Malý byt ako poctivo poskladané origami. Čo dokáže protiklad čiernej a bielej?
Autori interiéru malého bytu v Litve sa rozhodli protiklady dvoch svetov – historického a súčasného – pretaviť do realizácie veľmi originálnym spôsobom. Nepoložili vedľa seba staré a nové, ale byt vyskladali ako čierno-biele origami.
Origami uprostred bytu
Základom atypického interiérového riešenia je biely vonkajší obvod bytu – architekti o ňom hovoria ako o papierovom pozadí, ktoré prepúšťa väčšinu denného svetla. Naopak, centrálnu časť bytu tvorí tmavá „socha origami“ poskladaná do bieleho pozadia. Aby autori interiéru dosiahli ešte lepší efekt, všetky malé detaily v samostatných oblastiach sú monochromatické. Tak posilnili dvojitú „náladovosť“ interiéru, ktorú neruší žiaden tretí moment.
Samotné tmavé origami uprostred bytu veľmi zaujímavo ovplyvňuje priestor – práve kvôli efektu skladania. Výsledkom je, že priestor z každého uhla vyzerá inak, vyvoláva iné pocity a správa sa úplne živo.
Betón nezostal betónom, zafarbili aj parkety
Celkovej myšlienke protikladu čiernej a bielej zodpovedajú aj betónové stropy. Architekti ich neponechali surové, sivé, ale nesú farbu zodpovedajúcu oblasti, v ktorej sa nachádzajú – teda bielu alebo tmavú.
Dokonca aj kefované a namaľované dubové parkety sa držia rovnakých pravidiel farbenia – aby sa celok spojil do jednej skladacej sochy origami v malom byte.
Veľa premýšľania a logiky
„Pre vytvorenie tejto koncepcie boli veľmi potrebné hraničné čiary, ktoré pripomínajú, že všetko je vytvorené človekom, ako aj samotné origami. Bola to čistá práca fantázie, tvorivosti, matematických vedomostí a trpezlivosti. Náročné aspekty origami si totiž vyžadujú veľa premýšľania a logiky. To všetko sme vniesli do malého bytu s plochou 40 metrov štvorcových.
Hovorí sa, že ešte predtým, ako origami vznikali z papiera, teda skôr, ako bol papier vynájdený, bol proces skladania uplatnený na iné materiály. Rovnako, ani my sme na naše origami nepoužili žiadny papier,“ vysvetľujú proces a stvárnenie hlavnej myšlienky architekti z ateliéru YCL studio.
Invencia a cit pre miesto
YCL studio z Litvy je známe práve jedinečným dizajnom a nápadmi, ktorým nechýba ani tvorivosť, ani logika. Pre ich diela sú charakteristické originálne nápady vhodné pre konkrétny priestor. Prakticky v ich portfóliu nenájdete dve čo i len trochu podobné realizácie. Invenciu tvorivému tímu nemožno uprieť ani v prípade interiéru Origami.
Interiér s názvom „Origami“
Architektonický ateliér: YCL studio
Autori: Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Karolina Raževičiūtė
Lokalita: Paupys, Vilnius, Litva
Plocha: 40 m2
Realizácia: 2020 – 2021
Spolupráca: YCL decoration, YCL furniture
Sabína Zavarská
Foto: Andrius Stepankevičius