Zdroj: Cecilie Kovsted

Harmonické a prírodne ladené bývanie, ktoré je stelesnením škandinávskej estetiky a životného štýlu

04. 11. 2022
Zdieľať

Pokiaľ aj vy radi trávite čas na Instagrame, určite máte svoje obľúbené profily. Také, na ktorých vás uchváti každá fotografia a ukladáte si ich ako inšpirácie pre svoje vlastné bývanie. A tak nejako sme aj my narazili na mladú Dánku Cecilie. Fotografie jej harmonického, prírodne ladeného bývania sú stelesnením škandinávskej estetiky a životného štýlu, ktorý vyzdvihuje pohodu a nachádza krásu v jednoduchých veciach.

V byte, ktorého fotky Cecilie na Instagrame zdieľa, žije so svojím snúbencom takmer tri roky. Kvôli jeho práci sa museli presťahovať do mesta Odder, kde sa narodil a vyrastal, a vďaka jeho známym sa im podarilo nájsť byt, ktorý im okamžite učaroval. Nie príliš veľký, ale pre dvoch taký akurát.

Cecilie-kovsted-skandinavsky-trojizbovy-byt

„Chcela som vytvoriť bývanie, v ktorom budeme cítiť, že je to náš domov. S umením, farbami, útulným interiérom a osobnosťou,“ opisuje Cecilie. Zdroj: Cecilie Kovsted

Keďže sú len jeho podnájomníci, veľké zásahy pred nasťahovaním robiť nemohli. „Steny v jednotlivých izbách sme namaľovali rôznymi farbami, vďaka čomu byt nepôsobí tak novo, sterilne, ale viac, ako by bol náš vlastný,“ približuje Cecilie.

Aby mali viac úložného priestoru, namontovali v jednej izbe veľký policový systém. Zvyšok dotvorila Cecilie nábytkom a doplnkami, na ktoré má oko a ktoré vytvárajú z tohto bytu útulný, harmonický domov.

Policový systém s knihami a dekoráciami - Škandinávsky trojizbový byt

Na tomto veľkom policovom systéme Cecilie rada mení dekorácie, najmä rôzne vázy či dekoratívne boxy. Je to jednoduchý spôsob, ako meniť atmosféru v byte podľa sezóny. Zdroj: Cecilie Kovsted

Príjemné teplé farby, prírodné materiály a vyvážené kombinácie vintage nábytku a doplnkov s moderným nádychom sú prítomné v každej miestnosti.

Dobrý tip

Aby tmavšie odtiene na niektorých kusoch nábytku nepôsobili príliš pochmúrne a stiesnene, vyvážila ich Cecilie svetlejšími farbami, napríklad na policovom systéme či bodkovanom koberci.

„Mám rada najmä zemité tóny ako hnedá, béžová, sivá, čierna, zlatá. A možno vás to prekvapí, ale väčšinu vecí, ktoré máme, sme našli v bazároch a na blších trhoch. Zbožňujem tam hľadať staronové poklady, sú jedinečné a odlišné,“ vysvetľuje Cecilie.

Obývačka - Škandinávsky trojizbový byt

Aby si byt Cecilie a jej snúbenec Magnus prispôsobili na svoj obraz, použili na steny paletu zemitých tónov, ktoré vtisli interiéru príjemnú harmonickú atmosféru. Zdroj: Cecilie Kovsted

Nielen kvôli Instagramu, ale, samozrejme, aj kvôli nim samotným nechce Cecilie, aby byt pôsobil stále rovnako. Pravidelne v ňom teda obmieňa menšie dekorácie, najmä vázy, stojany na sviečky či sošky, čo je skutočne jednoduchý, ale efektívny spôsob, ako dopriať refresh akejkoľvek miestnosti.

Prečítajte si tiež
Ako si zariadiť bývanie v škandinávskom štýle

Najobľúbenejšou dekoráciou sú tu však živé kvety, ktoré majiteľka aranžuje do rôznych váz prakticky všade. Ich farebnosť krásne dopĺňa prírodne ladené tóny ostatných dekorácií.

Kvety na stole a dekorácie v škandinávskom štýle - Škandinávsky trojizbový byt

Najobľúbenejšou dekoráciou sú tu živé kvety, ktoré majiteľka aranžuje do rôznych váz prakticky všade. Zdroj: Cecilie Kovsted

Vďaka tomu, že v celom byte je prakticky rovnaká materiálová a farebná paleta, pôsobí veľmi kompaktne a harmonicky. I napriek tomu v ňom však majiteľka má svoje obľúbené miesto.

Chcela som vytvoriť bývanie, v ktorom budeme cítiť, že je to náš domov. S umením, farbami, útulným interiérom a osobnosťou.
Cecilie

„Milujem náš pracovný kútik so všetkými obrazmi, ktoré sme zavesili na stenu nad stolom. Vďaka tomu má jednoducho charakter. Veľmi rada sa na ňu dívam. Zmenila som ju už asi 50-krát a stále rada obmieňam jednotlivé drobné umelecké kúsky, takže neustále vyzerá inak,“ priznáva.

Pracovňa - Škandinávsky trojizbový byt

Pozornosť na seba jednoznačne strháva takzvaná gallery wall, v rámci ktorej Cecilie často obmieňa grafiky a ilustrácie s prírodnými a japonskými motívmi. Zdroj: Cecilie Kovsted

Pretože je Cecilie Dánka, na záver nám nedalo neopýtať sa, ako si ona sama vysvetľuje, že škandinávsky štýl bývania je už dlhé roky taký obľúbený prakticky na celom svete.

„Myslím si, že je to vďaka jeho jednoduchosti a minimalizmu, takže je veľmi jednoduché si domov v takom duchu zariadiť. Chcem, aby bolo naše bývanie predovšetkým svetlé, útulné a funkčné. Napriek tomu, že ho zariaďujeme pomerne jednoducho, o to dôležitejšie sú pre nás malé krásne detaily, ako napríklad rastliny či doplnky, ktoré ho dotvárajú,“ dodáva na záver.

Prečítajte si tiež
Škandinávsky minimalizmus v bratislavskom paneláku? Prečo nie!

Profil

Nehnuteľnosť
Trojizbový byt v dánskom meste Odder

Kto tu býva
Cecilie Kovsted, instagramerka, a jej snúbenec Magnus. Na svojom účte @interiorunivers, kam pridáva inšpirácie zo spoločného bývania, má vyše 35 tisíc sledovateľov.

Pripravila: Lucia Blažiová
Redakčne upravila: Katarína Barošová
Foto: Cecilie Kovsted
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: škandinávsky dizajn škandinávsky štýl vintage štýl
Zdieľať článok

Diskusia