Zdroj: Giacomo Albo

Starý kamenný dom vyzerá ako z reklamy na dovolenku. Takýto vnútrajšok by ste v ňom však zrejme nečakali

17. 06. 2024
Zdieľať

Príťažlivá a funkčná premena odhalila silný príbeh historického domu. Architekti odstraňovali nánosy desaťročí, aby ukázali jeho pôvodné čaro.

V malebnej dedinke Brissago Piodina vo Švajčiarsku vznikol v roku 2023 projekt obnovy charizmatického historického domu. Architekti jemne vyvážili zachovanú historickú architektúru a potreby súčasného dizajnu. Dnes nie je len rezidenciou, ale aj silným príbehom o architektonickom vývoji.

Pri jazere a s vinicou

Projekt, ktorý autori rekonštrukcie nazvali Transformation House ME, stojí na idylickom brehu jazera Maggiore a je obklopený vlastnou vinicou. Tak ako to v prípade mnohých historických stavieb býva, architekti spočiatku úplne nevedeli, čo presne nájdu pod nánosmi mnohých úprav, ktoré sa udiali počas desaťročí. Zistili, že tieto zásahy dosť negatívne ovplyvnili pôvodné kúzlo stavby. Predimenzované terasy a zbytočné omietky ničili vonkajšiu krásu domu. A nemenej zasiahnuté boli aj vnútorné priestory.

Pohľad na historický kamenný dom nad jazerom na španielskom vidieku.

Takto vyzerá historický dom po obnove zvonku. Zdroj: Giacomo Albo

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Odhalenie a umocnenie kvalít

Srdcom projektu je jemná, ale pritom hlboká premena zameraná na odhalenie a umocnenie pôvodných architektonických kvalít budovy. Vďaka premiestneniu obývacej izby, jedálne a kuchyne na prízemie získali tieto priestory priame prepojenie so záhradou. Kedysi totiž komunikácia medzi interiérom a exteriérom takmer vôbec neexistovala. Ďalším krokom vpred bolo odstránenie neprimeranej hornej terasy, čím sa stavba začala podobať na pôvodnú.

Prečítajte si tiež
V historickom dome videli potenciál a zamilovali sa doň. Neuveriteľné, ako dokázali zmeniť chátrajúcu budovu na tento skvost!

Súhra svetla a priestoru

Architekti do kamenných stien domu vsadili dvojposchodový obytný priestor. Tento moment vyvolal priam revolúciu v priestorovej dynamike domu. Precíznym umiestnením otvorov vznikla zaujímavá vertikálna komunikácia i optimálne presvetlenie interiéru.

Pôsobivým miestom je aj kúpeľňa na hornom poschodí a priestor schodiska. Obe majú vďaka modernému horizontálnemu zaskleniu vizuálne spojenie s pôvodným krovom. Vďaka sklu sa drevený krov stáva súčasťou každodenného života v domácnosti a zároveň vzdáva hold historickej podstate budovy.

Moderná kúpeľňa s kamennými a betónovými stenami, minimalistickým umývadlom a preskleným stropom.

Pobyt v kúpeľni sa stáva vďaka presklenému stropu jedinečným zážitkom. Zdroj: Giacomo Albo

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Horné podlažia slúžia ako súkromné miestnosti s pôvodnými okennými otvormi. Naopak, najnižšie podlažie je zaliate prirodzeným svetlom a ponúka výhľady cez tri nové, premyslene umiestnené otvory. I keď sú nové, pôsobia (najmä v kuchyni a jedálni) úplne prirodzene. Pokojne mohli byť na tých miestach aj kedysi dávno.

Prečítajte si tiež
Majiteľka takmer naslepo kúpila starú školu. Ako sa vám páči jej premena na bývanie? Cítite tú silnú atmosféru minulosti?

Staré a nové spolu a v úcte

Jedným z vizuálne najpôsobivejších rozhodnutí bolo odstránenie novodobej omietky. Pod ňou sa ukázali očarujúce steny z prírodného kameňa, ktoré sú v tejto lokalite tradičné. Keď prídete na návštevu dnes, uvidíte, že sú len čiastočne omietnuté spôsobom, ktorý odzrkadľuje ich pôvodný stav. Zároveň harmonizujú s novými energeticky účinnými oknami, podlahami a stenami, ako aj so zachovanými trámami a s klenutými stropmi.

Rustikálna jedáleň s kamennými múrmi a dreveným stolom, presvetlená prírodným svetlom.

Architekti sa rozhodli pri rekonštrukcii odstrániť pôvodnú omietku a pôvodné kamenné steny nechať odhalené. Zdroj: Giacomo Albo

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Kuchyňa

Vďaka premiestneniu obývacej izby, jedálne a kuchyne z vyšších podlaží na prízemie získali tieto miestnosti nielen dostatok prirodzeného svetla, ale aj priame prepojenie so záhradou. Paradoxne napriek prekrásnemu prostrediu kedysi takmer vôbec neexistovalo. Nové okenné otvory pôsobia prirodzene a osvetľujú strategické miesta.

Moderná kuchyňa v kamennom dome s dreveným trámovým stropom a oknami.

Architektov pozitívne prekvapil zachovaný pôvodný krov. Zdroj: Giacomo Albo

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Obývačka

Otvorením hlavného obytného priestoru cez dve podlažia vznikla pôsobivá obývačka. Kombináciu dreva a kameňa jemne prepája sklo. Nielenže vnáša svetlo zvonku do interiéru, ale aj prepája atmosféry rôznych častí domu. Je prakticky hlavným mostom medzi minulosťou stavby a jej modernizáciou.

Obývačka v starom kamennom dome s vysokým stropom, kamennými múrmi, kozubom a moderným nábytkom.

Po otvorení oboch podlaží a odhalení pôvodného muriva sa ukázali aj staré tehly. Zdroj: Giacomo Albo

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Exteriér

Trojpodlažná historická budova ani po premene nepôsobí ako nová, práve naopak. Včleňuje sa medzi domčeky na kopci nad dedinou ešte lepšie ako novšie stavby. Z opačnej strany je príjazdová cesta, ktorou sa dostanete priamo do garáže pod terénom.

Vonkajší kamenný jedálenský stôl na kamennej terase s výhľadom na kopce a jazero.

Takýto výhľad nič nenahradí. Stôl bez nožičiek zvyšuje pohodlie, je zakotvený priamo v múre. Zdroj: Giacomo Albo

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Schodisko a výťah

Inštalácia nového výťahu si vyžiadala betónový strop na najnižšom podlaží. Je symbolom vzťahu medzi zachovaním historickej integrity a prijatím moderných prvkov uľahčujúcich život. Rozmazaním hraníc medzi minulosťou a súčasnosťou vytvorili architekti zo štúdia Wespi de Meuron Romeo obydlie, ktoré vzdáva hold svojmu pôvodu a zároveň zahŕňa potreby súčasného bývania a nastavuje meradlo pre projekty architektonických premien na celom svete.

Prečítajte si tiež
Najskôr zrekonštruovali kamenný statok, potom k nemu pristavili tmavú novostavbu. Vôbec si neprekážajú!
Kamenné schodisko v rustikálnom interiéri s betónovými prvkami.

Hoci je betón moderným doplnkom interiéru, vizuálne neruší. Prezentuje tak spojenie starého a nového, úcty k histórii spolu s modernou praktickosťou. Zdroj: Giacomo Albo

Vínotéka

V dome na kopci s vinohradom nemôže chýbať pôsobivá vínotéka. Aj tu fungujú hrubé kamenné múry ako izolant tepla. Je umiestnená na najnižšom podlaží, aby ju mali poruke domáci i hostia, ktorí sa stretávajú v spoločenských priestoroch. Všimnite si praktickú niku pri dverách, ktorá slúži ako polica s obľúbenými druhmi alkoholu majiteľov.

Vinná pivnica so starými kamennými múrmi, modernými policami aj moderným osvetlením.

Čerstvý vzduch do vínotéky privádza vetrací komín v betónovom strope. Zdroj: Giacomo Albo

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Kúpeľňa na poschodí

Kúpeľňa na najvyššom poschodí má vďaka dômyselnému preskleniu stropu a veľkým oknám v priestore pod strechou dostatok prirodzeného svetla. Horizontálne presklenie siaha aj nad vedľajšie schodisko a interiér vizuálne spája s pôvodným dreveným krovom. Tak vzdáva hold historickej podstate budovy – hoci kúpeľňa je zariadením úplne moderná, minimalistická.

Moderná kúpeľňa s kamennými a betónovými stenami, minimalistickým umývadlom a preskleným stropom.

V kúpeľni sa spája moderné minimalistické zariadenie s pôvodnými tehlovými stenami a drevenými trámami, ktoré vidno vďaka presklenému stropu. Zdroj: Giacomo Albo

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Spálňa

Jednoduchá spálňa pôsobí na prvý pohľad pokojne. Nepotrebuje žiadne rušivé prvky, postačí jej pôvodný kameň, z ktorého sú múry; betón na strope a podlahe, drevená posteľ so stolíkmi a prírodné textílie. Všimnite si, že architekti nad francúzske okno neumiestnili garnižu, aby nepôsobila rušivo a nepoškodila pôvodný múr. Ľanový záves zavesili len na háčiky. Keď chcete svetlo, jednoducho ho z jedného háčika zvesíte – ako na fotografii.

Spálňa so starými kamennými múrmi, drevenou posteľou a veľkým oknom s výhľadom na španielsky vidiek.

Všimnite si spôsob zavesenia záclony nad oknom. Nepotrebuje ani garnižu. Zdroj: Giacomo Albo

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Rekonštrukcia domu vo Švajčiarsku

Odhalenie pôvodných materiálov a štruktúr s jemným včlenením moderných prvkov.

Realizácia: Rekonštrukcia starej budovy s vinicou na kopci s úžasným výhľadom pôsobí ako ideálne miesto na dovolenku. Architekti pod nánosmi desaťročí objavili skutočné historické kvality.
Architektonické štúdio: Wespi de Meuron Romeo, www.wdmra.ch
Hlavný architekt: Markus Wespi
Lokalita: Brissago, Švajčiarsko
Plocha pozemku: cca. 900 m2
Obytná plocha: 185 m2
Terasa: 12 m2
Pivnica: 57 m2
Podkrovie: 71 m2
Realizácia: 2023
Použité materiály

  • Pôvodné múry kameň, čiastočná omietka
  • Podlaha, strop v suteréne betón
  • Odhalené staré trámy drevený krov

Text: Sabína Zavarská
Foto: Giacomo Albo, www.finearc.it
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: kamenný dom rekonštrukcia domu starý dom
Zdieľať článok
Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energieASB.sk

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energie

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?ASB.sk

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!ASB.sk

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!

Diskusia