Časť obývačky so sedačkou a knižnicou.

Bratislavský byt je stelesnením praktického bývania pre mladých. Ale čo v ňom robí zvláštna ružová stena?

Galéria (17)
Zdroj: Ing. arch. Marián Gombarček
04. 04. 2024
Zdieľať

Byt pre mladý pár v bratislavskom Novom Meste v sebe nesie aspekty tvorivosti, mladíckosti a všestrannosti. Nachádza sa na vyvýšenom prízemí bytového domu, pričom je orientovaný na východ a západ. Z okien smerujú výhľady do ulice a dvora.

Z pôvodnej trojtraktovej dispozície sa podarilo vytvoriť kreatívne bývanie s otvorením do priestoru. Bytu dominuje ružová farba v pastelovom odtieni. Návrh, ako aj konečná realizácia bytu pochádza z ateliéru architekta Mariána Gombarčeka.

Pohľad do moderne zariadenej obývačky.

Byt má východno-západnú orientáciu, takže svetlo doň prúdi v rozličných časoch dňa, najmä zrána a k večeru. Zdroj: Ing. arch. Marián Gombarček

Rekonštrukcia na mieru

Architekt sa pri riešení dispozície rozhodol umne využiť pôvodný stavebný základ. Tiež sa podujal otvoriť nové priehľady v pozdĺžnej osi bytu. Jeho predchádzajúce práce sa stali inšpiráciou pri nosnej téme rekonštrukcie, ktorou je odhalenie materiálu pôvodných konštrukcií a vytváranie nových. K tomu sa tiež pridali na mieru navrhnuté prvky a nábytkové solitéry, ktoré vynikajú a zároveň dopĺňajú celkový dizajn a charakter bývania. Jedným z nich je napríklad biela knižnica, umiestnená pozdĺž steny, či minimalistická kuchyňa.

Pohľad do moderne zariadenej kuchyne.

Kuchyňa je aj po premene – ako bolo kedysi zvykom – samostatnou miestnosťou, do ktorej patrí aj jedálenský stôl. Zdroj: Ing. arch. Marián Gombarček

Súlad starých prvkov s novými

Spočiatku bol byt trojizbový. Túto dispozíciu sa však tvorca rozhodol vyčistiť odstránením fragmentov stavebných prvkov. Centrálny betónový nosný stĺp sa stal východiskom pre otvorenie bývania do rôznych smerov. Okrem toho sa časti nosných betónových prvkov doplnili o nové a vznikli tak priestorové akcenty v rozličných farebných prevedeniach. Z pôvodného bytu sa zachovala ešte aj drevená podlaha. Spojenie starých a nových prvkov vytvára perfektný súlad, pričom bývaniu pridáva na estetickosti.

Prečítajte si tiež
S láskou k mestu, s obdivom k betónu. Elegantný trojizbák v širšom centre Bratislavy

Dominantný novotvar z nábytku

Dispozičná schéma ostala v podstate nezmenená. Vstupná centrálna hala je presvetlená svetlíkom nad nábytkom a prepája denné miestnosti, pracovňu a hygienickú časť bytu. Obytná funkcia sa organicky kombinuje s priestorom na prácu.

Prienik priestorov vznikol pridaním dominantného novotvaru – nábytkového modulu. Ten je umiestnený v priečnom smere na nosný systém, čím ho dotvára. Otvorením priestoru v byte vznikli široké možnosti jeho využitia. Bývanie však nie je rozporuplné, lebo jednotlivé miestnosti medzi sebou komunikujú v rozličných vrstvách, smeroch a charakteroch a vytvárajú pocit útulnosti.

Časť nábytkového modulu v ružovej farbe.

Nábytkový modul prestupuje z obývačky do kuchyne a opticky ich prepája. Zdroj: Ing. arch. Marián Gombarček

Premyslené dispozičné riešenie

Byt má nielen estetickú, ale hlavne praktickú funkciu. Denná časť s kuchyňou a obývacou izbou sa v návrhu presunula na západnú časť do ulice. Naopak, spálňa s pracovňou sú orientované do tichého dvora, ktorý podporuje dobrý spánok i nerušenú prácu.

Prečítajte si tiež
Dvojizbový byt v Bratislave s veľkou terasou si majiteľka vysnívala ako vzdušný, čistý a slnečný interiér

Orientácia bývania na východ a západ prináša do bytu svetlo počas rôznych častí dňa – najmä ráno a večer. Presvetlenosť bytu umocňujú i biele steny. Farebnosť, ktorá vyznieva ako kontrast k použitej bielej, je vyzdvihnutá najmä odtieňom pastelovej ružovej na nábytku. Vytvára  dojem nežnosti a zjemňuje sivosť betónových stĺpov, pričom ako celok pôsobí vyrovnane. Ide zároveň o účelový prvok, ktorý nielen prepája izby, ale taktiež poskytuje úložný priestor. V kuchyni je jeho súčasťou i chladnička.

Časť pracovne v byte v Bratislave.

Okno pracovne smeruje do tichého dvora, ktorý navodzuje pokojnú pracovnú atmosféru s trochou prírody. Zdroj: Ing. arch. Marián Gombarček

Pôsobivé farebné akcenty s doplnkami

V byte nájdeme ešte aj niekoľko dômyselne zakomponovaných izbových rastlín, ktoré svojou farbou umocňujú akcent ostatných farebných doplnkov. Celkový dizajn je premyslený a vzájomné ladenie prvkov neprehliadnuteľné. Moderné prevedenie a minimalistický charakter bytu vnáša do priestoru ducha kreativity, hravosti a mladíckej energie. Napokon v ňom aj býva mladý pár, ktorému by tieto atribúty nemali byť cudzie.

Záber na dvere do kúpeľne a toalety.

Zo vstupnej chodby v strede bytu sa dá dostať prakticky do každej miestnosti. Zdroj: Ing. arch. Marián Gombarček

Byt na Ukrajinskej ulici

Architekt: Ing. arch. Marián Gombarček
Interiérový dizajn: Ing. arch. Marián Gombarček
Lokalita:  Ukrajinská ulica, Nové mesto, Bratislava
Plocha: 74 m2
Návrh:
2022
Rok realizácie: 2022 – 2023

Text: Natália Turcovská
Foto: Marián Gombarček

Kategória: Návšteva
Tagy: byty v Bratislave bývanie na Slovensku moderné bývanie rekonštrukcia
Zdieľať článok
Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylovDom z tehly

Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylov

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Obnova škôlky na Morave: Deti získali zdravé priestory, budova zase jedinečnú fasáduASB.sk

Obnova škôlky na Morave: Deti získali zdravé priestory, budova zase jedinečnú fasádu

Ako odvážna moderná prístavba doplnila tehlu z 18. storočiaDom z tehly

Ako odvážna moderná prístavba doplnila tehlu z 18. storočia

Diskusia