Kúpeľňová keramika: Strohá aj hravá, pravouhlá aj organická

Kúpeľňová keramika: Strohá aj hravá, pravouhlá aj organická

24. 01. 2008
Zdieľať

Výrobcovia sanitárnej keramiky sa predháňajú v dizajnových novinkách. Kúpeľňa už dávno nie je len miestom osobnej hygieny, ale aj priestorom na pôžitok zo starostlivosti o svoje telo, z wellness – a tam dobrý dizajn nesmie chýbať. Na jar tohto roku predstavili všetky významnejšie značky svoje nové dizajnové línie na frankfurtskom veľtrhu ISH 2007. Z nových línií jednotlivých značiek sme si vybrali po jednom zaujímavom návrhu sanitárnej keramiky a tie vám teraz bližšie predstavíme. Aké sú teda nové trendy v tejto oblasti?

Ideal Standard


Kúpeľňová keramika: Strohá aj hravá, pravouhlá aj organická

131225

Spoločnosť Ideal Standard predstavila na veľtrhu ISH 2007 vo Frankfurte novinku IMAGINE – kolekciu inšpirovanú starovekými prvkami od dizajnéra Ronena Josepha. Ideal Standard stavil na priamočiaru eleganciu novej luxusnej kúpeľňovej kolekcie so širokými možnosťami kombinácií a variácií. Má podľa svojich tvorcov osloviť zmyselnosťou, jednoduchosťou a rafinovanými detailmi. Kolekcia Imagine je založená na koncepcii ostrovného umývadla. Okolo tohto ostrovčeka sú usporiadané ostatné kúpeľňové prvky – vaňa, sprcha, kúpeľňový nábytok a všetky pomôcky a doplnky, napríklad výklopné zrkadlo v nezvyčajne riešenej kúpeľňovej skrinke s praktickými poličkami.

Kolekcia je založená na bohatom výbere tvarov, rozmerov, materiálov a farieb kúpeľňového nábytku v štyroch farebných odtieňoch – svetlé alebo tmavé dubové drevo a červený a biely vysokolesklý lak s možnosťou sieťotlačovej dekorácie čelných dvierok. Ronen Joseph, dizajnér vyškolený v Miláne, sa dal inšpirovať starovekými pyramídami. Jeho koncepcia kombinuje dva lichobežníky a prekračuje tak priame línie a pravé uhly zvyčajne používané v minimalistických návrhoch. Kolekcia obsahuje 15 rôznych keramických sanitárnych výrobkov – umývadlá, záchody, bidety a 14 typov kúpeľňového nábytku. Kúpeľňové skrinky s výsuvnými kontajnermi majú špeciálnu vodiacu lištu a mechanizmus z automatického dovierania Softclosing. Všetky typy umývadiel obsahujú skrytý priepad s integrovaným systémom Ideal Flow a špeciálny umývadlový sifón, ktorý sa dodáva k všetkým kúpeľňovým skrinkám a zaberá minimálny priestor. Ďalším prvkom, ktorý obohacuje kolekciu, je záchodové sedadlo dodávané s automatickým sklápacím mechanizmom Softclosing.


Kúpeľňová keramika: Strohá aj hravá, pravouhlá aj organická

131232

Keramag

Renomovaný výrobca Keramag uviedol na tohtoročnom ISH novú kúpeľňovú sériu 4U, ktorá umožňuje vďaka bohatému programu keramiky, nábytku a vaní rozličné varianty usporiadania kúpeľne. Umývadlá disponujú veľkým oválnym vnútorným priestorom a poskytujú praktické odkladacie plochy. Zaujímavým riešením pre početnejšie rodiny sú umývadlá s rozmermi 52 × 58 cm a 100 × 49 cm, v ktorých sa môžu pohodlne umývať aj viacerí členovia rodiny naraz. Závesné WC a bidety sa dodávajú so skrytým upevnením, k WC je k dispozícii odnímateľné záchodové sedadlo s automatickým pozvoľným sklápaním. Na rozdiel od druhej novinky spoločnosti Keramag s názvom Era kolekcia 4U vychádza zo zaoblených, ale moderných tvarov. Spoločnou črtou oboch noviniek tejto značky sú široké odkladacie plochy, a to nielen na umývadlách, ale aj na zabudovaných vaniach a ostatných keramických prvkoch. Moderná, svieža a príjemná kolekcia 4U sa začala u nás predávať v júli tohto roka.

Villeroy & Boch


Kúpeľňová keramika: Strohá aj hravá, pravouhlá aj organická

131226

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Vo Frankfurte mala premiéru aj kolekcia City Life od spoločnosti Villeroy & Boch so zaujímavým nábytkom, umývadlom a vaňou. Začnime však unikátnym WC. City Life WC SmartBench je zabudovaná záchodová misa, ktorá – kým otvoríte jej sedadlo – je elegantným kusom nábytku. Keramickú misu s jednoducho umývateľnou keramickou apretúrou Ceramicplus rozpoznáte, až keď otvoríte sedadlo záchoda. Drevené sedadlo ladiace s celkovým dizajnom kúpeľne, úchytka na rolku toaletného papiera a kefka sú umiestnené vnútri glazovaného skleného panela v rámci jedného kusa nábytku. Vďaka technológii Soft Closing sa všetky funkcie toalety nehlučne skryjú a atraktívne sedacie zariadenie z dyhy neruší, skôr dopĺňa celkový vzhľad kúpeľne. Nové je aj minimalistické 100 cm široké kozmetické umývadlo bez odpadu. Nová viacvrstvová povrchová úprava z dyhy sa vyvíjala špe­ciálne pre nábytok City Life. V podobe kolekcie Lifetime od špičkového dizajnéra Reinera Molla prináša Villeroy & Boch obsiahlu kolekciu, ktorá sa skladá z keramického sociálneho zariadenia, nábytku a vaňových a sprchovacích súprav. Séria Lifetime spája estetiku s multifun­kčným komfortom a dobre premyslenou ergonómiou.


Kúpeľňová keramika: Strohá aj hravá, pravouhlá aj organická

131228

Laufen

Palomba Collection, ktorá v spoločnosti Laufen tvorí naďalej prednú líniu presadzujúcu moderný dizajn v kúpeľniach, je podľa slov ich tvorcov, manželov Ludovicy + Roberta Palombovcov, určená modernému kozmopolitnému používateľovi. Umývadlo 01 sa už stalo známou ikonou modernej kúpeľne. Prvýkrát ju totiž Laufen predstavil na ISH 2005. Medzitým sa však kolekcia neustále dopĺňa o nové kúpeľňové prvky a nezvyčajné doplnky. Na tohtoročnom veľtrhu ISH uviedli novú asymetrickú zabudovanú vaňu s vysokým okrajom, umývadlo 08 a 07, kombinované WC s nádržkou, nový kúpeľňový nábytok a doplnky. Tento rok Ludovica + Roberto Palombovci však pracujú na ďalších návrhoch. Hľadajú odpoveď na často diskutovanú otázku charakteristickú pre nové dizajnové formy v kúpeľniach – geometrické či organické tvary? V tomto duchu sa majú niesť aj ich najbližšie očakávané návrhy a podľa všetkého sa odklon od geometrických foriem výrazne prejaví aj v tvorbe týchto známych dizajnérov.

Kaldewei


Kúpeľňová keramika: Strohá aj hravá, pravouhlá aj organická

131229

Spoločnosť Kaldewei stavila pri dizajne vaní na kúpanie vo dvojici. Nová vaňa Ellipso Duo s symetrickým dizajnom s možnosťou oprieť sa na oboch stranách poskytuje rovnaký komfort vo vani obom, čo sa spolu kúpu. Tento návrh pochádza zo známeho štutgratsko-tokijského dizajnového štúdia Phoenix Design. Jemné oblé a eliptické tvary v kúpeľňovej edícii od Kaldewei podporujú marketingovú stratégiu Kaldewei, podľa ktorej deliť sa o radosť z kúpeľa, sprchy či z perličkového kúpeľa umocňuje vzťah medzi ľuďmi žijúcimi spolu. Pre túto vaňu je charakteristická priestrannosť, dostatočná hĺbka vane, ergonomicky riešené časti na opretie oboch ľudí – každého na svojej strane –, jemne tvarované opierky na ramená, odtok vody v strede a odtoky na pretekanie vody na stranách. Model očarí predovšetkým dynamickým vedením línií, mäkko formovaným vnútorným priestorom a zaujímavým riešením okrajov vane s priebežným, rafinovane prechádzajúcim prietokom. Eliptické tvary vane sú v zaujímavom kontraste s prísne pravouhlým riešením kúpeľňového nábytku.


Kúpeľňová keramika: Strohá aj hravá, pravouhlá aj organická

131230

Duravit

Tradičný dodávateľ luxusných pôžitkov v kúpeľni, firma Duravit, prichádza s niekoľkými novinkami, ku ktorým patria nové vane – jednou z najzaujímavejších vaní sú Blue Moon a Sea Dream. Blue Moon je zjemnením strohého minimalistického dizajnu, ktorý smeruje k magicky jednoduchému tvaru štvorca, a za jej dizajn je zodpovedný Jochen Schmidden, výherca súťaže iF Product Design Awards 2006. Vďaka spojeniu štvorca s kruhom, ktorý je rovnako magický a jednoduchý, ostáva táto vaňa verná minimalizmu, a zároveň sleduje najnovší trend jemnejšej modelácie línií a približovania k prírodným tvarom. Ďalšia novinka z dielne dizajnéra Jochena Schmiddena a Duravitu má názov Sea Dream a poteší najmä majiteľov malých kúpeľní, ktorí chcú v jednom priestore spojiť moderný dizajn a špičkové materiály, ale rozhodne sa nehodlajú vzdať nijakého z vodných pôžitkov – ani kúpania, ani sprchovania.

Nová minimalisticky tvarovaná vaňa predstavuje funkčný aj tvarový prienik vane a sprchovacieho kúta spôsobom „v jednoduchosti je genialita“. Vane sú doplnené kompletným programom VERO. Okrem toho Duravit predstavuje aj novú kúpeľňovú sériu D-Code, navrhnutú na cenové pomery tejto spoločnosti v pomerne zaujímavom cenovom segmente. Ako povedali predstavitelia Duravitu na tlačovej konferencii vo Frankfurte, trend je jednoznačný – svojim zákazníkom chcú ponúknuť príjemnú atmosféru, a tá stále viac súvisí s využitím svetla a farieb. Nadčasový dizajn z pera Sieger Design stavia na príjemné oblé tvary. Séria obsahuje 15 rôznych veľkostí umývadiel, 11 WC, 3 bidety, jeden pisoár, vane a sprchovacie kúty, zrkadlá a, samozrejme, aj doplnky.

Keuco


Kúpeľňová keramika: Strohá aj hravá, pravouhlá aj organická

131231

Firma Keuco tiež stavila na trend, ktorý kúpeľňu povyšuje na priestor určený na oddych a bývanie a zohľadňuje individua­litu a obyčaje svojich používateľov. Nová edícia Atelier je toho dôkazom. Kúpeľňa v ponímaní edície Atelier sa uvoľňuje z koncepcie oddeleného priestoru a otvára sa do ďalších obytných miestností. Edícia sa skladá z priestoru určeného na umývanie, umiestneného v centre dispozície, ktorý ako architektonický prvok spája obytné priestory. Kúpeľňa tak môže byť rozdelená na zóny alebo sa môže priamo pripojiť k obytnému priestoru. Autor kolekcie dizajnér Dominik Tesseraux o kolekcii Atelier hovorí: „Je emocionálna, exkluzívna a efektívna súčasne. Je určená milovníkom modernej architektúry, ktorí vedia oceniť novodobé spojenie estetiky a funkcie.

Hlavnou myšlienkou edície Atelier je nechať plynulo prechádzať architektúru a nábytok do jedného celku, až funkčne úplne splynú.“ Na prvý pohľad takmer neviditeľné odkladacie priestory, skryté za zrkadlovou stenou veľkých rozmerov, obsahujú zásuvky a rádio so skleneným povrchom, ktoré sa ovláda pomocou dotykových senzorov. Rafinované sú aj otváracie mechanizmy zrkadlovej steny: časť zrkadla sa posúva do strany, iná ako dvere, a za pohyblivou časťou sa dá vytiahnuť skrinka lekárničky. V zrkadlovej stene je tiež takmer neviditeľne skrytá obslužná páčka dávkovača tekutého mydla. Kolekciu dotvárajú ďalšie doplnky, ako sú pôsobivá stojanová lampa a odkladací stolík z porcelánu, doplnková jednotka pre WC a porcelánová doska. Detaily svedčia o tom, že návrhár sa poddal minimalistickému dizajnu a maximálnej funkčnosti. Martina Jakušová

Kategória: Dizajn Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa sanita vaňa
Zdieľať článok

Diskusia