Zdroj: Matej Hakár

Nadčasový mezonet v Troch vežiach s interiérom, ktorý nepodlieha trendom

16. 04. 2021
Zdieľať

Byty v moderných stavbách majú zvyčajne podstatne viac výhod ako tie staršie. Samozrejme, záleží od konkrétnej stavby. Určite sa aj v tých dnešných dňoch stretneme s nezmyselnou dispozíciou a inými „špecialitkami“.

Špecialitou bytu v bratislavských Troch vežiach, ktorého interiér riešili architekti z ateliéru AT26 architects, je jednostranná orientácia s jednou celou presklenou stenou. Po zásahu architektov sa poschodový byt premenil na miesto pre pohodlné a príjemné bývanie.

Prečítajte si tiež
Elegantný mezonet v Bratislave s množstvom krytých úložných priestorov
Jedáleň s obývačkou

Kombináciu bielej, čiernej a sivej farby dopĺňa a otepľuje dubová dyha. Zdroj: Matej Hakár

Byt pozitívne prekvapuje viacerými zaujímavými a praktickými detailmi. Okrem presklenej fasády na vstupnom podlaží, kde je hlavná spoločenská časť bytu, svetlo do interiéru prúdi aj cez svetlík nad schodiskom. Na poschodí sa nachádza privátnejšia zóna – spálne, priestranná hlavná kúpeľňa a menšia, hosťovská. Autori premeny, architekti – Peter Kukučka, Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Juraj Benko a Alžbeta Laurincová – z veľkej časti ponechali pôvodnú dispozíciu bytu, avšak interiérové riešenie premysleli do posledného detailu.

lavica pod oknom

Stolársky prvok sa tiahne pozdĺž celej presklenej steny s výhľadom na panorámu mesta. Zdroj: Matej Hakár

Presklenú stenu dopĺňa mutlifunkčný box

Majiteľ bytu pracuje v oblasti realít, a tak mal dosť jasnú predstavu o tom, ako by byt mal vyzerať. Požadoval predovšetkým príjemný interiér, ktorý nepodlieha trendom. Špeciálny dôraz kládol na funkčnosť a kvalitu – čo je tiež jednou z priorít architektov zo štúdia AT26 architects.

Knižnica ako deliaca priečka

Výber materiálov dopĺňa tmavá morená dyha na deliacej priečke, slúžiacej ako knižnica. Z priestoru obývačky ukrýva schody. Zdroj: Matej Hakár

V interiéri nájdete viaceré multifunkčné prvky, teda nie sú len dizajnové, hoci estetickú hodnotu im nemožno uprieť. Takým je, napríklad, stolársky prvok, ktorý sa tiahne pozdĺž celej presklenej steny s výhľadom na panorámu mesta. Môžete sa naň posadiť, ľahnúť si, vystaviť výtvarné diela, či odložiť to, čo práve potrebujete. Zároveň je vizuálnou hranicou medzi interiérom a exteriérom.

Kuchyňa s grafickou stenou

Tri veže sú na tejto mape vyobrazené v 3D podobe – ako sochy z mosadze. Kuchyňa je takto povýšená na úplne inú úroveň – tvorí pobytovú oblasť bez akýchkoľvek viditeľných kuchynských prístrojov či predmetov. Zdroj: Matej Hakár

Biela, čierna a sivá & dub

Kombináciu bielej, čiernej a sivej farby dopĺňa a otepľuje dubová dyha. Dotvára pocit vznešenosti, jedinečnosti. Celá vybraná farebná schéma necháva vyniknúť kresbu na dubovom dreve. Architekti precízne premysleli aj ďalší výber materiálov. Liata epoxidová podlaha pri vstupe nedáva šancu nedokonalosti, biele reflexné lamino leskom znásobuje svetlo a opticky zväčšuje priestor.

Prečítajte si tiež
Drsný byt s panoramatickým výhľadom na Bratislavu

Epoxid a lamino (SENOSAN) sú z kategórie odolných materiálov, takže okrem estetického, spĺňajú aj funkčné kritériá. Preto ich architekti použili najmä na exponovaných miestach. V hlavnom priestore (v spojenej kuchyni a obývacej miestnosti) dominujú masívne dubové parkety. Spolu s prírodnou dyhou sa objavujú aj na poschodí.

Natmavo morená dubová dyha, čierna kuchynská pracovná doska

Výber materiálov dopĺňa tmavá morená dyha na deliacej priečke, slúžiacej ako knižnica. Z priestoru obývačky ukrýva schody. Nemenej zaujímavým riešením je čierna kuchynská pracovná doska z kompozitného materiálu HI MACS. Silným estetickým momentom je „schwarzplan“ okolia nad kuchynskou linkou.

Kúpeľňa s voľne stojacou vaňou

Príjemne pôsobí aj kúpeľňa na hornom podlaží s veľkým oknom a voľne stojacou vaňou. Zdroj: Matej Hakár

Tri veže sú na tejto mape vyobrazené v 3D podobe – ako sochy z mosadze. Kuchyňa je takto povýšená na úplne inú úroveň – tvorí pobytovú oblasť bez akýchkoľvek viditeľných kuchynských prístrojov či predmetov. Príjemne pôsobí aj kúpeľňa na hornom podlaží s veľkým oknom a voľne stojacou vaňou.

Prečítajte si tiež
Štýlový byt, ktorého hlavným prvkom jedinečnosti sú čierne línie
Presklená fasáda v byte

Presklená fasáda na vstupnom podlaží, kde je hlavná spoločenská časť bytu. Zdroj: Matej Hakár

BRTLK apartment

Architektonický ateliér: AT26 architects

Autori: Ing. arch. Peter Kukučka, Ing. arch. Branislav Loskot, Ing. arch. Jaroslav Takáč, Ing. arch. Juraj Benko, Ing. arch. Alžbeta Laurincová

Lokalita: Bratislava

Projekt: 2015

Realizácia: 2016 – 2020

Plocha: 120 m2

Sabína Zavarská

Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Bratislave dvojpodlažný byt mezonety multifunkčné zariadenie presklené plochy
Zdieľať článok

Diskusia