Ako kombinovať nábytok na nožičkách: Tieto 3 faktory sú pri výbere najdôležitejšie
Zdroj: Shutterstock

Ako kombinovať nábytok na nožičkách: Tieto 3 faktory sú pri výbere najdôležitejšie

12. 07. 2023
Zdieľať

Ak ste sa rozhodli pre nábytok na nožičkách a chcete mať v miestnosti viacero rôznych kusov nábytku, zrejme vám napadne, ako a či si budú navzájom rozumieť. Hoci sa tejto téme nevenuje dostatok pozornosti, aj nábytkové nohy majú silu ovplyvniť atmosféru v interiéri.

Nábytok na nožičkách pôsobí elegantne, je stabilnejší a menej sa opotrebováva. A znamená aj čistejšiu miestnosť.

Ak chcete, aby nohy nábytku navzájom dobre spolupracovali, mali by si rozumieť v troch faktoroch:

  1. výška,
  2. tvar,
  3. materiál.

Výška: Rovnako či rôzne vysoké?

Ak chcete vytvoriť dobre vyvážený priestor, nohy pohovky, stoličky a stola by mali mať rôznu výšku. Dobre funguje, keď vyberiete nábytok s nízkymi nožičkami (približne 2-3 centimetre), k nemu pridáte pár kusov, ktoré sú zdvihnuté 15 centimetrov nad zemou, a priestor dotvoríte napríklad príručnými stolíkmi s nohami vysokými až 40 – 45 centimetrov.

Nábytok s nohami

Zdroj: Shutterstock

Tvar: Pozor na monotónnosť

Venujte pozornosť aj tvaru nôh. Sú zahnuté, rovné, šikmé, ozdobné? Interiéru dodajú originalitu kombinácie viacerých štýlov nožičiek. Ak sú všetky nohy nábytku rovné, priestor pôsobí monotónne. V tom prípade vymeňte na pár kusoch nožičky za šikmé alebo zaoblené, výsledok bude omnoho príjemnejší.

Prečítajte si tiež
Nábytok na nožičkách má svoje výhody! Viete, ktoré sú to?

Materiál a povrchová úprava

V neposlednom rade je mimoriadne dôležitý materiál. Ak máte peknú kombináciu tvarov a výšky, ale všetky nožičky sú z rovnakého materiálu, nebude to úplne ono. Vyberte materiály, ktoré sa v izbe už nachádzajú, napríklad chrómové akcenty, drevo alebo starožitnú brúsenú mosadz.

Nábytkové nohy nemusia byť úplne rovnaké, ale všetky by mali súvisieť s témou miestnosti a s použitými materiálmi. Dotvoria dojem celistvosti.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: dizajnový nábytok interiérové trendy nábytok do obývačky
Zdieľať článok

Diskusia