Zdroj: Tomáš Slavík

Sebavedomý mezonet pod strechou bytového domu z 30. rokov. Tomuto sa vraví radikálna rekonštrukcia!

20. 03. 2022
Zdieľať

Rekonštrukcie bytov pod strechou sú vždy skúškou zručnosti architektov. Strechou skosené steny často uberajú na využiteľnej ploche a vyššie miesta zase pôsobia preplnene. Práve tu je na mieste detailná práca s každým centimetrom štvorcovým. Taká, ako vidíme v nedávno realizovanom projekte štúdia Komon architekti v Pražskej časti Libeň.

Do posledného detailu prepracovaný podkrovný byt je výsledkom radikálnej rekonštrukcie podkrovnej vstavby v Prahe Libni. Bytový dom, v ktorom sa priestor nachádza, bol postavený v tridsiatych rokoch minulého storočia. Ako mnoho iných objektov z tohto obdobia, aj on sa priebežne menil rôznymi úpravami.

Biela kuchyňa s čiernym boxom a drevenou podlahou

Čierny box skrýva prevádzkové zázemie, slúži aj ako schodisko s lávkou na poschodie a vpúšťa svetlo do inak tmavej predsiene. Zdroj: Tomáš Slavík

V 90. rokoch bol do starého bytového domu vstavaný mezonetový byt. Ponúkal viac úžitkovej plochy a izieb, než majiteľ potreboval, ale chýbala v ňom radosť z priestoru pod strechou. Toto už bolo úlohou pre architekta Martina Gaberle a jeho tím.

Prečítajte si tiež
Elegantný mezonet v Bratislave s množstvom krytých úložných priestorov

Citlivý prístup, rácio, kultivované riešenia

Štúdio Komon architekti navrhuje rôzne projekty od interiérov cez priemyselné haly, až po verejné parky. Pri všetkých projektoch majú rovnaký spôsob práce. Je ním citlivý prístup s racionálnou úvahou a hľadanie jednoduchých kultivovaných riešení. Čo to znamenalo v prípade rekonštrukcie dvojpodlažného bytu v podkroví? „Využili sme hlavnú kvalitu podkrovia – jeho výšku. Obývaciu izbu s veľkou knižnicou otvárame cez dve podlažia. Do ťažiska priestoru vkladáme čierny box, srdce bytu, ktoré skrýva prevádzkové zázemie, slúži ako schodisko s lávkou na poschodie a vpúšťa svetlo do inak tmavej predsiene. Zjednodušili sme tým pôvodnú dispozíciu bez nutnosti veľkých stavebných úprav,“ vysvetľuje Martin Gaberle.

Biela dlhá podkrovná kuchyňa s jedálňou

Jasnú geometriu celého priestoru podčiarkujú strohé linky osvetlenia. Zdroj: Tomáš Slavík

Otvorený spoločenský priestor a nad ním súkromie

V spodnom podlaží mezonetového bytu je dnes umiestnená spoločenská časť. Predstavuje ju otvorená obývacia izba s kuchyňou a ostrovom. Nosné stĺpy uprostred dispozície dostali ďalšie využitie navyše – architekti medzi ne umiestnili premietacie plátno.

Prečítajte si tiež
Nadčasový mezonet v Troch vežiach s interiérom, ktorý nepodlieha trendom

Špecialitou bytu z estetického, ale aj funkčného hľadiska je čierny box tiahnuci sa cez obe podlažia. Na nižšom podlaží obsahuje úložné priestory kuchyne, hygienické zázemie a schodisko do horného podlažia, ktoré je súkromné. Nachádza sa tu iba spálňa a kúpeľňa. Sú spojené čiernou lávkou ponad otvorený obytný priestor. Zo spálne je francúzskymi oknami prístupná strešná terasa.

Biela kuchyňa s čiernym boxom a drevenou podlahou

Do posledného detailu prepracovaný podkrovný byt je výsledkom radikálnej rekonštrukcie podkrovnej vstavby. Zdroj: Tomáš Slavík

Jasná geometria, čierna a biela v hlavnej úlohe

Rekonštrukcia je zaujímavá aj po materiálovej stránke: olejovaná dyha čierneho boxu, dubová lamelová podlaha, obklad kuchyne a kúpeľní v terazzo dekore. Ostatný nábytok je v bielom odtieni, rovnako ako steny. Drevený krov zostal odhalený v pôvodnej surovej podobe, podobne i oceľová konštrukcia stĺpov v obývacej izbe.

Prečítajte si tiež
Zo stiesneného podkrovného bytu s nedostatkom denného svetla dokázali vytvoriť doslova slnečnú oázu

Jasnú geometriu celého priestoru podčiarkujú strohé linky osvetlenia. Vďaka nim v otvorenom priestore vynikajú veľké sklenené lustre visiace z krovu. „V závere realizácie došlo k zmenám v osobnom živote investora a s tým prišla požiadavka na zníženie nákladov. V čiastkových detailoch sme hľadali úsporné riešenia tak, aby nenarušili dojem z celku. Odvážnu koncepciu návrhu sa podarilo zachovať,“ dopĺňa architekt Martin Gaberle.

Obývacia izba v podkroví s knižnicou a sivým gaučom

Obývacia izba je otvorená a presvetlená. Zdroj: Tomáš Slavík

Použité materiály

čierna olejovaná dubová dyha – čierny box, schodisko

DTDL biela – nábytok podľa autorského návrhu

obklad v dekore terazza Mirage Norr – obklady a dlažby

cementová stierka – povrch stien kúpeľne

dubové viacvrstvové lamely Meister – podlahy, podesta

kalené sklo – výplň zábradlia, presklenia a sprchová zástena

lakovaná oceľ – pôvodné nosné stužujúce stĺpy, rám zábradlia

smrekové rezivo – pôvodná nosná konštrukcia krovu

Prečítajte si tiež
Podkrovie pre štyroch súrodencov: Vďaka šikovnému návrhu dostatok miesta pre každého

Podkrovný byt s čiernym boxom

Architektonické štúdio: Komon architekti

Autor: Martin Gaberle

Spoluautori: Bořek Peška, Lucie Roubalová, Jana Drtinová

Lokalita: Praha 8 – Libeň, Česká republika

Projekt: 2019

Realizácia: 2021

Zastavaná plocha: 141 m²

Hrubá podlahová plocha: 109 m²

Úžitková plocha: 84 m²

Stolárske práce: Zlatý rez s.r.o.

Sabína Zavarská

Zdroj: linka.news

Foto: Tomáš Slavík

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: box čierna mezonety minimalizmus moderné bývanie multifunkčné zariadenie podkrovné byty strešné okná
Zdieľať článok

Diskusia