Bývanie v historickom paláci? Dva byty, každý iný a oba s veľkou charizmou
Bývanie v interiéroch historického paláca má neodmysliteľné čaro. Samozrejme, ak sú prispôsobené na aktuálne požiadavky. Dva priestory historického paláca v talianskom meste Brescia, ktoré boli v nevyhovujúcom technickom stave, prešli radikálnou rekonštrukciou. Výsledkom sú dva moderné byty, pričom každý má svoje charakteristické črty a poukazuje na historický pôvod priestoru.
Oba byty majú rovnaký pôdorys, nachádzajú sa priamo nad sebou. Rozdielne sú však vo svetlej výške, a preto si každý z nich vyžadoval individuálne architektonické riešenia.
Priestor mezonetu v „piano nobile“ (takto sa označujú reprezentatívne priestory šľachtických palácov a zámkov) sa nachádza na druhom nadzemnom podlaží a vďaka svetlej výške 4,4 metra funguje ako mezonet. Rozvíja sa vertikálne. Byt so zaoblenou stenou sa nachádza o poschodie vyššie a rozvíja viac horizontálnym smerom.
Minimalistické prvky medzi historickými konštrukciami
Cieľom architektonického riešenia bolo pripomenúť veľkorysú atmosféru pôvodných priestorov a pritom vytvoriť čitateľnú a funkčnú vnútornú dispozíciu. Architekt Alessandro Preda vložil medzi bohaté kulisy pôvodných historických konštrukcií (drevené trámové stropy, kamenné a tehlové murivo či oblúkové nadpražia okien) minimalistické prvky.
Jedinečný dizajn, ale aj účelovosť, dosiahol vložením bielych skulpturálnych objektov. Plnia niekoľko účelov naraz: skrývajú prevádzkové priestory, oddeľujú zóny podľa ich funkcií a jemne naznačujú jednotlivé miestnosti. Pritom priestor nedusia, udržiavajú ho svetlý a vzdušný. Znížená výška stenových objektov prepúšťa svetlo do hĺbky dispozície.
Štukový podhľad skrýval trámový strop
Tak, ako to býva pri rekonštrukciách historických priestorov, odstránením nánosov sa často odhalia hotové poklady. V tomto prípade zakrýval najzaujímavejšie architektonické prvky – zdobené drevené prievlaky a drevený trámový strop – štukový podhľad. Boli odhalené až na začiatku demolačných prác. Ďalšou zaujímavosťou bolo zistenie, že trámový strop je v bytoch pnutý rôznym smerom; v mezonete vedie stredový prievlak rovnobežne s fasádou, v byte nad ním kolmo k fasáde.
Mezonet v piano nobile
Mezonet v piane nobile sa nachádza na mieste pôvodnej hlavnej spoločenskej sály paláca. Veľkorysosť priestoru pripomína zámerne neprerušovaná plocha stropu. Do priestoru sú vložené objekty kúpeľne a spacieho poschodia, kam sa dostanete z obytného priestoru schodiskom. Široká sadrokartónová konštrukcia zábradlia slúži zároveň ako čelo postele a nočný stolík. Spací modul skrýva aj úložné skrinky, regály a niky.
Byt so zaoblenou stenou
Druhý byt architekt označil ako byt so zaoblenou stenou. Rozdeľujú ho dve znížené priečky – jedna oblá a jedna pravouhlá a samostatný modul kúpeľne a šatne. Jednotlivé miestnosti sú teda len naznačené. Oblá priečka oddeľuje malú kuchyňu na jednej strane a útulný výklenok jedálne s okrúhlym stolom na druhej strane. Pravouhlá priečka definuje prechod z obytného priestoru do spálne.
Architekt navrhol aj nábytok
Na zariadenie oboch bytov sú použité na mieru vyrobené kuchynské zostavy a stolárske prvky z dubového dreva. V mezonete ich dopĺňa biely a dubový nábytok, v druhom byte nábytok z ebonizovaného tmavého duba. Väčšina mobiliára pochádza z dielne Miduny, sesterskej spoločnosti architektonického štúdia. Nábytok dielne navrhuje architekt Alessandro Preda.
Mezonet v piano nobile & Byt so zaoblenou stenou
architektonický ateliér: alepreda architecture
autor: Alessandro Preda
lokalita: Brescia, Taliansko
projekt: 2017
realizácia: 2019
zastavaná plocha každého z bytov: 60 m²
hrubá podlahová plocha každého z bytov 72 m²
úžitková plocha každého z bytov 58 m²
Statika a technická podpora: Štúdio Tecnico Zampedrini, www.zampedrini.it
Realizácia: Green Cantieri, www.greencantieri.it
Sabína Zavarská
Foto: Ottavio Tomasini
Zdroj: www.linka.news