Ako sa zhodlo staré s novým

24. 04. 2008
Zdieľať

Pani Lucia si vo svojom byte stanovila náročný cieľ – spojiť staré s novým tak, aby sa nepobili. Zapojiť do moderného interiéru zopár kúskov historického nábytku tak, aby celok pôsobil harmonicky, a v konečnom dôsledku vyzeral moderne, je naozaj neľahká úloha, ktorá si žiada skúsenosti a cit. A tak sa pani Lucii celkom hodilo, že v našom časopise našla kontakt na Jasnu.

Nová bytovka vyzerala už pri pohľade zvonka sympaticky, a to, ako bola vymyslená vnútri, ma vyslovene potešilo. Jednoduché, logické dispozície, praktické rozmery… Spoločné priestory aj byt pôsobili veľmi čisto a svetlo. „Aj mňa zaujali v dome logické dispozície,“ dáva mi za pravdu naša spolupracovníčka, bytová dizajnérka Jasna Opavská. „Pretože byt je podľa mňa dispozične výborný a jednoduchý, žiadali sa mi aj do interiéru jednoduché riešenia.“

Na začiatku bol stôl?


Ako sa zhodlo staré s novým

146019

„Jedálenský stôl aj so stoličkami je dedičstvo po starých rodičoch,“ hovorí pani Lucia. „Je naozaj krásny a mám ho rada, takže som sa ho rozhodne nechcela vzdať. Ale byt som chcela mať zariadený moderne.“ Pani Lucia si predstavovala interiér svojho nového bytu v svetlých farbách, jednoduchý a elegantný. Ako však do tejto predstavy zapadne jej obľúbený stôl? To už bola celkom jasná úloha pre Jasnu. Takže ako zladiť svetlú modernú kuchyňu a tmavý starožitný stôl? Ako diplomaticky začleniť cifrované tvaroslovie historického nábytku do jednoduchého interiéru? „Keď som prišla do bytu po prvý raz, na podlahe už boli veľmi pekné parkety z dubového dreva,“ spomína si Jasna, „a hotová bola aj kuchyňa. Naozaj sa podarila – jednoduchá a svetlá, a podľa materiálu aj prepracovaných detailov bolo jasné, že je kvalitná.


Ako sa zhodlo staré s novým

146023

A hlavne tu bol tmavý, okrúhly starožitný stôl so stoličkami. Všetky tie veci mali našťastie niečo spoločné – boli to síce produkty dvoch rozličných období, ale všetko to boli veci veľmi fajnové, z kvalitných materiálov, s premysleným a prepracovaným dizajnom, i keď v dvoch rozmanitých štýloch.“ Z toho bola Jasne jasná spoločná myšlienka celého interiéru – rozhodne nesmie pôsobiť lacno. Mal by byť decentný a nadčasový. Aby stôl z celkom inej doby nevyzeral v interiéri ako päsť na oko, rozhodla sa vytvoriť preň síce moderné, ale zároveň nenápadné jednoduché pozadie, na ktorom by vynikol. Takto chcela starožitný poklad vyzdvihnúť, povýšiť ho na stredobod priestoru, na ktorom sa zastaví každé oko.





Jasna odporúča
Aby sa v miestnosti dva štýly nebili, jeden musí byť dominantný a druhý potlačený. Aby vynikol starožitný stôl, musí mu moderný interiér vytvoriť jednoduché, nenápadné pozadie. A hlavne – s akcentmi treba vždy narábať ako so vzácnym korením.


Rozhodnutia o farbe a materiále


Ako sa zhodlo staré s novým

146033

Keďže stôl aj podlaha v byte boli drevené, Jasna k nim vybrala aj nábytok z masívneho dreva: „Nábytok je tvarovo jednoduchý a moderný, ale drevo zároveň pôsobí nadčasovo, až klasicky. Je to taký rodinný typ. Žiadna sklenená krehotinka, ale poriadny stabilný nábytok.“ Pretože stoličky, ktoré patrili k starožitnému stolu, boli zrenovované, ich nové zelené čalúnenie spolu s hnedastým odtieňom obkladu v kuchyni určili farebné ladenie celej obývačky – béžová, hnedá, zelená.


Ako sa zhodlo staré s novým

146028

„Domark, z ktorého si pani Lucia vybrala sedačku, má v ponuke jednu nádhernú látku, ktorá sem presne sadla – zblízka jasne vidno zelené a hnedé vlákna, a pri pohľade z diaľky sa farby zmiešajú a pôsobia ako tlmená zelená. Podľa tejto látky som vybrala aj farby na steny – hnedú za sedačku a zelenú naproti nej.“ Pani Lucia chcela mať v obývacej izbe aj pracovný kút, a Jasna sa snažila, aby do miestnosti čo najlepšie zapadol: „Chcela som, aby pracovný kút bol súčasťou obývačky, aby tu nestrašil ako nejaký vred – pracovné kúty tak dosť často pôsobia.


Ako sa zhodlo staré s novým

146026

Preto som oslovila výrobcu, od ktorého mal byť nábytok v obývačke, a dohodli sme sa, že v rovnakom štýle vyrobia aj pracovný kút. Zhruba som ho navrhla, a oni môj nápad dotiahli technicky a v detailoch, aby sa presne prispôsobil sérii, z ktorej je televízna zostava a stolík. Podstatná je na ňom polkruhová pracovná doska. Je akousi tvarovou odpoveďou na kruhový jedálenský stôl, ktorý je v tej istej miestnosti.“ V obývačke sú (na rozdiel od spálne) riasené závesy. O voľbe rozhodol opäť štýl stola – vlny, ktoré pôsobia trochu rustikálnym dojmom, zjemnili moderný vzhľad okna.





Jasna odporúča
Ak v miestnosti vytvoríte základ z jednoduchého nábytku, môžete sa tu o to viac vyblázniť s doplnkami. (Samozrejme, len ak nepridáte výrazný akcent, napríklad extravagantný či historický solitér.) V jednoducho zariadenom interiéri totiž doplnky najlepšie vyniknú a môžu určiť jeho štýl. Je to dobrý tip najmä pre ľudí, ktorí majú radi zmenu, pretože doplnky sa dajú obmieňať, a tak môže byt vyzerať každú chvíľu inak.



Ako sa zhodlo staré s novým

146025

Bude dámsky budoár

Spálňa má jemný francúzsky nádych, a zároveň pôsobí moderne – podobne ako v obývačke, aj tu získate dojem moderného interiéru so štipkou romantickej klasiky. Jasna vybrala pre túto miestnosť fialové odtiene v kombinácii s bielou a bieleným dubom. „Dubový nábytok je od rovnakého výrobcu ako nábytok v obývačke, má však iný farebný odtieň, ktorý pôsobí romantickejšie a pekne sa hodí k fialovej.“ A prečo práve fialová? Jasne učarovala jej kombinácia so zelenou, ktorá je použitá v obývačke. „Keď sú dvere do spálne otvorené, zelená s fialovou spolu vytvárajú zaujímavú farebnú hru.“ hovorí. „Veľmi sa mi páči pohľad z obývačky – keď človek sedí na sedačke, vidí zelenú stenu, dubový nábytok, ktorý má zaujímavý zelenkavý nádych, a kúsok fialovej spálne,“ pokračuje Jasna vo vysvetľovaní. „byt je veľmi pekný a jednoduchý, a nechcela som ho interiérom rozdeliť. Chcela som, aby miestnosti spolu ladili, aby mohli byť dvere pootvárané a priestory sa prelievali jeden do druhého.“


Ako sa zhodlo staré s novým

146024

Na spálňové okná Jasna vybrala japonské steny. „Nie je to len preto, že sú moderné a mám ich veľmi rada, ale najmä preto, že vytvárajú podobnú štruktúru ako posuvné dvere šatníka, ktorý je oproti oknu. Dáva to interiéru taký jednotný rámec, čistý základ, ktorý znesie viac detailov a ozdobnejšie doplnky – presne to by totiž táto izba mala dostať. Pod zrkadlom, asi vo výške pása bude polica, podobná ako v obývačke, ibaže vo farbe spálňového nábytku. Mala by byť akýmsi toaletným stolíkom (do takejto malej miestnosti by sa klasický toaletný stolík nezmestil) s parfémami a šperkovnicou, ktorý navodí v dáme hneď po prebudení pocit luxusu. Spálňa tak bude mať viac ženský nádych, bude to taký dámsky budoár. V kúte pri okne by mala stáť extravagantná vysoká lampa, ktorá vyváži horizontálne zrkadlo oproti posteli… Dokončovanie interiéru však občas trvá dlhšie – na dodanie objednaného nábytku, ktorý treba vyrobiť na mieru, treba niekedy čakať o čosi dlhšie, občas treba o čosi dlhšie hľadať, kým človek nájde to pravé orechové, čo do interiéru presne sadne.“


Ako sa zhodlo staré s novým

146027

O otázkach miery

Pani Lucia videla hotovú obývačku po prvý raz večer, pri umelom osvetlení, a pripadala jej tmavá a smutná. Žiadalo sa jej niečím ju oživiť. A tak sa s Jasnou dohodli, že vyskúšajú dva varianty doplnkov – oranžové a fialové. „Nebola som o tom celkom presvedčená,“ hovorí Jasna. „Mojou úlohou totiž bolo vytvoriť interiér k starožitnému stolu – preto som chcela všetko ostatné stlmiť, aby stôl vynikol,“ vysvetľuje. „Ale doplnky sme vyskúšali – našťastie mám možnosť ich zapožičať, takže pani Lucia mohla pekne vidieť, ako by obývačka vyzerala s tým či oným.


Ako sa zhodlo staré s novým

146022

Nakoniec sama uznala, že všetko len trochu výraznejšie je tu akosi navyše. Pridali sme len koberec a zopár vankúšikov na zútulnenie – ten interiér jednoducho nezniesol nič viac.“ Onedlho na to sa našli aj vhodné obrázky na stenu za sedačkou, ktorá si na ne musela chvíľu počkať. S obrazmi sa tu počítalo, bez nich by stena vyzerala smutná a prázdna, ale nedalo sa sem zavesiť čokoľvek. Chcelo to originál. Nakoniec si pani Lucia vybrala diptych umeleckých fotografií – detaily ľalií, kvetov s urodzeným pôvodom, sem sadli ako uliate. Farebnosťou aj štýlom. V interiéri je dôležitý správny základ, ktorý sa potom môže doplnkami doladiť. Ak je základ jednoduchý a neutrálny, práve doplnky určia jeho konečný charakter – či bude výrazný alebo striedmejší, neutrálny alebo romantický. Ako hovorí Jasna „Interiér bez doplnkov je ako účes pred vyfúkaním. Ak sa na ňom trochu popracuje, možno vytvoriť vhodný efekt na rôzne príležitosti.“

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérový dizajn na mieru
Zdieľať článok

Diskusia