Obývačka v rodinnom dome so sedačkami, stolom a otvorenými policami.

Nenápadný radový dom ponúka rodine s dieťaťom úžasné moderné bývanie. Jeho premena bola pre architektov splneným snom

Galéria (22)
Zdroj: Alex shoots buildings
16. 02. 2024
Zdieľať

Klienti oslovili štúdio s návrhom rekonštrukcie domu v legendárnych Dvouletkách, radovej zástavbe na rovnomennej ulici v Strašniciach, mestskej časti Prahy. Ako autori návrhu, Markéta Zdebská a Marek Žáčik, sami vravia, bol to pre nich splnený sen.

Na začiatku celej premeny sa architekti pohrali s dispozíciou domu. Upravili ju tak, aby obytný priestor zväčšili na maximum. Pomohli si aj netradičným riešením gauča, ktorý začlenili do predĺženého stupienka schodiska. Vďaka tomu i vďaka pootočenému nástupu na schodisko je možná plynulá prevádzka a priestorový komfort.

Pohľad na integrovanú sedačku a nástup na schodisko.

Gauč je v obývačke riešený netradične, v podstate sa sedí na vyčalúnenom stupienku schodiska. Zdroj: Alex shoots buildings

Kreatívne riešenia na rozšírenie priestoru

Obytnému priestoru dáva poriadok pomyselné oddelenie kuchyne a otvorov, ktoré rámujú zádverie a kuchyňu. Obývačku od predsiene oddeľujú pivotové dvere, ktoré umožňujú upokojiť obytný priestor. Výhodou návrhu je tiež skratka z predsiene do kuchyne, ktorá vďaka dvojkrídlovým dverám priestor kuchyne rozširuje.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom v radovej zástavbe vás upúta netypickým vzhľadom. Vnútri objavíte dokonalé moderné bývanie

V predsieni je okrem vešiakov na kabáty navrhnutá integrovaná skrinka na topánky. Spodné WC, ktoré sa nachádza napravo od vstupných dverí, disponuje kapacitnou umývadlovou skrinkou na čistiace prostriedky. To všetko spolu s komorou pod schodiskom tvorí uzol vstupu a zázemia na prízemí.

Pohľad z obývačky na vstup do kuchyne a predsiene.

Do kuchyne sa dá vojsť z obývačky, ale aj priamo z predsiene. Zdroj: Alex shoots buildings

Osvetlenie podľa hodiny dňa

Horné dvierka bielej lakovanej kuchyne sa dizajnovo zhodujú s dubovými dvierkami skrinky v kúpeľni na prvom poschodí. Tá mala byť podľa požiadavky majiteľov hlavne útulná. Súvisí s tým tiež osvetlenie, ktoré tvorí oddelený režim studeného svetla pre ranné prebúdzanie a teplého svetla pre večerné hodiny.

Prečítajte si tiež
Chcete mať nadčasovú kúpeľňu? Voľte tieto farebné kombinácie

Na podlahe kúpeľne je PUR stierka, steny sú ošetrené bielym pandomom. Doska kúpeľňovej skrinky a čelá zásuviek sú vyrobené z Coriana. Batérie v bronzovom odtieni dodávajú kúpeľni požadovanú vrelosť.

„Úprava dispozície na prvom poschodí vychádzala najmä z požiadavky na priestrannú kúpeľňu a walk-in sprchovací kút. Ten sme integrovali na úkor susednej komory/technickej miestnosti, práčovne. Stále z nej však ostalo dosť, takže niet čo ľutovať,“ komentujú premenu jej tvorcovia.

Kúpeľňa s WC a walk-in sprchovacím kútom.

Pre požiadavku mať v kúpeľni walk-in sprchovací kút museli architekti trocha ukrojiť zo susednej technickej miestnosti. Zdroj: Alex shoots buildings

Letisko v spálni

Vybavenie spálne je pragmatické. Jej podobu ovplyvnila ďalšia z požiadaviek majiteľov na veľkú posteľ. A tak vzniklo letisko cez celú šírku inak pomere malej miestnosti. Oproti posteli je vstavaná šatníková skriňa so štedrou kapacitou. Tieto dva elementy sú prepojené rozšíreným parapetom, ktorý zakrýva vykurovanie a zároveň poskytuje ľahko prístupné úložné priestory.

Spálňa rodinného domu s posteľou a policami pod oknom.

Želaním klientov bola veľká posteľ v spálni. A tak vzniklo toto „letisko“. Zdroj: Alex shoots buildings

Problém vyriešili netradičnou skriňou

Detská izba je rovnako vybavená integrovaným nábytkom s množstvom otvorených políc pre ľahkú orientáciu a manipuláciu s hračkami. „Oceňovali sme absenciu požiadavky na detskú izbu plnú farieb a tvarov a zdieľali sme názor na to, že kreativita dieťaťa a jeho rozvoj sa môže odohrávať na neutrálnom kultivovanom pozadí,“ vysvetľujú architekti.

Prečítajte si tiež
Skoncujte s neporiadkom v detských izbách. Inšpirujte sa tipmi na kreatívne úložné priestory

Vzhľadom na to, že izba nedisponuje žiadnym ostením okolo okna, navrhli tvorcovia návrhu integrovať skriňu pre dieťa diagonálne do rohu. „Tá so sebou, samozrejme, nesie určité prvky nepraktickosti, ale klienti ju od samého počiatku milujú a naučili sa s ňou efektívne zaobchádzať. My máme tiež radosť, že sa toto riešenie otvorene prijalo ako náhrada za hru na vstavanú skriňu alias plechovku v rohu,“ tešia sa z porozumenia s klientom.

Chlapček visiaci zo horolezeckej steny v detksje izbe.

Diagonálnu skriňu v rohu navrhli architekti a klienti si ju od začiatku zamilovali. Zdroj: Alex shoots buildings

Podkrovie pre pracujúcich a hostí

Jednotlivé podlažia domu prepája schodisko, na ktoré architekti zaobstarali zábradlie s vypaľovaným vzorom z lakovanej ocele. „Tento centrálny motív, ktorý dodáva schodiskovej hale istú krehkosť, nás obzvlášť teší,“ komentujú.

Prečítajte si tiež
V podkroví starej budovy by ste takýto byt určite nečakali. Ako vyzerá nekonvenčné bývanie umelca a jeho rodiny?

Schodisko vedie až do posledného, podkrovného podlažia. Nachádza sa na ňom domáca pracovňa s jedným stálym a jedným občasným pracovným miestom a hosťovskou časťou – dvojlôžkom na platforme.

Zásadná stavebná úprava spočívala v požadovanom uzatvorení od obytných častí domu, čo nás doviedlo k návrhu skosených dverí pod šikminou strechy. Tie sme museli veľmi starostlivo zvažovať, aby neobmedzovali klientov pri prechode, čo sa, zdá sa, podarilo.“

Pracovňa v podkroví so samonosnými stolmi, policou a náradím na cvičenie.

Pracovňa sa nachádza v podkroví, vďaka čomu je oddelená od ruchu v dome. Zdroj: Alex shoots buildings

Úložné priestory pridali aj vonku

K domu prislúcha aj záhrada, kam sa dá vstúpiť z obývačky cez presklené dvere so sklom s protislnečnou ochranou. Súčasťou exteriéru je aj modrínová terasa, napojenou na dom sedadlami s úložným priestorom na záhradné náčinie.

Na strane vstupu doplnili architekti predzáhradku o nový betónový schod s dreveným obkladom s integrovanou lavicou s úložným boxom. „Ešte nás výhľadovo čaká záhradný domček so saunou na záhrade, ale to ukáže čas,“ uzatvára dvojica.

Drevená terasa rodinného domu so stolom a stoličkami.

Za domom sa nachádza aj modrínová terasa, spojená s domom sedadlami s úložným priestorom. Zdroj: Alex shoots buildings

Svoj projekt prihlásilo štúdio BY architects do českej a slovenskej súťaže Interiér roku 2023 v kategórii Súkromný interiér (rekonštrukcia). Už deviaty ročník súťaže má uzávierku 28. februára 2024. Vyhlásenie víťazov prebehne opäť v pražskom Centre súčasného umenia DOX v utorok 14. mája 2024.

Rekonštrukcia domu v Prahe

Autori: BY architects, spol. s r.o., Markéta Zdebská, Marek Žáček
Lokalita: Praha Strašnice
Typ stavby: rekonštrukcia
Projekt: 2020
Realizácia: 2022 – 2023
Pozemok: 170 m2
Úžitková plocha: 120 m2

Text: Markéta Zdebská, Marek Žáček
Redakčná úprava: Daniela Marcinová
Foto: Alex shoots buildings

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Interiér roku radová zástavba radové domy rekonštrukcia domu Súťaž Interiér roku
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiaceASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Diskusia