Konkurz nielen na krásu

02. 08. 2006
Zdieľať

O čo vlastne ide? No predsa o stenu v kúpeľni. Zvláštnosti nárokov sú už notoricky známe. Taká dobre pripravená stena na ťažký život v kúpeľni musí odolať nielen bežnému chodu domácnosti, ale aj všetkým mokrým zábavkám, ktoré sa odohrávajú v tomto priestore.

Kúpeľne alebo aspoň miesta očisty sú už oddávna súčasťou bývania. Minimálne v podobe drevených kadí vystlatých plachietkou, ktoré patrili do spomienok našich prastarých mám. Nejeden z nás si spomenie na scény z historických filmov, ktoré sa odohrávali v rímskych alebo tureckých kúpeľoch, a na ich úžasnú atmosféru vďaka premyslenej architektúre a zručnosti starých majstrov.


Konkurz nielen na krásu

60262

Aj v stredoveku si lepšia vrstva rada dopriala nielen očistu vo verejných kúpeľoch. Známe sú kúpeľné radovánky na dvore kráľa Rudolfa II. Dnešok však otvoril kráľovské možnosti v zariaďovaní kúpeľní oveľa širšej vrstve ľudí. Tak ako sa striedali stáročia, menili sa aj štýly a kúpeľne, až sa stali nevyhnutnou súčasťou kvalitného bývania. Dokonca tí z nás, ktorí sú náročnejší na štandard vybavenia bytu, rodinného domu či kancelárie, často zamýšľajú a niekedy aj zrealizujú zámer mať viac ako jednu kúpeľňu. A nielen to. Svojim kúpeľniam chceme dopriať originálny a prívetivý vzhľad. Odkiaľ začať? Nie vždy od podlahy.

Ako urobiť radosť stenám v kúpeľni?

Najmä je dobré vedieť, že kúpeľňa už dávno nie je len funkčný priestor. Treba si priznať, že čas, ktorý v nej trávime, nie je zanedbateľný – a netýka sa to len ženskej časti populácie. Tak teda povedzme si, čo je dôležité pre rozhodnutie, čo na steny. Určite dobrý pocit z priestoru, veľkosť našej kúpeľne vrátane výšky stropu, jej tvar, osvetlenie, naše estetické požiadavky a trendy v interiérovej architektúre, spôsob vetrania a, samozrejme, obsah našej peňaženky. Na škodu nie je ani zamyslenie nad stavom potrubia určeného na prívod vody a odpadového potrubia, prípadne elektrických rozvodov a vypínačov.


Konkurz nielen na krásu

60274

V opačnom prípade sa môže stať, že o krátky čas si opäť zarenovujete. V takom prípade by vás mohla tešiť iba jediná vec: že celú prerábku už máte nacvičenú. Dobré je myslieť aj na to, že kúpeľňa je súčasťou interiéru celého obytného priestoru a napriek lákadlám rôznorodej ponuky obkladov na trhu je vhodné štýlovo doladiť kúpeľňu s celým našim bývaním. Môže sa však stať, že originálny obklad nám padne do oka, a tým padne aj rozhodnutie doplniť interiér kúpeľne o nové, nečakané nápady. Nejedna domácnosť sa presvedčila, že po malom prerobení kúpeľne si to v dobrom slova zmysle zlizli aj ďalšie priestory nášho obydlia.

Pod pekné, účelné a značkové oblečenie patrí čistá spodná bielizeň a zdravé telo. Ešte stále sme tematicky pri obkladoch. Veď je úplne jasné, že na nedostatočne pevný, málo súdržný, veľmi nasiakavý a tvarovo nestabilný podklad nemá zmysel klásť nový obklad alebo nanášať dômyselne zvolený farebný náter. Čo sa týka malých nerovností, tie vyrieši nanesenie stierky alebo lepidla na báze cementu. Väčšie nerovné plochy treba vyplniť omietkou. Vzhľadom na to, že omietka by mala mať súdržnosť s podkladom aspoň 1,5 Mpa, zvoľte vápenno-cementovú alebo cementovú.


Konkurz nielen na krásu

60275

Pozor na pôvodné omietky. Vyhnite sa kladeniu obkladu na vápennú omietku. Po čase by sa obklad mohol so stenou rozlúčiť práve pre problémy s priľnavosťou. Na rozdiel od tehlového muriva nám stena z pórobetónových tvárnic zďaleka nebude tak komplikovať prípravu podkladu. To sa však týka výlučne nerovností. Naopak, treba myslieť na dôkladné ošetrenie penetračným náterom. V prípade ďalších nasiakavých materiálov, ako napríklad sadrokartón, to platí dvojnásobne. Výrobcovia lepidiel odporúčajú znížiť nasiakavosť podkladu špeciálnymi penetračnými nátermi. Penetračný náter musí byť v príbuzenskom vzťahu s podkladom a lepidlom. Či to tak naozaj je, sa dá dozvedieť z návodov na použitie na jednotlivých výrobkoch stavebnej chémie. Ak sa vaša stena volá betónová, potom pamätajte na to, že betón je zrelý až po troch mesiacoch a poter po 28 dňoch.

V prípade, že neoklamete prípravu podkladu, máte väčšiu šancu na dobrý výsledný efekt a, čo nie je na zahodenie, samotná práca s obkladom vám alebo vášmu majstrovi určite pôjde od ruky.

Sedemdesiat sukieň mala


Konkurz nielen na krásu

60271

Čo na seba, to je častá ranná mora mnohých žien. Stena to nevie – to záleží na vás.

V ponuke sú tri základné spôsoby. Klasický keramický obklad, ktorého variabilita na trhu čo do farebnosti, povrchov a formátov uspokojí aj najnáročnejších klientov. Menej častý je špeciálny náter a pre odvážnych drevený impregnovaný obklad. Každý zo spôsobov je dobrý, záleží len na osobnom vkuse. Obklady povrchov možno kombinovať. Voľné steny v kúpeľni, na ktoré už nechceme dávať obklad, ošetríme vápenno-štukovou omietkou, prípadne zmesou, ktorá je odolná proti vlhkosti. V zahraničí nie sú výnimočné ani špeciálne tapety odolávajúce kúpeľňovej vlhkosti. Tapetovaná stena v tomto prípade pôsobí uvoľnenejšie. Nevýrazná ponuka tapiet do kúpeľní na našom trhu je odôvodnená malým záujmom a tradičným návykom spotrebiteľov na hmotnejšie obklady.

Evergreen – keramický obklad

Glazované keramické obkladačky sú už osvedčenou klasikou v našich kúpeľniach. Pre interiéry postačujú pórovinové obkladačky s nasiakavosťou do 24 %. Črep obkladačky je pórovitý, avšak jeho lícová strana je vždy glazovaná. V staršej zástavbe z konca päťdesiatych rokov a v ďalších desaťročiach, pokiaľ sme nevyhrali umakartové jadro, boli našimi dlhoročnými sprievodcami v bielej alebo žltkastej verzii. V tomto prípade ide len o to, či vám prekáža menej kvalitné a monotónne vyhotovenie obkladov, alebo či vás okolnosti priviedli k zmene dispozície alebo k výmene zariaďovacích predmetov. Sú to všetko situácie, ktoré síce zaťažia rozpočet a často oberajú o čas a pokoj v domácnosti, ale súčasne dávajú príležitosť na radikálne zmeny v kúpeľni.


Konkurz nielen na krásu

60279

Pestrosť povrchov a farebnej škály keramických obkladov, variabilita rozmerov a možnosť výberu z množstva rôznych dekorov a textúr je silnou motiváciou aj pre odolné povahy. Kúpeľňové štúdiá sa predbiehajú v ukážkach dekorov od osvedčených rustikálnych a komerčne úspešných pastelových, pretrvávajúcich kvetinových až po rozmanité geometrické vzory. Úspech slávia imitácie prírodného kameňa a mramoru. Najnovším úletom španielskych a talianskych dizajnérov je imitácia kože. Ak vám nestačí ani to, chystajú na nás výrobcovia novú sériu bytovej keramiky v podobe redizajnu textilných vzorov sedemdesiatych rokov minulého storočia, okoreneného nezvyčajnou farebnosťou a reliéfnym povrchom. Niektoré obklady sa tvária ako kašmír či juta, s povrchom napodobujúcim prírodné textílie alebo textilné tapety. Obklady imitujúce drevo, ktoré opticky zatepľujú, ostávajú súčasťou trendových ponúk. Na výslní kúpeľňových sérií sú aj obklady s metalickými efektmi.


Konkurz nielen na krásu

60276

Minuloročný trend úzkych a dlhých formátov je ozvláštnený drážkovaním povrchov – líniovo alebo v geometrických tvaroch. Módne série sa pohrávajú aj s výsekmi, do ktorých sú vkomponované dekorácie z rôznych materiálov. Okrem keramických vkladaných dekorov prekvapujú aj kovové, drevené a sklenené dekorácie pôsobiace ako šperk, ktoré navyše pri podsvietení navodzujú priam rozprávkovú atmosféru. Je už len vecou spotrebiteľa, či chce za tento špás dať aj rozprávkovú sumu.

Ani škáry to nemajú jednoduché. Obuli sa do nich dizajnéri a po redukčnej diéte musia byť superštíhle. Majú však výhodu v tom, že moderný keramický obklad je na takéto kladenie predpripravený kalibrovaním – jednotlivé obkladačky v rámci série sa dodávajú s minimálnymi odchýlkami v požadovanom rozmere.


Konkurz nielen na krásu

60264

Rozmarné rozmery

Donedávna sa kúpeľne štandardne obkladali do odporúčanej výšky 1,5 m s výnimkou sprchovacích kútov, kde mala byť obložená celá svetlá výška. Bežným rozmerom a vzhľadu zabehnutej obkladačky 15 × 15 cm už niekoľko rokov konkuruje nielen široký výber keramických mozaikových obkladov, ale aj variabilita samotných obkladačiek, ktoré sú napríklad v ponuke násobku čísla 15 v rozmeroch 30 × 30, 60 × 60, 45 × 45, 15 × 60 cm. Nezvyčajný nie je ani ďalší zväčšený formát 25 x 33 cm, 25 × 45, 40 × 40, 40 × 60, 32 × 59, 34 × 56 cm. V prípade vybratých sérií obkladových systémov sa môžeme stretnúť s atypickým základným rozmerom 20 × 33,3 cm.


Konkurz nielen na krásu

60265

Súčasný trend zväčšovania formátov kladie zvýšené nároky na schopnosti remeselníkov. Ten, kto chce mať naozaj kvalitne zrealizovaný obklad, najmä v členitých priestoroch, mal by sa rozhodnúť pre profesionála. Schopného majstra rozpoznáte podľa toho, že nie je odborníkom na všetko, má referencie, znalosti, priestorové videnie a je remeselne zručný. Aj keď na prvý pohľad to nemusí byť zrejmé, ukladanie väčších formátov patrí k remeselne náročnejším prácam. Sú firmy, ktoré disponujú programom na vymedzenie polohy jednotlivých obkladačiek na stenách interiéru a súčasne určia počet potrebných kusov. Podklad, ktorý vám potom odovzdajú, sa volá plán kladenia. V ňom možno vyznačiť aj farebné kombinácie a prepojenie na dlažbu. K vyrátanému množstvu treba dokúpiť minimálne 10 až 15 % rezervu.

Série bytovej keramiky ponúkajú možnosť pohrať sa s formátovo zladenými obkladačkami. V rámci série možno klásť menší rozmer obkladačky k väčšiemu bez narušenia plynulosti škár.


Konkurz nielen na krásu

60272

… ešte malé kúpeľne

Aby sme sa vrátili do reality malých kúpeľní. Steny takej kúpeľne lepšie vyzerajú v jednofarebnom svetlom alebo pastelovom šate, ktorý môžeme podporiť obdobnou farbou škárovacej hmoty. Naše oko vníma takýto priestor ako otvorený celok – kúpeľňa sa zdá väčšia, ako v skutočnosti je. Aby interiér dostal svoj charakter a dynamiku, zariadime ho nábytkom a doplnkami v kontrastných farbách. Tu platí zásada, že menej je viac: pre pocit harmónie zvoľte maximálne tri farby alebo si urobte radosť novým vybavením tón v tóne. Nikdy vás nesklame veľké zrkadlo, ktoré bude pôsobiť luxusne aj v malom priestore, ak ho urobíte ako súčasť keramického obkladu. Nezabudnite k nemu vybrať listely zladené s obkladom. Listely v rozličných farbách a reliéfoch môžu okrem zakončenia obkladu zjemniť alebo zvýrazniť prechody medzi rôznymi druhmi obkladov.

Drobnosti majstrov

Aké? Také, o akých sa nám pred desiatimi rokmi mohlo iba snívať. Trh oplýva doplnkovými keramickými kusmi – tvarovkami rôznych rozmerov, farieb a reliéfov, ktoré sa dajú kúpiť samostatne alebo ako súčasť vybratej keramickej série. Esteticky a účelne riešia prechody materiálov, zaobľujú rohy a kúty, zakončujú obklady, môžu výtvarne ozvláštniť kompozície z keramických obkladov. Ak budete počuť od predajcu, že má v ponuke listelu, bombato, endless, inzerto, tak to je presne ono. Väčšinou však tvarovkové obkladačky uvidíte len v katalógoch. Po vyrátaní ceny sa často klient vráti ku kúpe jednoduchšej série a spoľahne sa na majstra, ktorý mu hliníkovým profilom alebo škárovacou hmotou zreparuje členenú kúpeľňu. O to viac treba myslieť na takú maličkosť, akou je hydroizolácia.

Pistáciová alebo vínová?


Konkurz nielen na krásu

60258

Dobre, hneď si pobahníme v nových farebných trendoch, ale aj tu platí, že všetko s mierou. O akej miere sa tu píše? Ešte raz o mierach vašej kúpeľne. Tak teda: máte vysoký strop, možno i veľkú kúpeľňu, po ktorej ste vždy túžili? Dokonca vám bola naklonená šťastena a dopriala vám v kúpeľni aj okno? Výborne, pre vás sú ako stvorené série obkladov veľkých rozmerov v tmavých farbách s nádychom luxusu. Tu hrajú prím práve pistáciová a vínová.

Ak však chodíte ráno do kúpeľne z priestorových dôvodov po jednom, potom sú tu pre vás svetlé obkladové série ozvláštnené kombináciami menších plôch v sýtych farbách. Dôležité je pri realizáciách voliť obklad s hustejším rastrom, ale pozor – mozaika môže byť problematická. Priveľké plochy vyplnené mozaikou môžu priestor opticky zmenšovať.


Konkurz nielen na krásu

60278

Možno vás viac poteší spektrum odtieňov jednej farby v rámci jednej série keramického obkladu. V ponuke prevláda rozpätie od svetlomodrej, modrej po kobaltovomodrú. Kombinácie farebných odtieňov sú zvlášť zaujímavé na mozaike. Pri dôkladnejších návštevách štúdií sa vám pravdepodobne podarí objaviť charakteristické univerzálne využiteľné dekory, ktoré sa v rámci série dajú kombinovať s množstvom studených alebo teplých odtieňov.

Prekvapenie pre nepriateľov upratovania

No áno, aj takáto ohľaduplnosť sa podarila mysliacim technológom.


Konkurz nielen na krásu

60277

Povrch obkladačiek, ktoré obyčajne majú v produktovom názve PLUS, je vlastne tajomstvom šéfkuchára výrobcu stavebnej keramiky. Pred druhotným vypálením v peci výrobca ešte raz prestrieka povrch črepu špeciálnou hmotou. Táto séria obkladov je výnimočná tým, že na povrchu neostávajú kvapky a voda po ňom ľahko steká – líce obkladačky akoby malo voskovozrnitú textúru, ktorá odpudzuje vodu a tým súčasne zabraňuje usádzaniu vodného kameňa. Povrch pôsobí krehko, avšak je tvrdší ako pri bežných sériách.

Dva v jednom je málo

Toto nie je IQ test. Ide iba o príjemný fakt vo využívaní sklenených tvaroviek, ktoré v interiéri kúpeľní prinesú prinajmenšom trojaký úžitok: oddelia, presvetlia a nepýtajú ďalšiu povrchovú úpravu – veď sú si samy sebe pánmi. Navyše výrobcovia ich ponúkajú v niekoľkých základných typoch, dezénoch a zaujímavých farbách.


Konkurz nielen na krásu

60273

… a holá stena by nám nestačila?

No predsa len by bolo vhodné naniesť na ňu slušivú farbu. Ale akú? Akrylátovú, silikónovú, silikátovú? Kto sa v tom má vyznať. Opäť všetko závisí od prostredia a podkladu. Prostredie je zrejmé – vlhké, s vyššími požiadavkami na hygienickú údržbu.

Maľby a nátery sa v súčasnosti vyznačujú ľahkou spracovateľnosťou, rôznorodosťou povrchových úprav, sú zdraviu neškodné. Špeciálne nátery sú odolné proti oteru a opotrebovaniu. Silikónové umývateľné nátery sa dajú univerzálne využiť, majú dobrú priľnavosť k podkladu a prepúšťajú pary. Podobné vlastnosti majú aj silikátové nátery. Dobrý výsledok zabezpečíme použitím vhodného penetračného roztoku – náter bude homogénny, bez máp, ktoré by v dôsledku nerovnomernej nasiakavosti a pevnosti podkladu mohli pokaziť vzhľad maľovky a jej súdržnosť.

Čo vedeli už starí lodiari


Konkurz nielen na krásu

60263

Iba toľko: Je pravdou, že voda a drevo môžu byť v dobrom vzťahu, len ich na to treba pripraviť. Tak ako dávni moreplavci sa spoliehali na znalosti a skúsenosti staviteľov lodí, mali by sme aj my siahnuť iba po takých drevených obkladoch, ktoré svojím konštrukčným riešením, úpravou dreva proti prenikaniu vody a vlhkosti vyhovujú prostrediu v kúpeľniach.

Najvhodnejšia je tvrdá hustá drevná surovina z tropických oblastí Južnej Ameriky, ktorej voda a vlhko neuškodia.

Kvalitu drevnej suroviny zaručuje dostatočne dlhý čas odležania, musí byť vysušená, technologicky kvalitne spracovaná s ohľadom na použitie v kúpeľni. Pozor na izolácie a odvetranie priestoru – práca s dreveným obkladom patrí do rúk špecializovaným pracovníkom, ktorí drevo naimpregnujú a ošetria prípravkami neutralizujúcimi pôsobenie vody. Drevo, aj tuzemské, pod tlakom napustené epoxidovými živicami, má uzatvorené póry a jeho povrch tvorí súrodú vrstvu odolávajúcu vode.

Kúpeľňa voňajúca diaľkami patrí k cenovo náročným interiérom. Pre koho je dôležité spájanie prírodných materiálov, určite si bude mať z čoho vybrať.


Konkurz nielen na krásu

60260

Povrch obkladu nie je len o pocite

Dotknúť sa, uvidieť a kúpiť? Áno, ale aj opýtať sa na prevádzkové vlastnosti… Určite stojí za zmienku fakt, že cena obkladu neodzrkadľuje iba módne trendy, ale zahŕňa v sebe okrem iného aj náklady spojené s technológiami zabezpečujúcimi vyššiu pevnosť, odolnosť proti oteru, nižšiu nasiakavosť črepu, druh dreva alebo náteru, špeciálne úpravy. Minuli časy, keď sa na Slovensko dovážali zo zahraničia nekvalitné a necertifikované série keramických alebo drevených obkladov. Už 15 rokov zákon ukladá povinnosť výrobcom a dovozcom stavebných obkladov zabezpečiť si certifikát preukázania zhody, ktorý vylučuje neodborný predaj a dovoz len s cieľom zisku.

Dobrý predajca vám nielen predvedie vzorky, ale vás aj oboznámi s vlastnosťami materiálu, pre ktorý ste sa rozhodli. Niekedy je zbytočné kupovať obklad len preto, že by mohol dobre vyzerať vo vašej kúpeľni, ale jeho vlastnosti (a s tým súvisí aj cena) sú na tento účel predimenzované. Základná je aj informácia o rozdielnom kalibri dlažby a obkladu. Predajca by vám mal poradiť aj pri výbere škárovacích hmôt a lepidiel. V technológii výroby sú dôležité stále sa zlepšujúce parametre zvyšovania vodeodolnosti, pevnosti a stálosti vlastností obkladových materiálov.


Konkurz nielen na krásu

60261

Najzávažnejším chybám sa vyhnete, keď každému keramickému prvku doprajete lepiacu hmotu po celej ploche, zabezpečíte kompaktné škárovanie, pevnosť a rovinnosť podkladu, budete rešpektovať dilatácie, kúpite obklady I. triedy s certifikátom a budete dbať na rady v návode pri príprave podkladových a škárovacích hmôt. Podobne je to aj s ostatnými druhmi obkladov – rozhodujú výber a kvalita. Keď toto všetko zvážite, k tomu pridáte citlivý výber obkladu z pohľadu vášho alebo vášho dvorného architekta, povoláte k práci zručného majstra, potom na vás čaká po týždni, dvoch nevšedná a upokojujúca atmosféra vo vynovenej kúpeľni.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: keramika kúpeľňa obklad
Zdieľať článok

Diskusia