Malá, ale komfortná

Malá, ale komfortná

06. 02. 2006
Zdieľať

Kúpeľňa v panelovom dome je zväčša malý a problematicky riešiteľný priestor. Snahy obyvateľov zmeniť tento, často nevyhovujúci stav kúpeľne sú pochopiteľné. Ako inšpiráciu vám prinášame štyri návrhy priestorového riešenia malej kúpeľne, akú možno máte i vy.

Malá, ale komfortná

44028

4,6 m²: Nová vaňa šetrí miestom

Úzke podlhovasté kúpeľne sa ťažko zariaďujú. Ale, práve tento typ kúpeľní je najrozšírenejší. Pomocou predsteny, za ktorou sú ukryté vedenia na prívod vody a kanalizáciu, možno sanitárne zariadenie usporiadať novým spôsobom . Tak možno krátku vaňu umiestniť pod okno, pred ňu WC, umývadlo a dokonca i práčku. Nad predstenou je miesto na veľké zrkadlo, vďaka ktorému kúpeľňa pôsobí oveľa priestrannejšie. Toto riešenie má však aj istú nevýhodu : pri umývaní okna sa treba postaviť do vane.


Malá, ale komfortná

44031


Malá, ale komfortná

44032


Predtým: Usporiadanie sanitárnych objektov do radu ešte zvýraznilo podlhovastý tvar kúpeľne.


Potom: Vďaka krátkej vani kúpeľňa nielen získa lepšie proporcie, ale nájde sa aj miesto na práčku.


5,9 m²: Každý roh dobre využitý


Malá, ale komfortná

44027

Na tomto príklade vidno, ako možno dokonalým využitím miesta lepšie vyhovieť potrebám štvorčlennej alebo päťčlennej rodiny, ktorá sa musí uspokojiť s jednou kúpeľňou. Tam, kde predtým stála len vaňa, zmestila sa aj sprchovacia vanička. A tam, kde sa predtým strácalo jedno veľké umývadlo, teraz si môžu čistiť zuby dvaja ľudia súčasne pri menších umývadlách. Na uteráky a toaletné potreby je dosť miesta v spodných a horných zabudovaných skrinkách.


Malá, ale komfortná

44030


Malá, ale komfortná

44029


Predtým: Bolo tu veľa miesta, ale najmä v rohoch, ktoré rodina nedokázala dostatočne využiť.


Potom: Miesto pri stenách je teraz optimálne využité. Voľnosť pohybu nie je vôbec obmedzená.


7,2 m²: Rozdelenie na tri časti kvôli väčšej prehľadnosti


Malá, ale komfortná

44038

Aj tu sa využil každý štvorcový centimeter. Základným princípom je rozdelenie na tri časti. V prvej časti (smerom od dverí) je na ľavej strane práčka a na pravej WC. V druhej časti je na ľavej strane dvojité umývadlo a na pravej sprcha, oddelená murovanou priečkou, a za ňou je pod oknom vaňa s bojlerom, ktorý zabezpečuje teplú vodu pre celú kúpeľňu. Vďaka tomuto rozdeleniu na tri časti kúpelňa nepôsobí preplneným dojmom, hoci sú tu všetky funkcie maximálne integrované. Toto riešenie opäť má tú nevýhodu, že pri umývaní okna sa treba postaviť do vane.


Malá, ale komfortná

44034


Malá, ale komfortná

44036


Predtým: Kúpeľňa napriek svojej veľkosti nepôsobila veľkoryso, ale skôr neusporiadane.


Potom: Kúpeľňa je nielen zaujímavo rozdelená, ale so samostatnou sprchou a s dvojitým umývadlom je aj omnoho praktickejšia.Malá, ale komfortná

44033

7 m²: Zabudovaná rohová vaňa

Rohová vaňa pôsobí vždy luxusne, no tu bol aj praktický dôvod na jej zabudovanie – totiž zaberá menej miesta pri pozdĺžnej stene. Vďaka tomu sem možno zabudovať skriňu na bielizeň širokú 60 cm a vedľa nej postaviť kombinovanú práčku so sušičkou. Pre túto kúpeľňu je charakteristické symetrické rozdelenie rovnako vysokými priečkami, ktoré oddeľujú rovnako vysoko pripevnené police nad umývadlom a skriňou, ako aj dláždená plocha pred WC a bidetom, ktoré sú v kúte rohovej vane. Tejto symetrii padlo za obeť dvojité umývadlo, ktoré sa do prednej časti kúpeľne už nezmestí.


Malá, ale komfortná

44039


Malá, ale komfortná

44037


Predtým: Veľká kúpeľňa, ktorá plní svoj účel, no chýba jej nápad.


Potom: Rohová vaňa dodáva kúpeľni nielen luxusnejší ráz, ale lepšie sa využil aj priestor.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa nákres pôdorys vkz106
Zdieľať článok

Diskusia