Zdroj: Matej Hakár

Rozpočet ich neobmedzoval, ale žiadnu pozlátku nechceli. Tento byt v Bratislave vám dokáže, že v jednoduchosti je krása!

15. 10. 2024
Zdieľať

Priestor, svetlo, jednoznačnosť, celistvosť, úprimnosť na 17. podlaží. Realizáciou interiéru penthousu v projekte Einpark architekti zhmotnili vlastnú predstavu o bývaní v prémiovej stavbe. Koncept kvalitnej interiérovej architektúry využíva výnimočný výhľad na Pečniansky les i mesto s jeho najväčšími dominantami – Bratislavský hrad a Dóm sv. Martina.

Chcete bývať medzi štyrmi stenami alebo v otvorenom priestore? Chcete sa v rodine uzatvárať alebo spolu komunikovať? Mať priestor plný vecí alebo voľný na pohyb, rozvoj a socializáciu?

Návrh penthousu v projekte Einpark odpovedá na tieto otázky do detailu. Architekti Peter Kuklica, Martin Smerek a Juraj Hubinský upravili byt v novostavbe Einpark na jeden plynulý priestor pre život rodiny a jej priateľov.

„Dôležitý je pre nás priestor na sebarealizáciu, vzdušnosť, variabilnosť a zdravé sociálne väzby v rámci rodiny. Samotný koncept byt premieňa na variabilný priestor, ktorý môže rásť s potrebami rodiny v čase a vie sa prispôsobiť aktuálnym potrebám počas roka,“ konkretizujú autori interiéru.

Priestor vychováva

Interiér zariadený v štýle škandinávskeho minimalizmu ani zďaleka neznamená prostredie bez srdca či duše. Autori tvrdia, že minimalizmus nie je iba fráza pokrývajúca materiálovú paletu nábytkov a jednoduchosť riešení, ale odráža sa aj vo fungovaní obyvateľov. „Noví obyvatelia nie sú založení materialisticky, uvedomujú si ekologické vplyvy svojej spotreby a napriek tomu, že patria medzi majetnejších ľudí, nepotrpia si na umelú pozlátku. Oceňujú výhľad, transparentnosť priestoru, ekológiu a kontakt so svojou rodinou,“ vysvetľujú ďalej.

Prečítajte si tiež
Trojčlenná rodina sa v rozpočte veľmi neobmedzovala. Ich bývanie v storočnom dome je moderné, elegantné, ale aj prekvapujúco iné

Svetlo, pohyb, variabilita

Samotný návrh architektúry sa opiera o prvky ako svetlo, pohyb a variabilita. Niektoré nenosné priečky boli odstránené, čím vznikol väčší ucelený priestor a znásobilo sa presvetlenie interiéru. Úpravám sa nevyhlo ani umiestnenie kúpeľní a šatníkov. Stolárske riešenia na mieru ponechali všetky funkčné prvky interiéru plne k dispozícii, no zároveň nevytvárajú bariéry. V interiéri nájdete len pravé, poctivé materiály, vybrané s ohľadom na ekológiu.

Vizuálne zážitky

Devízou bytu je umiestnenie na 17. podlaží novostavby. Veľkoformátové zasklenia a vhodná orientácia na svetové strany zabezpečujú bytu nielen dokonalé presvetlenie, ale aj kontakt s okolím a množstvo výhľadov z každej izby, terasy, balkóna či dokonca kúpeľne. Keď sa ocitnete v dennej zóne, máte výhľad až na tri svetové strany.

Prečítajte si tiež
Dom, ktorý si architekt navrhol sám, provokuje kontrastným čiernym vzhľadom. Vnútrajšok domu vás však prekvapí

„Charakter dlhých priehľadov sme chceli preniesť aj do ostatných častí bytu, preto sme niektoré steny perforovali a vytvorili možnosti na prienik svetla či optické prepojenie jednotlivých priestorov. Takéto zásahy môžete vidieť pri prepájaní obývacej izby so vstupnou chodbou aj pri zmene dispozície v spálni rodičov (kúpeľňu sme premiestnili k oknu). Do susedného šatníka preniká denné svetlo cez svetlík nad sprchovacím kútom,“ opisujú netradičné riešenie prepojenia miestností architekti.

Jedálenský kút

Pri kuchynskom ostrovčeku sa nachádza pohodlný jedálenský stôl pre celú rodinu. Z oboch strán dennej zóny je terasa – hoci tá pri jedálenskom kúte je menšia ako „obývačková“, dá sa na ňu pohodlne umiestniť vonkajšie sedenie a slúži na stolovanie vonku s nádhernými výhľadmi na mesto.

Jedálenský kút v elegantnom interiéri s dreveným stolíkom pre kuchynskom ostrove a veľkoformátových oknách.

Miesta na stolovanie je v byte viac ako dosť. Okrem klasického jedálenského stola v interiéri naň môžu slúžiť aj dve terasy. Zdroj: Matej Hakár

Kuchyňa

Uprostred dispozície stojí multifunkčný box, ktorý ukrýva sklad i práčovňu, pričom je oň opretá kuchynská linka. Oproti vstupu do práčovne je ďalšia časť kuchyne určená na náročnejšiu prípravu jedla, dá sa uzatvoriť stenou z drevených lamiel. Kuchyňa obsahuje tiež ostrov s varnou doskou a raňajkovým sedením, oproti ktorému je komfortný jedálenský stôl.

Nadčasová kuchyňa s drevenou a čiernou kuchynskou linkou, ostrovčekom a úložnými priestormi.

Kuchynská linka síce na prvý pohľad nepôsobí až tak priestranne, ale na prípravu jedla je v byte viac ako dosť. Zdroj: Matej Hakár

Obývačka

Zeleň v kvetináčoch, ekologické materiály a jednoduchosť, ktorá zvýrazní krásu pohľadov von. Nič nie je navyše, ale pritom ani nechýba. Triezvy minimalizmus harmonizujú záclony a závesy od stropu až po zem. Z obývačky môžete vyjsť na druhú väčšiu terasu v tvare písmena L s pohodlným gaučom. Je dostupná aj zo spálne.

Časť elegantnej obývačky s televízorom, dreveným stolíkom a izbovými rastlinami.

Aj keď je zariadenie v obývačke pomerne minimalistické, pôsobí vkusne a elegantne. Zdroj: Matej Hakár

Denná zóna

Spájajúcim prvkom celého bytu sú nielen omietky, ale aj podlahy – drevené dubové parkety kladené do vzoru „stromčeka“. Celým priestorom prechádza aj rovnaký princíp svietidiel v čiernom matnom vyhotovení. Väčšina je „prisadená“, aby nerušili vzdušnosť miestností. Spustené sú iba lineárne LED rúrky nad jedálenským stolom a konferenčným stolíkom v obývačke.

Elegantný moderný denný priestor s kuchynskou linkou, sedačkou a drevenými parketami.

Celý byt prepájajú rovnaké omietky a dubové parkety. Zdroj: Matej Hakár

Spálňa

Architekti upravili dispozíciu bytu tak, aby mala rodičovská kúpeľňa, do ktorej sa ide priamo zo spálne, okno. Do susedného šatníka preniká denné svetlo cez svetlík nad sprchovacím kútom. Všimnite si dizajnovo nenápadné, no netradičné nástenné nočné lampy zabudované do drevenej zásteny za posteľou. Chodbu osvetľujú zapustené navádzacie bodové svetlá.

Spálňa v byte s posteľou, drevom obloženou a izbovými rastlinami.

Vľavo za čelom postele je vstup do rodičovskej kúpeľne. Vpravo do šatníka. Zdroj: Matej Hakár

 

Podkrovný byt v Einparku

Architektonický ateliér: Kuklica Smerek Architekti + Hubinský
Lokalita: Bratislava
Úžitková plocha: 208 m2 (168 m2 podlahová plocha + 40 m2 terasa)
Realizácia: 2023

Text: Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: byty v Bratislave moderné bývanie
Zdieľať článok
Vodíkový mrakodrap? V novom hlavnom meste Egypta plánujú priekopnícky projektASB.sk

Vodíkový mrakodrap? V novom hlavnom meste Egypta plánujú priekopnícky projekt

Martin Čurda radí: Môžeme ešte aj v decembri odoberať vrúble a sadiť cesnak?Záhrada

Martin Čurda radí: Môžeme ešte aj v decembri odoberať vrúble a sadiť cesnak?

Národná BIM konferencia sa blíži. Pozor, na registráciu zostáva len jeden týždeň!ASB.sk

Národná BIM konferencia sa blíži. Pozor, na registráciu zostáva len jeden týždeň!

Zmysluplná stavba je jednoduchšia, než sa na prvý pohľad zdáDom z tehly

Zmysluplná stavba je jednoduchšia, než sa na prvý pohľad zdá

Diskusia