povrchy čistite vlhkou handričkou a jemným čistiacim prostriedkom. Nezabudnite drevo úplne vysušiť.
- Na ochranu dreva pred vlhkosťou naň každých pár mesiacov naneste tmel.
- Akékoľvek škrabance alebo preliačiny čo najskôr opravte.
- Poškodené drevo čo najrýchlejšie vymeňte, aby ste zabránili ďalším škodám a vzniku plesní.
Kúpeľňa s drevom – áno alebo nie?
Drevo môže byť krásnym doplnkom každej kúpeľne, ale je dôležité použiť správny typ tvrdého a hustého dreva a chrániť ho pred poškodením vodou. Nezanedbávajte údržbu a bude výborne slúžiť celé roky.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock